در نشست ویدئوکنفرانسی «شورای دموکراتیک یهودیان آمریکا مطرح شد؛

سیاست «آمریکای جوبایدن» درباره ایران به روایت مشاورش

کدخبر: 354022
اقتصادنیوز؛ جروزالم‌پست گزارش داد «آرون کیاک» مشاور جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا، سیاست جو بایدن در قبال ایران -درصورت پیروزی احتمالی در انتخابات- را «بازگشت به تعامل دیپلماتیک» توصیف کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ آرون کیاک یکی از مشاوران نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا طی سخنرانی در نشست ویدئوکنفرانسی «شورای دموکراتیک یهودیان آمریکا» گفت: اگر در این انتخابات پیروز شود، به مسیر تعامل دیپلماتیک با ایران باز می‌گردد.

«آرون کیاک» مدیر امور یهودیان در ستاد انتخاباتی «جو بایدن» مدعی است او در صورت پیروزی، همزمان با تعامل با ایران مانع دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی می‌شود.

The Jewish World | Meet Aaron Keyak, the Orthodox political ...
آرون کیاک - مدیر امور یهودیان در ستاد انتخاباتی «جو بایدن» 

اهداف بایدن از تعامل دیپلماتیک با ایران

کیاک گفت: «هدف از تعامل دیپلماتیک با ایران، اطمینان حاصل کردن از این است که جمهوری اسلامی به تبعیت از توافق هسته‌ای بازگردد و به روش قابل راستی‌آزمایی، بتوان مانع رسیدن ایران به تسلیحات اتمی شد».

به نوشته روزنامه اسرائیلی «جروزالم‌پست» وی با تاکید بر لزوم طولانی‌مدت بودن روش‌های راستی‌آزمایی برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی، از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از برجام به شدت انتقاد کرده و به کنایه گفت: «واقعا سخت است که بتوان سیاستی مخرب‌تر از چیزی که رئیس‌جمهور ترامپ اجرا کرد، طراحی کنیم».

این سیاستمدار آمریکایی ادامه داد: «او (ترامپ) توافقی را با ایران پاره کرد که [به خوبی] برای جلوگیری از دستیابی این کشور به تسلیحاتی اتمی کار می‌کرد. او در واقع نشان داد که برجام در عمر کوتاهش، به اهداف خود دست یافته بود».

کیاک ضمن اشاره به نارضایتی متحدان اروپایی آمریکا و همچنین بیشتر کشورهای جهان از اقدامات ترامپ، توضیح داد: «[او] به توافقی که در زمان ریاست‌جمهوری [باراک] اوباما عمل می‌کرد، نگریسته و نتوانست آن را تحمل کند. پس آن را پاره کرد. بدتر از این نمی‌شد مانع یک ایران هسته‌ای شد!»

وی همچنین با تکرار ادعاهای دیگر مسئولان آمریکایی مبنی بر فعالیت‌های ایران در منطقه، مدعی شد: «جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور، ایران را پاسخگوی فعالیت‌های ثبات‌زدایش در منطقه می‌کند».

به نوشته جروزالم‌پست، دستیار نامزد حزب دموکرات‌ها همچنین با رد گزارش‌ها مبنی بر تصمیم بایدن برای مشروط کردن کمک‌های مالی به رژیم اسرائیل، گفت: «بایدن از ابتدا شفاف بود... او قویاََ مخالف مشروط کردن کمک‌هاست. او مفتخر است که نقشی در مذاکرات تفاهمنامه ۳۸ میلیارد دلاری [با اسرائیل] ایفا کرده است».

مخالفت بایدن با طرح الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی

کیاک درباره طرح اسرائیل برای اشغال بخش‌های بزرگی از اراضی خصوصی فلسطینیان در کرانه باختری نیز تصریح کرد: «او (بایدن) مخالف اقدامات یکجانبه توسط هر طرف است، از جمله [طرح] الحاق، که راهکار دو دولتی را تضعیف می‌کند».

قبل از این، «نیکی هیلی» نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل هشدار داده بود اگر نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود، به برجام باز می‌گردد. 

جو بایدن

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما