کدخبر: ۳۵۵۶۱۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

علت بی‌ثباتی بلاروس از زبان روس‌ها

اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی درباره اوضاع پیش آمده در بلاروس گفته مداخلات خارجی موجب ایجاد شکاف و بی‌ثبات‌سازی در این کشور شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس: «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) در نشستی خبری در مورد وضعیت پیش آمده در بلاروس ابراز نگرانی کرد. 

به نوشته خبر‌گزاری رویترز، زاخارووا گفته بعد از انتخابات بلاروس، تلاش نیرو‌های خارجی بر این بوده که در این کشور دخالت کنند و آن را بی‌ثبات ‌سازند. 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته: «ما فشارهای بی‌سابقه‌ای که شرکای خارجی علیه مقامات بلاروس اعمال می‌کنند را متذکر می‌شویم.» 

وی در ادامه افزود: «ما اقدامات مداخله‌جویانه خارجی در امور داخلی یک کشور مستقل به منظور ایجاد شکاف در جامعه و بی‌ثبات‌سازی اوضاع [این کشور] را می‌توانیم مشاهده کنیم.» 

معترضان در شهر‌های مختلف بلاروس سه شب متوالی دست به تجمع زدند؛ تجمعاتی که به خشونت کشیده شد و طبق اعلام وزارت کشور بلاروس دستکم یک کشته بر جا گذاشته است.

دلیل شکل گیری این اعتراضات، پیروزی مجدد «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور بود.

طبق اعلام کمیته مرکزی انتخابات بلاروس لوکاشنکو توانست با کسب ۸۰.۲۳ درصد آرا در این انتخابات پیروز شود و این در حالی بود که سهم «اسوتلانا تیخانوفکسایا»، رقیب اصلی لوکاشنکو تنها ۹.۹ درصد آرا بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند