صندوق بین‌المللی پول خواستار کمک جامعه جهانی به لبنان شد

کدخبر: 354361
اقتصاد نیوز :کریستالینا جورجیووا مدیر صندوق بین المللی پول پنجشنبه شب در بیانیه‌ای از جامعه جهانی و کشورهای دوست لبنان خواست که به خاطر حادثه انفجار اسکله بندر بیروت، به این کشور یاری برسانند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: جورجیووا در این بیانیه گفت که صندوق بین‌المللی پول به دنبال تمام راه‌های ممکن برای حمایت از مردم لبنان است.

وی البته در یک اقدام مداخله جویانه در امور داخلی دولت بیروت اعلام کرد: ضروری است بن‌بست اصلاحات ضروری لبنان شکسته شود و بیروت برنامه جدی برای برون رفت از سقوط [اقتصادی] و تحکیم پایه‌های مسؤولیت پذیری و اعتماد در آینده این کشور وضع کند.

به گزارش رویترز،ماه می گذشته نیز دولت لبنان برای دریافت کمک‌های مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا و مشکلات اقتصادی این کشور، وارد مذاکره با صندوق‌بین‌المللی پول شد که این سازمان اعطای کمک به دولت بیروت را منوط به انجام اصلاحات اقتصادی کرده بود.

لبنان حدود ۹۰ میلیارد دلار بدهی‌های داخلی و خارجی دارد که ۳۰ میلیارد دلار از آن به صندوق بین‌المللی پول و دیگر طلبکاران خارجی این کشور است و این موضوع باعث شده تا نتواند اقساط تعیین شده این صندوق پول را به موقع بازپرداخت کند و علاوه بر آن به دلیل بحران اقتصادی موجود در این کشور، بیروت متقاضی دریافت وام‌های جدید شده است.

اظهارات جورجیووا پس از آن بیان می‌شود که مروان عبود" استاندار بیروت خسارت ناشی از انفجار این شهر را  ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار برآورد کرد.

مروان گفته بود که اگر جامعه جهانی در این زمینه کمک به لبنان اقدام نکند، شاید این کشور با بحران رو به رو شود.

عصر روز سه‌شنبه در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده‌ در یکی از انبارهای مواد آتش زا واقع در اسکله بندر بیروت، انفجار مهیبی رخ داد که در اثر آن، تاکنون ۱۳۷ نفر کشته و بیش از ۵ هزار نفر زخمی شدند.

این انفجار به قدری سهمگین بود که تاکنون ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان بیروت را نیز آواره کرده است.

کشورهای مختلف جهان روز چهارشنبه با ارسال پیام‌هایی، با مردم و دولت لبنان ابراز همدردی و آمادگی خود را برای کمک به این کشور اعلام کردند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما