تعرض جنگنده‌های چینی به حریم هوایی تایوان همزمان با سفر هیئت آمریکایی

کدخبر: 354992
اقتصاد نیوز : جنگنده‌های پی ال‌ای (PLA) چین که به موشک‌های ضد هوایی مجهز بودند از خط میانه تنگه تایوان و سرزمین اصلی چین عبور کردند و وارد حریم هوایی تایوان شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خبرگزاری اسپوتنیک نوشت: وزارت دفاع تایوان اعلام کرد نیروی هوایی این کشور چند جنگنده چینی را که امروز دوشنبه وارد محدوده هوایی این جزیره شده بودند، رهگیری کردند.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های پی ال‌ای (PLA) چین که به موشک‌های ضد هوایی مجهز بودند از خط میانه تنگه تایوان و سرزمین اصلی چین عبور کردند و وارد حریم هوایی تایوان شدند.

پکن تاکنون درباره این اتفاق اظهار نظر نکرده است.

جنگنده‌های چینی همزمان با نخستین روز سفر آلکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا به تایوان دست به این اقدام زده اند که به نظر می‌رسد حاکی از خشم چین از سفر هیئت بلندپایه آمریکایی به تایوان است.

وزیر بهداشت آمریکا عالی‌ترین مقام رسمی این کشور است که از سال ۱۹۷۹ به تایوان سفر می‌کند. در آن سال دولت آمریکا روابط دیپلماتیک خود را با تایوان قطع کرد و دولت مستقر در پکن را به عنوان تنها نماینده چین به رسمیت شناخت.

تِسای اینگ-وِن، رئیس تایوان، صبح روز دوشنبه با الکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا، دیدار کرد. پکن این دیدار را پس از آنکه تصاویر آن به صورت زنده منتشر شد‌، محکوم کرد.

سفر هیئت بلندپایه آمریکایی به تایوان در حالی صورت می‌گیرد که تنش‌ها میان پکن و واشنگتن در موضوعات مختلف تشدید شده است.

واشنگتن در واکنش به قانون امنیت ملی جدید چین، تحریم‌هایی را بر ضد یازده مسئول بلندپایه هنگ کنگ، مستعمره پیشین انگلیس وضع کرده که یکی از آن‌ها کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ است. دولت آمریکا همزمان تدابیر سختگیرانه‌ای نیز بر ضد شرکت‌های انفورماتیک چینی تیک تاک و ویچت اعمال کرده است.

جمهوری خلق چین تایوان را همچنان یکی از استان‌های خود می‌داند. تایوان در حال حاضر از سوی یک رژیم رقیب اداره می‌شود که اعضای آن در سال ۱۹۴۹ و در پایان جنگ داخلی چین که کمونیست‌ها قدرت را به دست گرفتند، به این منطقه پناه بردند.

دولت چین سفر هیئت بلندپایه آمریکایی به تایوان را تهدیدی برای صلح و ثبات خود دانسته است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما