سودان عادی سازی روابط با اسرائیل را رد کرد

کدخبر: 357578
اقتصاد نیوز : وزیر خارجه سودان گفت که هیچ سفارشی از سوی نخست وزیر این کشور درباره عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دریافت نکرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، وزیر خارجه سودان شامگاه یکشنبه گفت که دولت سودان هیچ گاه درباره اسرائیل حرفی نزده و شخص او اصلا هیچ سفارش یا صحبتی درباره عادی سازی روابط با اسرائیل از سوی نخست وزیر دریافت نکرده است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، «عمر قمر الدین» در گفت‌وگویی تلویزیونی مدعی شد که از ژوئیه گذشته که سرپرست وزارت خارجه سودان شده اسرائیل هیچ تماسی با سودان نداشته است.

او با اشاره به اینکه هیچ گزارشی درباره دیدگاه سودان نسبت به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را ندیده یا نشنیده است، گفت: «اصلا از سمت نخست وزیری هیچ چیزی با این محتوا دریافت نکرده‌ام و هیچ نظر یا سفارشی به من در این خصوص ارائه نشده است».

وزیر خارجه سودان با بیان اینکه وزارت امور خارجه این کشور در حال تدوین سیاست خارجی است که آن را به شورای وزیران پیشنهاد خواهد داد، گفت : «در حال حاضر سودان در تلاش است تا نام خود را از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف کند».

قمر الدین گفت: «از زمانی که به عنوان یک فعال در آمریکا بودم، هیچ سند یا جمله‌ای حاکی از ارتباط میان وجود نام سودان در لیست تروریسم با هیچ کشور دیگری غیر از آمریکا در میان نبوده است».

وزیر خارجه سودان درباره برکناری «حیدر بدوی» از پست خود به عنوان سخنگوی رسمی وزارت خارجه سودان گفت: «او نه به دلیل محتوای سخنانش بلکه به دلیل بیان اظهاراتی خبری درباره این قضیه(سازش با رژیم صهیونیستی) و نقض مقررات کار در وازرت خارجه برکنار شد، زیرا وزارتخانه اصلا چنین موضوعی را مورد بررسی قرار نداده است، بنابراین صحبت کردن درباره آن نقض قوانین کار در وزارتخانه محسوب می‌شود از همین رو به عنوان سخنگوی رسمی برکنار شد».

وی بار دیگر تاکید کرد: «به دنبال دیدار عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی سودان با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در فوریه گذشته دولت سودان اصلا درباره موضع خود نسبت به اسرائیل صحبتی نکرده است».

اظهارات وزیر خارجه سودان همزمان با آغاز سفر «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در روز دوشنبه به خاورمیانه است که قرار است کشورهای سودان، امارات و بحرین و سرزمین‌های اشغالی را شامل شود تا در آنجا مسائل مهمی نظیر سازش امارات با رژیم صهیونیستی و اعلام حمایت واشنگتن از تعمیق روابط خارطوم –ابوظبی مورد بررسی قرار گیرد.

«حیدر بدوی صادق »که سخنگوی وزارت خارجه سودان بود، سه شنبه گذشته به دنبال اظهارات جنجالی خود درباره اینکه سودان به دنبال عقد پیمان صلح با اسرائیل است، برکنار شد.

به دنبال آن ایلی کوهن وزیر دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی هم گفت‌وگوهای میان تل آویو و خارطوم را تایید کرد و گفت:« اسرائیل به دنبال دستیابی به توافق صلح است و این توافق می‌تواند شامل بازگشت آوارگان سودانی از اسرائیل به کشورشان باشد. اسرائیل همچنین با شماری از دیگر کشورهای عربی و آفریقایی هم در تماس است».

تیتر یک
  • کاهش ۱۷ درصدی ارزش صف‌های فروش؛

    در روز سه‌شنبه روند نزولی شاخص‌‌ کل بورس پس از یازده روز متوقف شد و تابلوی بازار سبزپوش شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما