گزارش بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به کانادا رسید

کدخبر: 357483
کانادا تایید کرد: گزارش بازخوانی جعبه سیاه هواپیمایی اوکراینی را که دی ماه سال گذشته در نزدیکی شهریار ساقط شد از ایران تحویل گرفته اما این گزارش نهایی نیست بلکه خلاصه ای ازصدای کابین خلبان است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا،هیأت ایمنی حمل‌ونقل کانادا در بیانیه‌ای که بامداد دوشنبه (یکشنبه به وقت محلی) در تارنمای رسمی این سازمان قرار گرفت، تایید کرد که گزارش بازخوانی جعبه‌سیاه پرواز PS۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین را از سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده است.

براساس این بیانیه، «کثی فاکس» رییس هیات ایمنی حمل‌ونقل کانادا گفت: این [سند] گزارش نهایی تحقیقات ایمنی نیست، بلکه خلاصه‌ای کوتاه از محتویاتی است که ماه گذشته [میلادی] در پاریس از صدای کابین خلبان و ضبط‌کننده اطلاعات پرواز بازیابی شد.

فاکس با تاکید بر اینکه گزارش ارسال شده از سوی ایران با اطلاعاتی که بازرسان کانادایی در زمان حضور خود در هنگام بازیابی اطلاعات جعبه‌های سیاه در فرانسه دریافت کرده‌اند، مطابقت دارد، افزود: تحقیقات به پایان نرسیده و هنوز پرسش‌های بسیاری هست که نیازمند پاسخ است.

157222650

 

هیأت ایمنی حمل‌ونقل کانادا سپس خواستار شناسایی و مشخص شدن عوامل انسانی و سازمانی دخیل در همه اقدامات و تصمیم‌های منجر به شلیک موشک به سوی هواپیمایی اوکراینی، مبنای تصمیم‌گیری برای باز گذاشتن حریم هوایی ایران برای پروازهای غیرنظامی در زمان اوج تنش و مبنای تصمیم‌گیری هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در مجوز دادن به پرواز این هواپیما در آن زمان شد.

این نهاد هواپیمایی کانادایی در عین حال تاکید کرد که همچنان آماده ارایه کمک به دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران برای این تحقیقات است.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز یکشنبه جزئیات بازخوانی جعبه‌سیاه هواپیمایی اوکراینی را اعلام کرد و گفت: صدای کابین هواپیما ١٩ ثانیه بعد از انفجار اول قطع می‌شود و این در حالی است که موشک دوم ٢٥ ثانیه پس از شلیک اول به مجاورت هواپیما می‌رسد، بنابراین تحلیلی از عملکرد و آثار موشک دوم از جعبه سیاه هواپیما به دست نیامد.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز، ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه صبح چهارشنبه ۱۸ دی سال ۹۸ از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرد که ۶ دقیقه بعد به دلیل شلیک غیرعمد پدافند هوایی، حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان باختند.

جعبه‌ سیاه روز جمعه ۲۷ تیرماه امسال با رعایت پروتکل‌های فنی و امنیتی و همراهی پلیس فرودگاه‌ها و تیم تخصصی از محل این سازمان به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل و به پاریس ارسال شد.​

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما