دست آمریکا روی بند ماشه رفت؟

ماموریت ضد ایرانی پومپئو فردا در شورای امنیت

کدخبر: 356548
وزیر خارجه آمریکا قصد دارد فردا با حضور در شورای امنیت سازمان ملل مقدمات فعال سازی بند ماشه علیه ایران را فراهم کند.

رویترز روز گذشته به نقل از دیپلمات ها و یک مقام سازمان ملل به خبر داد که پومپئو قصد دارد در این زمینه با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز دیدار کند.

 هدف از حضور پومپئو  در سازمان ملل ارائه شکایتی علیه ایران به بهانه سرپیچی  از توافق هسته ای برجام است.در عین حال بی بی سی به نقل از دیپلمات ها گزارش داد: بازگرداندن تحریم های سازمان ملل براساس مکانیزم ماشه دشوار و پرهرج و مرج خواهد بود چون روسیه، چین و سایر کشورها قانونی بودن اقدام آمریکا را زیر سوال می برند.

آمریکا روز جمعه نیز در تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ناکام ماند. این تحریم ها قرار است براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در ارتباط با برجام در سال ۲۰۱۵ تصویب شد در ماه اکتبر (اواسط پاییز)منقضی شود.

فرایند چکاندن بند ماشه

خبرگزاری می گویند از زمانی که آمریکا شکایت خود را در مورد "تخلف" ایران تسلیم شورای امنیت کند، این نهاد ۳۰ روز وقت خواهد داشت قطعنامه ای را برای تمدید تحریم ها تصویب کند یا در غیر این صورت تحریم ها خود به خود بازخواهد گشت.

>>>>این مطلب مهم را بخوانید

نقشه پیچیده آمریکا برای چکاندن ماشه برجام

دوئل حقوقی جهان با آمریکا

در دو هفته آینده شاهد یکی از سهمگین ترین نبردهای سیاسی و دیپلماتیک میان قدرت های بزرگ در شورای امنیت خواهیم بود؛نبردی که از زمان پایان جنگ جهانی دوم بدین سو بی سابقه است و می تواند اعتبار شورای امنیت را به عنوان نهادی تصمیم گیر در مناقشات بین المللی بطور جدی زیر سوال ببرد.همین اتفاق می تواند نشانه ای از دگردیسی عمیق در نظام بین الملل باشد.

 

 

 

زمانی که آمریکا شکایت خود را در مورد "تخلف" ایران تسلیم شورای امنیت کرد، این نهاد ۳۰ روز وقت خواهد داشت قطعنامه ای را برای تمدید تحریم ها تصویب کند یا در غیر این صورت تحریم ها خود به خود بازخواهد گشت که به مکانیز ماشه معروف است.

پس از ناکامی هفته پیش آمریکا در تصویب پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، دونالد ترامپ گفت تلاش خواهد کرد تا از مکانیسم ماشه برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استفاده کند.

رئیس جمهور آمریکا روز شنبه گفت "ما از مکانیسم ماشه" برای بازگرداندن تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد و وعده داد که "شما هفته آینده آن را خواهید دید".

این در حالی است که با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی، کارشناسان معتقدند آمریکا امکان استفاده از مکانیسم ماشه را بعنوان یکی از طرف‌های توافقنامه، که اجرای آن را لغو کرده، ندارد.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ یک‌طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدید و وسیعی را در راستای سیاست "فشار حداکثری" به اجرا گذاشت.

ایران یک سال بعد از خروج آمریکا، تعهدهای برجامی خود را در پنج مرحله کنار گذاشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفت.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل که از سال ۱۳۸۶ علیه ایران اعمال شده است، ۲۷ مهرماه پس از ۱۳ سال به پایان می‌رسد. پایان این تحریم ایران را قادر به خرید تسلیحات و جنگ افزار و صادرات رسمی سلاح به دیگر کشورها می‌کند.

آمریکا بیش از یک سال است در صدد تمدید این تحریم هاست و می‌گوید لغو تحریم تسلیحاتی ایران باعث افزایش درگیری در خاورمیانه می‌شود

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما