کدخبر: ۳۵۵۵۰۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دومین عامل بستری شدن مبتلایان به کرونا در بیمارستان

اقتصادنیوز : افراد مبتلا به چاقی نسبت به افراد فاقد مشکل چاقی در معرض ریسک بالاتری برای ابتلا به COVID-۱۹ شدید هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، تحقیقات حاکی از آن است که وجود چاقی می‌تواند تا میزان ابتلا به بیماری‌های حاد را سه ‌برابر افزایش دهد، ضمن اینکه مدت زمان اقامت در بیمارستان طولانی‌تر می‌شود. همچنین بر اساس یافته‌ها، هر یک واحد افزایش در BMI با افزایش ۱۲ درصدی در ریسک ابتلا به COVID-۱۹ شدید همراه است.

بنابراین گزارش چاقی، دومین عامل مهم بستری شدن افراد در بیمارستان پس از فشار خون بالاست. این نگرانی وجود دارد که احتمال بستری شدن افراد مبتلا به چاقی و COVID-۱۹ در بیمارستان و بخش‌های مراقبت ویژه بیشتر است و ۳.۴۸ درصد افرادی که به علت ابتلا به COVID-۱۹ در بیمارستان بستری بودند، BMI بالای kg/m۲۳۰ داشته‌اند. علاوه‌بر اینکه چاقی یکی از کوموربیدیتی‌های شایع در بیماران مبتلا به COVID-۱۹ شدید است، برخی از عوارض شایع مرتبط با چاقی  هم از ریسک فاکتور‌های ابتلا به بیماری‌های حاد هستند؛ بدین معنی که چاقی با سایر عوارض مرتبط با سلامتی همراه است که می‌تواند به بیماری‌های حادی از جمله فشار خون، دیابت و بیماری قلبی- عروقی منجر شود. چاقی همچنین شایع‌ترین عارضه در بین افراد مبتلا به COVID-۱۹ سنین زیر ۶۵ سال است.

در حالی که هنوز تحقیقات مربوط به ارتباط بین COVID-۱۹ و چاقی در حال انجام است، جدیدترین مطالعات نشان می‌دهد که شدت بیشتر علائم COVID-۱۹ در افراد مبتلا به چاقی ممکن است به‌دلیل عوارض مرتبط با چاقی و سایر شرایط کوموربید (یا هم‌ابتلایی)، بیشتر در معرض ویروس قرار گرفتن یا کاهش پاسخ‌های سیستم ایمنی بدن و یا کاهش مکانیسم‌های محافظتی دستگاه قلبی- تنفسی باشد.

  بدون شک همه‌گیری COVID-۱۹ باعث شده‌است که افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن یا زمینه‌ای، مراقبت‌های مطلوب و مورد نیاز خود را دریافت نکنند. در چنین شرایط معضل‌های گوناگونی پیش روی افراد مبتلا به چاقی قرار می‌گیرد. اقدامات قرنطینه‌ای، تحرک  افراد را کاهش می‌دهد و مصرف غذا‌های آماده جای تهیه غذا‌های تازه را می‌گیرد. از سویی روش‌های مداخله‌ای مانند جراحی‌های چاقی متوقف می‌شوند و از طرفی دیگر، تعداد ویزیت‌های منظم بیماران غیر حاد رو به کاهش می‌گذارد. برنامه‌های کاهش وزن که اغلب به‌صورت گروهی داده شده هم خواه‌ ناخواه در شرایط قرنطینه قطع می‌شوند.

به گفته محققان، بسیار مهم است که در طول این دوران اطمینان حاصل کنیم افراد مبتلا به چاقی به‌راحتی می‌توانند یک برنامه مدیریت وزن سالم را حفظ کرده یا آن را شروع کنند. همچنان که سازمان‌های حرفه‌ای در سراسر جهان، اطلاعات ارزشمندی فراهم کرده‌اند که کمک می‌کند همواره دانش به‌روز و تازه‌ای درباره چاقی و COVID-۱۹ در اختیار همه اقشار قرار گیرد. 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند