واعظی: کشتی‌های توقیف شده توسط آمریکا متعلق به ایران نیست/ محموله فروخته و پول آن دریافت شده است

کدخبر: 356631
اقتصاد نیوز : رئیس دفتر رئیس جمهور در واکنش به ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر توقیف کشتی‌های ایرانی با تاکید بر اینکه کشتی و پرچم آن متعلق به ایران نیست، گفت: محموله این کشتی‌ها (نفت) فروخته شده و پول آن هم گرفته شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران در واکنش به اظهارات آمریکایی‌ها مبنی بر توقیف کشتی‌های ایرانی، گفت: کشتی‌ها و پرچم آن برای ما نیست.

وی افزود: محموله این کشتی‌ها (نفت) فروخته شده و پول آن هم گرفته شده است. به هر صورت نفت در آب‌های بین‌المللی و درجاهای مختلف در حال خرید و فروش است، اما این که ممکن است نفت ایران باشد ما نفتی که می فروشیم و پول آن را می گیریم دنبال نمی‌کنیم.

واعظی درباره رویدادهای اخیر و وقوع کودتا در مالی گفت: وزارت امور  خارجه در این زمینه در حال بررسی است و عملا پس از تکمیل اطلاعات آنها، موضع رسمی را اعلام می‌کنیم.

وی درباره برخی اخبار درباره گزارش اتفاقات آبان ماه ۹۷ گفت: اطلاع‌رسانی که قبلا اعلام شد و گزارش‌هایی که به رییس جمهوری داده شده و آماری که در آن گزارش و سایر موارد اعلامی، صحیح است.

واعظی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: دولت همواره تلاش بسیار زیادی کرده است که برای بازنشستگان و افرادی که حقوق پایین دریافت می‌کنند بتواند به تدریج حقوق آنها را ترمیم کند و افزایش دهد. امروز هم رییس جمهوری در جلسه دولت دستور داد این کار را از امروز آغاز و احکام آن صادر شود.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: جزییات این طرح در جلسات مختلف بحث شده و سیاست‌های  کلی رییس جمهوری و دولت این است که حقوق بگیران و بازنشستگانی که حقوق پایین دریافت می‌کنند حقوقشان به تدریج افزایش یابد.

واعظی درباره نقشه راه و برنامه اقتصادی دولت تصریح کرد: برای تهیه نقشه راه از چند ماه گذشته فعالیت گسترده‌ای انجام شده است. این سند براساس تجربیات گذشته برای یک سال آینده تدوین و درباره ابعاد آن در ستاد اقتصادی دولت بحث شده است این نقشه راه در آینده نزدیک در دولت مطرح و امیدواریم در هفته دولت از سوی رییس جمهوری رونمایی شود.

وی درباره امکان خرید واکسن تولید شده توسط روسیه اظهار کرد: وزارت بهداشت در حال رصد واکسن های تولید شده در دنیا برای درمان کرونا است. تاکنون ۲۸ واکسن از مرحله حیوانی عبور کرده و ما هم قطعا واکسنی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد را خرید می کنیم البته خود ما هم در حال ساخت واکسن هستیم. واکسن روسی را باید بررسی کنیم تا ببینیم این واکسن یا سایر واکسن ها را خریداری کنیم.

واعظی درباره ادعای نقض برجام از سوی ایران و شکایت وزیر امورخارجه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل گفت: آمریکا پس از خروج از برجام، در همه اقداماتی که در شورای امنیت سازمان ملل انجام داده با شکست روبه‌رو شده است، که آخرین آن روز جمعه گذشته اتفاق افتاد.

رئیس دفتر رییس جمهوری بیان کرد: اکنون آمریکایی‌ها به اقدامی متوسل شده‌اند که هیچ پایه و اساس حقوقی ندارد، وزیر امور خارجه آمریکا از یک بند قطعنامه ۲۲۳۱ که مبتنی بر برجام است استفاده کرده و اعلام می‌کند؛ آمریکا قبلا که یکی از اعضای برجام بوده است، اما اکنون نمی‌تواند از آن بند استفاده کند.

وی افزود: این طور که شنیده‌ایم به نظر می‌رسد روسیه و چین و حتی کشورهای اروپایی با طرح این ادعای آمریکایی‌ها موافق نیستند. این اقدام آمریکایی‌ها انجام شدنی نیست و شکست دیگری برای آمریکایی‌ها خواهد داشت. 

واعظی گفت: آمریکایی‌ها عضو برجام نیستند و دیگر نمی‌توانند بر اساس برجام و سازوکار آن (مکانیزم ماشه) اقدام کنند، فقط اعضای برجام می‌توانند از این سازو کار استفاده کنند.

رئیس دفتر رییس جمهوری گفت: رییس جمهوری آمریکا علنی اعلام کرده که از برجام خارج شده است، همه دنیا می‌دانند که آنها عضو برجام نیستند و به تعهدات خود هم عمل نمی‌کند. 

واعظی با اشاره به اظهارنظر همه حقوقدانان در سراسر جهان، گفت: وضعیت ترامپ نسبت به رقیب خود در انتخابات بسیار ضعیف است و در نظرسنجی‌ها بسیار پایین است، او به دنبال یک سری کارهای تبلیغاتی است. ترامپ اخیرا هم با برقراری ارتباط امارات و رژیم صهیونیستی همین کار تبلیغاتی را انجام داد؛ می‌خواهد افکار عمومی را تغییر بدهد  که امکان پذیر نیست.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت: برای ایران فرقی ندارد که چه کسی رئیس جمهور آمریکا باشد. جمهوری اسلامی ایران همواره سیاست اصولی خود را داشته و دارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما