ثبت شکایت جنایی از محمدبن سلمان در دادگاه واشنگتن!

کدخبر: 354383
اقتصادنیوز: مشاور سابق ولی‌عهد سعودی، با حضور در دادگاهی در آمریکا رسماً از او به دلیل تلاش برای ترور شکایت کرد و خواستار پرداخت غرامت شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «سعد الجبری»، مشاور سابق «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی در یک دادگاه آمریکایی در شهر واشنگتن از وی به دلیل تلاش برای ترور او شکایت کرد.

به گزارش شبکه الجزیره قطر، سعد الجبری که پیش خانواده‌اش از سوی مقامات سعودی تهدید به قتل شده بود، خواستار پرداخت غرامت از ولی‌عهد سعودی و افراد نزدیک به او به دلیل تلاش برای قتل او شد.

بر اساس مستنداتی که سعد الجبری به دادگاه واشنگتن ارائه داده، ولی‌عهد سعودی تیمی متشکل از چند نفر دو هفته بعد از ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار سعودی مقتول در استانبول، به کانادا فرستاده تا او را ترور کنند.

جبری در دادخواست ۱۰۷ صفحه‌ای خود، به اطلاع مقامات مسئول آمریکا از جزئیات عملیات ترور خود توسط محمد بن سلمان استناد کرده و گفته است که ولی‌عهد سعودی در کانادا و آمریکا او را تحت تعقیب داده بود تا ترور کند و به «فایل‌های صوتی خیلی مهمی» دست پیدا کند.

بر اساس این گزارش، فایل‌های ضبط شده سعد الجبری حاوی اطلاعات مهمی برای انتشار بود که قرار بود در صورت به ترور رسیدن، منتشر شود.

تیم ترور ولی عهد سعودی موظف بود سعد الجبری را حین اقامتش در شهر بستن آمریکا در سال ۲۰۱۷ ترور کند. با این حال تیم موفق به ترور نمی‌شود و این بار تصمیم می‌گیرد او را در کانادا ترور کند که برای این منظور، اقدام به اخذ روادید گردشگری برای سفر به این کشور کرده بود.

بر اساس این دادخواست، مقامات کانادا به تیم ترور مشکوک می‌شوند و به جز یک نفر که پاسپورت دیپلماتیک داشت، اجازه ورود به کانادا را نمی‌دهد.

سعد الجبری همچنین تصویر چت‌های بین او و محمد بن سلمان را در اختیار دادگاه گذاشته است که طی آن، ولی‌عهد سعودی او را تهدید می‌کند چنانچه تا ۲۴ ساعت به عربستان برنگردد، کشته خواهد شد. دادگاه متن این چت‌ها را تأیید نکرده است.

متهمان در این دادخواست «محمد بن سلمان، بدر العساکر، سعود القحطانی، احمد عسیری، خالد ابراهیم عبد العزیز الغانم، مشعل فهد السید، بندر سعید الحقبانی، ابراهیم حمد عبد الرحمن الحمید، سعود عبد العزیز الصالح، یوسف الراجحی و محمد الحمد وبیجاد الحربی» هستند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما