ظریف: برجام، نتیجه حرکت از رویکرد حاصل جمع منفی به مثبت بود

کدخبر: 355041
اقتصادنیوز :‌وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه و در سومین سخنرانی زنده اینستاگرامی خود از سلسله نشست های "جهان درحال گذار" ، با اشاره به اینکه دیپلمات ها در نهایت از رویکردها با حاصل جمع صفر و منفی، به رویکردهای با حاصل جمع مثبت روی می آورند، گفت: برجام، نتیجه حرکت از رویکرد حاصل جمع منفی به مثبت بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، ظریف سخنرانی امروز خود را با عرض تسلیت به مردم لبنان و ابراز امیدواری برای ترمیم خسارات وارد به این کشور در پی انفجار اخیر بیروت آغاز کرد و پیش از ورود به مباحث اصلی، انیمیش سه دقیقه ای چینی معروف joy story را پخش کرد.

 ظریف در سومین جلسه از سخنرانی های زنده اینستاگرامی خود و در ادامه سلسله مباحث "جهان در حال گذار"،  به موضوع "انتقال قدرت و بازیگران جدید" و نقش و چالش‌های آن‌ها پرداخت.

محمدجواد ظریف دوشنبه پیش (۱۳ مرداد) در جریان دومین سخنرانی از سلسله مباحث یاد شده تاکید کرد: اشتباهات محاسباتی که قدرت‌های بزرگ یا به عبارتی ابرقدرت‌ها در روند نظم نوین جهانی مرتکب شده‌اند، تبعاتی به مراتب فاجعه‌بارتر از اشتباهاتی که کشورهای دیگر مرتکب شده‌اند، به دنبال داشته است.

ظریف گفت: افراط‌گرایی ناشی از اشتباهات محاسباتی و اشغالگری بود. مشکل اصلی که به اوضاع غم‌بار کنونی انجامیده مشکل سوءتفاهم است و اشتباه محاسباتی است که منجر به اشتباهات قدرت‌های منطقه‌ای و ابرقدرت‌ها شده است.

دانشکده مطالعات جهانِ دانشگاه تهران در پنج جلسه سخنرانی‌های محمدجواد ظریف را برگزار خواهد کرد. وزیر امور خارجه پیشتر در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود: ارائه بحث‌ها فعلاً برای مخاطبان بین‌المللی به زبان انگلیسی است.

ظریف در سخنرانی امروز خود گفت: پس از طرح این ایده 18 تن از نامداران جهان که برخی از آنان برنده جایزه نوبل بودند کتابی در تقدیر از این ایده در سال 2001 منتشر کردند. ظریف همچنین به قطعنامه سازمان ملل اشاره کرد که با اجماع به تصویب رسید و از ایده گفت و گوی تمدن ها استقبال کرد.

وی با اشاره به رویکرد حاصل جمع صفر آمریکا در برابر ایران گفت که در زمان اتخاذ این رویکرد، تعداد سانترفیوژهای ایران 200 عدد بود و هنگامی که مذاکرات آغاز شد تعداد سانتریفیژهای ایران 20 هزار بود.

وی افزود: برجام حرکت از حاصل جمع منفی به حاصل جمع مثبت بود. متاسفانه این لحظات در طول تاریخ کوتاه بوده اند چرا که حاصل جمع منفی برای بشریت برای برخی از افراد ذی نفوذ مفید بوده است. وی حرکت از گفت و گوی تمدنها به جنگ علیه تروریسم را مثالی برای این گفته خود دانست.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما