مشروح نشست رسانه ای سخنگوی وزارتخارجه؛

از ادعای توقیف نفتکش ایرانی تا اقدامات جدید و ضدایرانی سعودی‌ها

کدخبر: 354967
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت خارجه درباره احتمال سفر مقامات ایرانی به لبنان گفت: سفر یکی از مقامات بلند پایه کشور در دستور کار است و ظرف روزهای آینده اعلام می شود.

به گزارش اقتصادنیوز، پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با تبریک اعیاد و همچنین روز خبرنگار گفت: از زحمات و تلاش خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در عرصه اطلاع‌رسانی و روشنگری می‌کنند،  قدردانی می‌کنم و امیدوارم در سنگر اطلاع‌رسانی و روشنگری همچنان بدرخشید.  

وی با اشاره به سالروز ورود آزادگان به کشور اظهار داشت: قدردان، زحمات و شکنجه‌هایی آزادگان که در رژیم بعث متحمل شدند، هستیم. سالگرد ۲۸ مرداد را هم در پیش رو داریم که به خوبی نشانه‌گر دخالت خارجی و آمریکا در سقوط دولت ملی و دموکراتیک محمد مصدق است. این رویه همیشگی آمریکایی‌ها است.  

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات لبنان تصریح کرد: ابعاد این حادثه همچناندر حال بررسی است، اما ایران از همان ساعات اولیه در کنار دولت و ملت لبنان قرار گرفت. وزیر خارجه تماسی با همتای لبنانی خود گرفتند و رئیس‌جمهور هم دستوراتی دادند. تاکنون چندین کمک و هواپیما به لبنان ارسال شده و طی روزهای آینده هم این کمک‌ها ادامه می‌یابد.  

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و ایسنا بخوانید؛

*{در خصوص رایزنیهای دیپلماتیک طی روزهای اخیر}: وزیر امور خارجه در روزهای اخیر گفت و گویی با همتایان لبنانی و اوکراینی داشتند. یک گفت‌وگوی ویدئوکنفرانسی با همتای اماراتی خود داشتند. رئیس کمیته بین‌الملل دوما روسیه هم مهمان وزیر امور خارجه بودند که درباره روابط دوجانبه و چشم‌انداز روابط دو کشور گفت‌وگو شد.

*{با اشاره به انفجار در بندر بیروت و تحولات پس ازآن در لبنان}: حادثه بزرگ بود طبیعی است که مردم ناراحت شوند تبعات هم خواهد داشت، اما اگر عده ای از افراد، گروه‌ها و کشورهای خارجی بخواهند این حادثه تاثربرانگیز را دستاویز اغراض و اهداف سیاسی قرار بدهند غیرقابل قبول است.

* طبیعی از مردم از این حادثه ناراحت باشند اما به نظر می رسد برخی افراد با تحریک‌های خارجی به دنبال اغراض خاصی هستند که پسندیده نیست. ملت لبنان ملت رنج کشیده ای هست و جا دارد که با حفظ آرامش اجازه بدهند مسئولین به امور رسیدگی بکنند تا به آلام مردمی که در این حادثه ناگوار صدمه دیدند، رسیدگی شود.

* باید نسبت به این حادثه عمیق‌تر نگاه کرد و باید دید که علت اصلی این حادثه چه بوده و بعد از آن قضاوت کرد. دیدید که برخی از کشورها با ریاکاری فکر کردند که خودشان را مدافع مردم لبنان نشان بدهند و با مردم لبنان هم دردی بکنند و همانطور که در یک اظهارنظر عرض کردم اگر صداقت دارند سعی کنند تحریم‌هایی که اخیراً علیه دولت و ملت لبنان وضع کردند را برطرف کنند.

* لبنان از این حوادث زیاد دیده و با مقاومتی که در این ملت سراغ داریم همه را پشت سر خواهد گذاشت.

 تیمی که در حال شکست است، نفرات خود را تعویض می‌کند

*{ درباره کناره‌گیری برایان هوک و ارتباط آن با ناکامی آمریکا در ایجاد اجماع جهانی علیه ایران}: جابجایی افراد و نمایندگان ویژه، برای ما اهمیت چندانی ندارد. طبیعی است آنها وقتی شکست بخورند، افراد را جابجا کنند. در بازی فوتبال هم همین گونه است. تیمی که در حال شکست است افراد را عوض می‌کند در حالی که می‌دانند وقتی عقب هستند این تغییرات در نتیجه اثری ندارد.  

* ما به تعویض‌های پی در پی که به خاطر شکست‌های پی در پی از ملت ایران است، توجه نداریم.  

*{ درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی و جلسه فردای شورای امنیت}: تحریم تسلیحاتی بیش از آنکه علیه ملت ایران تهدید باشد، تهدیدی علیه شورای امنیت و سازوکارهای قانونی این نهاد است.  

* آمریکایی‌ها با استفاده از ابزار شورای امنیت می‌خواهند شورای امنیت را به نابودی بکشانند یا تحت انقیاد خود دربیاورند، اعضای شورای امنیت باید مواظب باشند در دام آمریکایی‌ها علیه شورای امنیت و سازوکارهای بین‌المللی نیفتند و امیدواریم این اقدام آمریکا با هوشیاری رهبران کشورهای مستقل دنیا و رایزنی‌های ایران با دوستان و کشورهای مختلف، به نتیجه نرسد و یک ناکامی دیگر برای آمریکا رقم بخورد.

عباس موسوی

*{ درباره ادعای مقامات آمریکایی درباره دخالت ایران در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا}: این از ادعاهای مضحک آمریکایی‌ها است که اخیرا با چشم‌انداز تیره و تاری که برایشان وجود دارد آن را مطرح می‌کنند. ایران خیلی به افراد، جریان‌ها و احزاب داخلی توجه ندارد بلکه به رفتار، کردار و منش آنها و تعامل‌شان با جمهوری اسلامی ایران توجه می‌کند. 

* در این ۴۱ سال دولت‌های مختلف با رویکردهای مختلف را آزموده‌ایم که تقریبا همه آنها مردود شدند،  برای ایران فرقی ندارد چه حزبی برسرکار باشد و لذا نه دخالت می‌کنیم و نه نتیجه برای ما مهم است.

* اگر آنها این احساس را دارند نشانه بزرگی ایران و قدرت ایران است و نشان می‌دهد سیاست‌هایشان علیه ایران شکست خورده و بازتاب شکست‌ها را در سیاست داخلی مشاهده کرده و از آنها به عنوان دخالت تعبیر می‌کنند.  

*{درباره پیامک‌هایی که آمریکایی‌ها برای برخی از شهروندان ایرانی ارسال کرده‌اند}: محتوای این پیامک‌ها بی‌اساس است اما تجاوز به حقوق و حریم شهروندان ایرانی است و نشان می‌دهد سطح فکر، تعامل و برخورد با ملت ایران پیش پا افتاده است.  

*{درباره سفر مقامات ایرانی به لبنان طی روزهای آتی}: سفر یکی از مقامات بلندپایه کشور به لبنان در دستورکار است که در صورت نهایی شدن، ظرف روزهای آینده اعلام می‌شود. ما چه با سفر و چه بی سفر، در کنار دولت و ملت لبنان هستیم و کمک‌های ما محدود به سفر کردن نیست و به این کمک کردن ادامه می‌دهیم.

خبر رسمی مبنی بر توقیف نفتکش ایرانی در پاکستان نداشتیم

*{ درباره شایعه توقیف نفتکش ایرانی در پاکستان}: براساس بررسی‌ها هنوز رسما چیزی به ایران در این باره اعلام نشده و هیچ خبر رسمی مبنی بر توقیف کشتی حاصل نشده است اما از طریق بخش‌های ذیربط در حال پیگیری و جمع‌آوری اطلاعات هستیم که در صورت صحت و سقم واکنش لازم را نشان می‌دهیم.

*{ درباره حضور عناصر طالبان در پارک ملت طی هفته‌های گذشته}: جمهوری اسلامی میزبان میلیون‌ها شهروند افغانستانی است که ممکن است هرکدام گرایش‌های مختلفی داشته باشند و طرفدار احزاب، گروه‌ها و جریان‌های افغانستانی باشند. در مورد وابستگی به یک گروه باید نهادهای مرتبط نظر دهند که وابسته بودند یا صرفا ابراز احساسات بوده است.

*{ درباره آزاد شدن ۴۰۰ زندانی طالبان در افغانستان}: توافق دولت افغانستان با سایر گروه‌ها از جمله طالبان یک موضوع داخلی است. ایران از هر روند و واقعه‌ای که به بازگشت صلح و ثبات در افغانستان کمک کند و موجب تسهیل گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با محوریت دولت شود و همچنین از تحولاتی که روند را به سمت مثبت شدن پیش ببرد، استقبال می‌کند.

بزودی به باکو می‌روم

*{ درباره جابجایی سفرا و سخنگوی آتی وزارت امور خارجه}: تابستان‌ها فصل جابجایی ماموران دیپلماتیک در نمایندگی‌های خارجی است. پنج، شش سفیر از جمله سفیر ایران در باکو جابجا می شوند. احتمالا به زودی من به باکو می‌روم. جانشین بنده هم به زودی اعلام می‌شود.

*{ درباره تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی}: اینها وقتی با یک ناکامی مواجه می‌شوند، آسمان و ریسمان را به هم می‌بافند. مخصوصا رژیم فعلی آمریکا که استاد ربط دادن همه امور غیر مرتبط به یکدیگر است.

*اقدام آمریکا علیه یک سازوکار بین‌المللی، شورای امنیت و قطعنامه آن و همچنین چندجانبه‌گرایی است، آمریکا از ابزار شورای امنیت علیه شورای امنیت استفاده می‌کند. فکر می‌کنیم این هوشیاری در سایر کشورها و اعضا شورای امنیت نسبت به نیت آمریکا وجود دارد. خوش‌بین به موفق شدن آمریکا نیستیم و احتمال می‌دهیم آنها ناکام شوند و کشورهای شورای امنیت مراقبت می‌کنند تا آمریکا از شورای امنیت سوء استفاده نکند.

برخی اعضای شورای همکاری خلیج فارس از مفاد نامه دبیرکل به شورای امنیت اطلاع نداشتند

*{درباره نقش عربستان در صدور و امضای نامه اخیر دبیرکل شورای همکاری خلیج به شورای امنیت}: نامه‌ای که به اسم کشورهای عضو شورای همکاری به امضای دبیرکل جدید آن رسید و به شورای امنیت داده شده است و براساس اخبار موثق، برخی از شورای همکاری از مفاد آن اطلاع نداشتند. 

* به نظر ما نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضای آن نیست. همواره اعلام کردیم به دنبال همکاری دسته جمعی با کشورهای خلیج فارس هستیم و پیشنهاداتی هم به آنها داده بودیم.

*{ با اشاره به پیشنهادات سابق ایران برای همکاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس}: به کشورهایی که نسبت به رفع تحریم‌های تسلیحاتی ابراز نگرانی کردند، می‌گوییم شما منطقه را به انبار اسلحه و مهمات تبدیل کرده‌اید. اگر نگرانی است ما و سایر کشورهای منطقه باید از اقدامات ما شما نگران باشیم که خطرناک است. این اقدامی برای خودشیرینی نزد آمریکاست.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما