کدخبر: ۳۵۷۴۴۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تجهیز جنگی یمنی‌ها علیه لیبی توسط امارات!

اقتصاد نیوز : رسانه ها از ادامه دخالت امارات در لیبی و آموزش و تجهیز شماری زیادی یمنی برای شرکت در جنگ علیه دولت قانونی این کشور خبر دادند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: شبکه خبری الجزیره عصر یکشنبه افزود که امارات ده ها یمنی را برای شرکت در جنگ علیه دولت وفاق ملی لیبی تجهیز کرده است.

منابع امنیتی یمن به الجزیره گفتند که شبه نظامیان یمنی در پایگاه بلحج در جنوب یمن و پایگاه عصب وابسته به امارات در اریتره آموزش دیده اند.

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.

لیبی چند سالی است که درگیر جنگ داخلی و متعاقب آن، نبرد نیابتی گسترده میان نیروهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است که در این میدان، کشورهایی نظیر روسیه، مصر، فرانسه، عربستان، امارات و یونان در برابر ترکیه، ایتالیا و قطر قرار گرفته‌اند.

این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» بر سر کار آمده که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

نیروهای طرفدار ژنرال حفتر اوایل سال میلادی جاری تمامی تأسیسات نفتی در مناطق شرقی لیبی را از کار انداختند تا از این طریق «دولت وفاق ملی» مورد حمایت سازمان ملل متحد را به لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار دهند. با این اقدام، نیروهای حفتر تقریباً تمامی صادرات نفت لیبی را متوقف کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند