کدخبر: ۳۵۵۴۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نسخه جدید قطعنامه ضد ایرانی به شورای امنیت رفت

۲۴ ساعت حساس برای برجام

اقتصاد نیوز : نسخه جدید قطعنامه ضد ایرانی از سوی آمریکا تحویل اعضای شورای امنیت شد و تا ۲۴ ساعت آینده نتیجه رای اعضا مشخص می شود.

خبرنگاران می گویند:امریکا رسما نسخه جدید پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را برای رای به شورای امنیت داد. ۱۵ کشور عضو در ۲۴ ساعت آینده رای می‌دهند. وقتی همه اعضا رای‌ خود را به ریس دوره‌‌ای شورا امنیت سازمان ملل (اندونزی) دادند، جلسه مجازی اعلام نتایج آرا تشکیل می شود.

پیش از این رسانه ها خبر داده بودند:متن پیش‌نویس قطعنامه ضد ایرانی جدید آمریکا که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است از ۳۵ پاراگراف به ۴ پاراگراف کاهش یافته است.

در پیش‌نویس جدید آمریکا، درخواست برای تحریم مقام‌های سپاه حذف شده است.حتی زبان بیانیه نیز نسبت به قبل تا حدودی تعدیل شده است.

واشنگتن همچنین از درخواست تمدید تحریم‌ها برای مدت نامعلوم نیز عقب‌نشینی کرده و صرفاً خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی تا زمانی شده که شورای امنیت تصمیم دیگری اتخاذ کند.

بیشتر بخوانید:

بندی که خواستار بازرسی از کشتی‌های حامل کالاهای ایرانی بود نیز از متن قطعنامه کنار گذاشته شده است.

هدف از این تغییرات جلب حمایت اعضای شورای امنیت برای رای مثبت به این قطعنامه عنوان شده است.

هر چند که رسانه ها اعتقاد دارند این تغییرات هم نمی تواند آمریکا را به خواسته خود برساند.

۲۴ ساعت آینده می تواند برای برجام حساس باشد زیرا اگر اعضا به تمدید تحریم های تسلیحاتی رای بدهند واکنش ایران را به دنبال خواهد داشت و اگر خلاف نظر آمریکا رای بدهند با تهدید این کشور برای استفاده از بند ماشه روبرو هستند.

این مطلب برایم مفید است
310 نفر این پست را پسندیده اند