کدخبر: ۳۵۷۷۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مرور روزنامه‌های ۴ شهریور؛

فساد بالگردی/لوریس چکناواریان: حضرت‌عباس بارها دستم را‌گرفت

اقتصادنیوز : مرور روزنامه‌های امروز ۴ شهریور ۱۳۹۹ را با نگاهی به تیترهای اصلی آنها آغاز می‌کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز، روزنامه‌های امروز موضوعات متنوعی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

آرمان ملی، تیتر نخست خود را به تعطیلات در ایام کرونا اختصاص داده و نوشته است:«سفر برویم یا نرویم!» 

آفتاب یزداما به انتخابات1400 پرداخته و محمدرضا عارف نماینده پیشین را به عنوانن نامزد برگزیده و می‌نویسد:«عارف راه حل معادله»

افکار در شماره امروز خود به مساله ورودی دانشگاه‌ها پرداخته و به نقل از منصور غلامی وزیر علوم نوشته است:«به مافیای کنکور اعتقاد ندارم»

اقتصادآینده نیز با صفحه اولی عجیب و به دور از جذابیت فهرست نمایندگان مجلس را در ج کرده و در وسط اسامی با حروف قرمز وکلای ملت را خطاب قرار داده است که چرا Lpg گران شده است؟

جام‌جم ارگان صداوسیما هم در تیتر نخست خود با عنوان«بلاتکلیفی 500 روزه اصلاح ساختار بودجه» دولت را مورد انتقاد قرار داده است.

روزنامه اصولگرا سیاست روز اما به بورس پرداخته است و در تیتر نخست خود آورده‌است:«دیوار بی‌اعتمادی بورس»

شهروند اما به ماجرای راه افتادن موج   Me Tooپرداخته است و این تیتر را انتخاب کرده است:«شلاق لازم نیست اعدامش کنید»

در ادامه مروری خواهیم داشت به مطالب اصلی برخی از روزنامه‌های امروز ایران.

دنیای اقتصاد؛ نسخه بوش پدر در دستان ترامپ

تیتر اصلی دنیای اقتصاد به نوسانات اخیر بورس تهران اختصاص دارد. این روزنامه در مطلبی با عنوان «بازارها در پیچ طلایی» می‌نویسد:«

برگشت بورس در روزهای اخیر - کاهش شاخص و بازدهی منفی - جمعیت قابل‌توجهی را غافلگیر کرده و به دغدغه جدید اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است. اما همین مساله می‌تواند با «تاکتیک» درست از سوی سیاست‌گذار، به نفع آرامش در همه بازارها به خصوص مسکن و ارز، حل شود. بررسی‌ها درباره ریشه‌های هیجان سرمایه‌گذاری در بازار سهام طی یک‌سال و نیم اخیر نشان می‌دهد، رشد تصاعدی جمعیت بورس‌باز ۷ علت اصلی داشته که ثبت یکی از بالاترین نرخ‌های تورم دو سالانه در سال‌های ۹۷ و ۹۸ و تشدید «انتظارات تورمی» در پی آن و همچنین ثبت رکورد در نرخ رشد نقدینگی، از جمله مهم‌ترین محرک‌های ورود به بورس بوده است. با این حال، روند نزولی «شاخص» در مقطع فعلی، بازارها را در «پیچ طلایی» قرار داده است. دولت و سیاست‌گذار پولی با دو اهرم اصلی و تکمیلی می‌توانند چشم‌انداز سود متناسب با تورم را برای فعالان بورس قابل‌تحقق کنند و بازار مسکن را از موج دوباره سفته‌بازی در امان نگه دارند. این تاکتیک باعث کاهش انتظارات تورمی نیز می‌شود.

عکس اصلی این روزنامه نیز به جرج بوش پدر رئیس‌جمهورسه دهه پیش ایالات متحده اختصاص دارد. این روزنامه در گزارشی با بررسی استراتژی انتخاباتی دونالد ترامپ تاکید کرد که کمپین او قصد دارد تا ازشگرد تبلیغاتی بوش پدر کپی‌برداری کند. این روزنامه می‌نویسد:« جورج بوش در سال ۱۹۸۸ و ۴ ماه قبل از انتخابات، از رقیب خود در نظرسنجی‌ها حدود ۱۷ درصد عقب بود. اما به کمک کمپین منفی نه‌تنها توانست این شکاف را پرکند، بلکه در۴۰ ایالت نیز به پیروزی قاطع رسید.جورج بوش پدر دچار مشکل بود. ژوئیه ۱۹۸۸ بود و مایکل دوکاکیس، پس از برگزاری کنوانسیون دموکرات‌ها در آتلانتا، نامزد حزب دموکرات‌ها معرفی شده بود. نظرسنجی‌های گالوپ نشان از برتری ۱۷ درصدی وی در انتخابات همان سال می‌داد، اما جورج بوش یک نقشه راه برای پیروزی داشت. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، یک ماه قبل از آن، مشاوران ارشد بوش در هتل جفرسون در واشنگتن گرد هم آمدند. آنها عامدانه دور از وظایف اصلی کارزار انتخاباتی ماندند و عمدتا روی نظرسنجی‌ها و داده‌های گروهی متمرکز شدند. تحقیقات گروه بوش نشان می‌داد که دوکاکیس از سوابق خوشنامی برخوردار نیست و برخی از مواضع لیبرالش، به‌ویژه درباره مرخصی زندانیان یا مخالفت با حکم اعدام، مسائلی هستند که می‌تواند نتیجه انتخابات را عوض کند. در آن اتاق طرح مبارزات انتخاباتی بوش به تصویب رسید، ولی آتروت، مدیر کارزار انتخاباتی بوش در کنوانسیون جمهوری‌خواهان در ماه آگوست گفت که حالا وقتش رسیده است که پوست آن حرامزاده کوتوله را بکنند. بوش نه تنها توانست در نظرسنجی‌های تابستانی از دوکاکیس پیشی بگیرد، بلکه او را به راحتی نیز شکست داد، آن هم با حاشیه امنیت ۵۳ در برابر ۴۶ درصد. این روزنامه در ادامه می‌نویسد: به زمان حال اگر بازگردیم، ترامپ نیز در نظرسنجی‌ها از شرایط مشابه جورج بوش برخوردار است و از زمان کارزار انتخاباتی جورج بوش اول، او نیز یکی از سخت‌ترین کارزارهای انتخاباتی جمهوری‌خواهان را تجربه می‌کند و چشم‌انداز مثبتی وجود ندارد. اما با توجه به اختلاف‌ بین نامزدهای دموکرات‌ها در سال ۱۹۸۸، همچون امروز، سقوط دوکاکیس در برابر حملات تیم جورج بوش، می‌تواند به‌عنوان یک درس مهم برای دموکرات‌ها باشد که نظر مردم چقدر زود می‌تواند عوض شود، چگونه می‌توان سرنوشت نظرسنجی‌های تابستانی را تغییر داد و اینکه اجرای هنرمندانه کنوانسیون می‌تواند به این تغییر رویه کمک شایانی کند.

 دنیای‌اقتصاد در سرمقاله خود تحولات بورس پایتخت را مورد مطالعه قرار داده است. علی سرزعیم سرمقاله نویس این روزنامه نوشته‌است:  اگر انسان‌ها به این باور برسند که سوداگری راه کوتاه، کم‌زحمت و پربازده‌تری از کارآفرینی است، آن‌گاه استعدادها معطوف سوداگری خواهند شد و به کارآفرینی و خلاقیت پشت پا خواهند زد. تردیدی نیست که وجود تعداد محدودی سوداگر برای بازار سرمایه لازم است؛ زیرا رونق بازار اولیه با رونق بازار ثانویه تقویت می‌شود، اما اگر سوداگری پیشه بخش بزرگی از جامعه شود این امر نه‌تنها موجب خوشحالی نیست، بلکه خبر از مشکل می‌دهد! هیچ جامعه‌ای با سوداگری محض به توسعه نرسیده و باید باور کرد که ایران نیز چنین نخواهد شد و استثنایی بر این قاعده نخواهد بود. سوداگری به شکل تجارت بین‌الملل چون کمک می‌کند کشورها به مزیت‌های نسبی نزدیک شوند امر مفیدی است؛ اما حکایت آن متفاوت از سوداگری درون کشوری و آن هم در یک بازار بسیار محدود است.اشکال دومی که بازار سرمایه در شکل فعلی برای اقتصاد ایران دارد تغییر انتظارات تورمی است. بازار بورس بازاری است که در آن قیمت‌های فعلی نشانگر برداشت فعالان بازار از آینده است. به عبارت دیگر انتظارات فعالان بازار از روند متغیرهای مرتبط با عملکرد شرکت‌ها در آینده در قیمت امروز سهام آن شرکت‌ها خود را منعکس می‌کند. حال اگر قیمت‌ها حبابی باشند یعنی خیلی بالا باشند و برداشت فعالان اقتصادی این باشد که این قیمت‌ها حبابی نیست و درست است و در آینده متغیرهای کلانی چون تورم و نرخ ارز دچار جهش‌های بزرگ خواهند شد، این علامت از بازار سرمایه به کل اقتصاد فرستاده می‌شود. اگر تعداد به اندازه کافی بزرگی چنین ذهنیتی داشته باشند و این علامت را به کل اقتصاد ارسال کنند، بیم آن می‌رود که انتظارات جامعه به همان سو سوق یابد و تلاش‌های مراجع سیاست‌گذاری برای تثبیت بازار ارز یا مهار تورم با دشواری بیشتری مواجه شود.

DonyayeEghtesad

کیهان؛ جهاد کبیر: نقشه راه کربلا

کیهان تیتر نخست خود را به سخنان علی القاصی‌مهر دادستان تهران اختصاص داده است و به نقل از او نوشته است:«بازگشت 6 میلیارد دلار ارز صادراتی و مختص واردات به چرخه اقتصادی»

محمدایمانی سرمقاله نویس این روزنامه نیز در مطلبی با عنوان«جهاد کبیر: نقشه راه کربلا» به تحریم ‌ها پرداخته و نوشته است:«یکی گفت مذاکره با آمریکا، صلح حدیبیه است؛ بی‌آنکه به بیعت رضوان اصحاب با پیامبر اعظم(ص) برای تبعیت و استقامت تا پای جان بپردازد. دیگری گفت امام حسن(ع) هم با معاویه مذاکره و صلح کرد؛ بی‌آنکه بگوید آن صلح، تحمیل یاران پیمان‌شکن بود. سومی‌ مدعی شد «روزگار، روزگار گفتمان است نه موشک» و «ژاپن و آلمان وقتی در جنگ جهانی شکست خوردند و بودجه نظامی را متوقف نمودند، پیشرفت کردند». (حال آنکه این دو کشور در رتبه هشتم و نهم بیشترین هزینه‌های نظامی در دنیا قرار دارند). این جملات درست در زمانی عنوان می‌شد که مقامات آمریکا دائما تهدید نظامی کرده و می‌گفتند همه گزینه‌ها روی میز است».می‌خواستند با تحریف، مسیر انحرافی را که با وجود همه نهی‌ها بر آن اصرار داشتند، درست وانمود کنند. سؤال‌برانگیز بود؛ در حالی که شرط موفقیت در مذاکره، قدرت چانه‌زنی است، پشت‌سر هم ادبیات ضعف و بیچارگی را به کار بستند. «خزانه خالی است»، «آمریکا کد خداست»، «به امام نوشتم که آمریکا ابرقدرت است و بدون مذاکره و رابطه نمی‌‌توان ادامه داد»، «آمریکا می‌‌تواند تمام توان نظامی ما را ظرف 5 دقیقه نابود کند»، «رفع تحریم‌ها و حل مشکل‌ اشتغال و تولید و آب خوردن و آلودگی هوا، متوقف به توافق است»، «ما نمی‌‌توانیم با قهر و انزوا در دنیا زندگی کنیم» و «نباید مقابل قدرت‌های بزرگ ایستاد، آن هم با شعارهایی که بعضاً توخالی است»! آخر سر هم گفتند «درس کربلا، درس تعامل سازنده و مذاکره است»!بعد از سال‌ها، یک نفر از میان این جماعت پاسخ نداده که آیا در محاصره منحصر به فرد کربلا، کلامی ‌از سر ضعف،از سرور آزادگان(ع) و اصحابش صادر شد؟ اگر قرار بود امام - نعوذبالله -یزید و عمر سعد و شمر را «معتدل و مودب» و امضا و تضمین آنها را قابل اعتماد بداند، عزتمندانه نمی‌فرمود «انی لا اری ‌الموت الا سعادهً و الحیاهً مع ‌الظالمین الا برما»، «موتٌ فی عزّ خیرٌ من حیاهًًْ فی ذُلّ»، «الموت اولی من رکوب العار»

این روزنامه در ادامه نوشت: ادعا کردند می‌خواهند کشور را از هزینه مقاومت برهانند اما هزینه‌ها و خسارت‌ها را چند ده برابر کردند. البته تدابیر حکیمانه رهبر انقلاب و انبوه نیروهای باورمند نگذاشت این خسارت‌ها تسرّی پیدا کند. اتفاقا برخی پیروزی و موفقیت‌های، در همین دوره سخت، به برکت اهتمام نیروهای انقلابی به جهاد کبیر و زدن به قلب نقشه‌های دشمن اتفاق افتاد. 

مطلب اصلی صفحه اقتصادی کیهان هم به گفت‌وگوی خبری محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی اختصاص یافته است. او اعلام تاکید کرده است:«اختلاف 500 درصدی قیمت میوه از باغ تا مصرف‌کننده»

KayhanNews

جمهوری‌اسلامی؛ شور وشعور درعزاداری حسینی

تیتر اصلی صفحه اول روزنامه جمهوری اسلامی به افتتاح چند پروژه نفتی توسط حسن روحانی  اختصاص دارد.

سرمقاله این روزنامه نیز به مراسم عزاداری در ایام کرونا اشاره دارد. در بخشی از این یادداشت آمده است: علیرغم دشواری‌هائی که همزمان با بیماری کرونا وجود دارد، اصل عزاداری برقرار است. کسانی که به راه و مرام امام حسین علیه‌السلام عشق می‌ورزند، هرگز او را فراموش نمی‌کنند. علت اینست که امام حسین کشته عشق به خدا و دین خداست و این عشق چیزی نیست که فراموش شود. عشق به خدا و دین خدا وقتی انعکاس زمینی پیدا می‌کند و بارور می‌شود، محصولش عشق به کرامت انسان‌ها و آزاداندیشی و فاصله‌گرفتن از جهل است. چنین عشقی نه‌تنها هرگز از حرارت نمی‌افتد بلکه همواره شعله‌ورتر می‌شود و جان‌ها را به چیزی از جنس حرارت تبدیل می‌کند که هرگز به سردی و خاموشی نمی‌گراید.عزاداری حسینی را نباید آنگونه که عده‌ای می‌گویند در شعور خلاصه کرد کمااینکه نباید آن را آنگونه که عده‌ای انجام می‌دهند به «شور» محدود نمود.دوگانه‌سازی شور و شعور، قطعاً یک انحراف خطرناک است. 

 

اعتماد؛تلویزیون چه گلی به سر مردم می‌زند

اعتماد در مطلب اصلی صفحه اول خود به حاشیه‌های اخیر صداوسیما پرداخته است.این روزنامه دربخشی از مطلبی با عنوان« مخالفت اهالی سینما با انحصارگرایی رسانه ملی در موضوع مجوزهای شبکه نمایش خانگی؛ تلویزیون چه گلی به سر مردم می‌زند» می‌نویسد: در هفته‌های اخیر دوباره بحث بر سر واگذاری صدور مجوز ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی بالا گرفته و فضای رسانه‌ای پر از بیانیه‌ها و نامه‌پراکنی‌های اصناف سینمایی است اما جدال تازه‌ای که به راه افتاده با دیگر مناقشه‌ها متفاوت است؛ فرق عمده‌اش در این است که این‌بار جامعه سینمایی به‌طور جدی وارد میدان شده‌اند و نمی‌خواهند مسوولیت ساماندهی شبکه نمایش خانگی به صدا وسیما سپرده شود. روشن است که مقوله اعطای مجوز به یک اثر فرهنگی از اساس زیر سوال است؛ کمااینکه در این سال‌ها خیلی از اهالی فرهنگ و هنر و ادبیات به این روند اعتراض کرده‌اند و گفته‌اند چرا باید برای تولید محصول فرهنگی دنبال مجوز برویم. این بحث به کنار، چیزی که فعلا دامنه مباحث را گسترش داده، تنگ‌تر شدن حلقه تولید است چون با دعوی جدید رسانه ملی گرفتن مجوز برای یک اثر در شبکه نمایش خانگی نیز باید زیرنظر این سازمان باشد و این یعنی گرفتار شدن آثار نمایشی در کوچه‌های تنگ رسانه ملی.

این روزنامه هم چنین در گفت‌وگو با رییس سابق سازمان خصوصی‌سازی دلایل ریزش بورس مورد بررسی قرار داده و می‌نویسد:غلامرضا حیدری کرد زنگنه در خصوص ریزش‌های اخیر بورس می‌گوید: یک بخش از ریزش شاخص در هفته‌های گذشته مربوط به تاثیر حقوقی‌ها در بازار بوده اما بخش مهمی از آن به دلال‌بازی‌هایی برمی‌گردد که متاسفانه شاهد آن بودیم .کرد زنگنه، با بیان اینکه در این مدت سهم برخی شرکت‌های زیان‌ده به صورت کاذب رشد داشت ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد با افت شاخص‌ها در دو هفته گذشته بازار منطقی‌تر شده البته نباید این موضوع را فراموش کرد که دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند و این اقدام دولت همچنان ادامه دارد.حیدری کرد زنگنه با اشاره به برخی شرکت‌های سودده در بازار سرمایه می‌گوید: مردم عادی و حقیقی‌ها نباید در زمان افت شاخص‌ها دستپاچه شده و هیجانی اقدام به فروش کنند، در این مدت عده زیادی جذب بورس شده‌اند و این افراد هم اشراف کامل به فرآیند خرید و فروش‌ها در بورس ندارند و همین موضوع باعث ایجاد صف‌های فروش و در نهایت متضرر شدن آنها می‌شود.کرد زنگنه با تاکید بر اینکه بسیاری از شرکت‌ها در بورس سودده هستند ادامه می‌دهد: بخشی از شرکت‌هایی که در بازار سرمایه هستند با پشتوانه کارخانجات هستند و سود خوبی هم از گذشته داشته‌اند و افراد می‌توانند با آگاهی و اطلاعات بیشتر در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در سرمقاله این روزنامه به تحولات یک دهه اخیر جهان عرب پرداخته است.

شرق؛ فساد بالگردی

شرق تیتر نخست خود را به«فساد بالگردی» اختصاص داده است. این روزنامه با کریم همتی رئیس هلال احمرگفت‌وگو کرده است. در بخشی از این گفت‌وگو آمده است:از ۲۴ فروندی که جمعیت هلال‌احمر دارد، هفت، هشت مورد زمین‌گیر شده است و قراردادی برای خرید سه فروند وجود داشت. این روند اما این‌قدر طول کشید که با توجه به نوسانات ارزی تنها امکان خرید یک فروند وجود داشت که قراردادی هم در دوره قبل ایجاد شد اما چون شفاف نبود کنار گذاشته شد تا اینکه در قرارداد شفافی این کار انجام شود. اولویت فعلی بنده اورهال‌کردن بالگردهای کنونی است که طبیعتا بیش از خرید یک فروند به ما کمک خواهد کرد، هرچند درباره آن فروند کماکان برنامه‌اش وجود دارد. خوشبختانه ما متوجه فساد شدیم و فرایند باطل شد. در قرارداد قبل قیمت مطرح‌شده و قیمتی که داشتند پیش می‌بردند با واقعیت ماجرا فاصله زیادی داشت و این هم جای تأسف است که در یک سازمان امدادی چنین کارهایی رخ دهد. خدا کمک کرد و ما آن قرارداد را باطل کردیم. افرادی حتی به روسیه سفر کرده‌ بودند و حتی صحبت‌های اولیه را با طرف روس انجام داده ‌بودند، اما متوجه شدیم قرارداد ایراد اساسی دارد و افراد دنبال منفعت شخصی هستند. این جای خوشحالی دارد؛ نه اینکه چون بالگرد نخریدیم خوشحال باشیم، بحثم مقابله با فساد است. این مسائل بسیار دردناک است؛ حتی یک تومان هم باشد؛ درحالی‌که اینجا بحث چند میلیون دلار بود. الان اولویت اصلی ما اورهال‌کردن این هشت فروند است و در تلاشیم که آن یک فروند حاشیه‌ساز را هم در قراردادی شفاف و دقیق خریداری کنیم.

حسین علایی سرمقاله‌نویس این روزنامه نیز به انتخابات آمریکا پرداخته است.او می‌نویسد:...ترامپ احساس می‌کند که ممکن است در دوره بعد رئیس‌جمهور آمریکا نباشد و بنابراین می‌خواهد بیشترین خدمت را در چند روزه باقی‌مانده دوره ریاست‌جمهوری خود به اسرائیل بکند. او همان‌طور که جولان سوریه را به اسرائیل داد و سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل کرد تا حاکمیت اسرائیل را بر قدس شریف تثبیت کند و امارات را وادار کرد رابطه‌ای علنی و رسمی با اسرائیل برقرار کند، حالا به دنبال آن است تا با تسلیم‌کردن جمهوری اسلامی ایران، بزرگ‌ترین نگرانی رژیم صهیونیستی را از بین ببرد و شرایط خواب راحت را برای امثال نتانیاهو فراهم آورد.گرچه بایدن هم برای بازگشت به پیمان برجام حرف‌و‌حدیث‌هایی می‌زند، با‌این‌حال اگر ترامپ توانست بار دیگر رئیس‌جمهور آمریکا شود، تکلیف چیست و چه باید کرد؟آیا همان‌طور که ترامپ اعلام کرده است، باید با آمریکا مذاکره کرد و منتظر یک توافق جدید فوری بود تا آمریکا زانوی خود را از گلوی اقتصاد ایران بردارد یا اینکه مسیر دیگری هم پیش‌روی ایران هست؟اگرچه ایران با طرح موضوع برنامه توافق با کشورهای چین و روسیه تلاش کرده است به آمریکا نشان دهد که راهبرد ترامپ علیه ایران به نتیجه‌ای نخواهد رسید، ولی تاکنون مشخص شده همکاری‌ها با چین و روسیه نتوانسته از حجم تحریم‌های ضد‌بشری آمریکا علیه ایران بکاهد و گشایشی را در اقتصاد ایران به وجود آورد.

Shargh

ایران؛ تلاش می‌کنیم تحریم برای دولت بعد نماند

ایران ارگان دولت بخش اصلی صفحه اول خود را به تصویر سیدمحمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور اختصاص داده است. محمود واعظی در گفت وگو با «ایران» از مدیریت کشور در شرایط سخت می‌گوید. اهم مطالب مطرح شده به صورت تیتر وار در ادامه می‌آید: 

- برخی حرف‌ها را باید 10 سال بعد بزنیم

- کوچک شدن سفره‌ها، رئیس جمهوری را آزرده می‌کند

- باید از تجربه کرونا برای اداره بقیه امور کشور استفاده کنیم

-  ادعای کم‌کاری دولت یا  رئیس جمهوری جفاست

 - نفوذ و قدرت برجام در جامعه جهانی مقابل امریکا ایستاده است

- هیچ گفت‌و‌گویی میان ما و امریکا نیست

- ما گرانی را می‌فهمیم و می‌دانیم به مردم فشار می‌آید

 - باید مقایسه کنیم که امروز ما چه میزان نفت می‌فروشیم و در 8 سال قبل از این دولت چقدر نفت فروخته می‌شد. آنان چند سد در کشور ساختند، ما چند سد ساختیم،چقدر ریل راه‌آهن احداث کردند و ما چقدر؟

-اگر در دولت نگاه ما به خارج بود، پروژه‌های عمرانی و ساخت وسازها را تعطیل می‌کردیم تا خارجی ها بیایند و بسازند!

- اگر ما به خارج وابسته بودیم، امروز کشور را بدون نفت اداره نمی‌کردیم

- فقط ،دولت 24 میلیون رأی دهنده به آقای روحانی نیستیم، بلکه ما دولت 80 میلیون ایرانی هستیم

- اگر بتوانیم، حتی سه روز آخر یا دو روز آخر هم تلاش خواهیم کرد تحریم‌ها را برداریم تا دولت بعدی بدون تحریم کار خود را آغاز کند

- مگر می‌شود رئیس جمهوری تصمیمات مهم و کلیدی خود را به شخص دیگری واگذار کند؟

- ما حتی یک روز تعطیل نداشتیم

- روحانی مشورت پذیر است، تحمیل پذیر نیست

علی شمس اردکانی، کارشناس ارشد انرژی نیز در سرمقاله این روزنامه آوده است: صنعت نفت درصدد آن اســــت که مســیر توســـعه خـــــود را در شرایط سخت تحریم ادامه دهد. این امر در شرایطی روی می‌دهد که اقتصاد کشور توسط تحریم‌های یکجانبه امریکا محصور شده و روابط بانکی بین‌المللی قابل قبولی هم ندارد تا درآمدهای ارزی آن در وضعیت ایده‌آل باشد و یا اینکه بتواند از سرمایه‌گذاران خارجی بهره ببرد.اما ادامه این مسیر که با کمک شرکت‌های داخلی روی می‌دهد پیش‌نیازهایی دارد که نمی‌توان آن را با روال کنونی ادامه داد. از مهم‌ترین ملزومات اجرای برنامه توسعه صنعت نفت در شرایط کنونی، توجه به ساخت داخل و اصلاح نظام‌های ساختاری است. تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی اکنون توان تولید بسیاری از تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را دارند. او در ادامه تاکید کرد؛ البته ضروری است که دولت هر گامی را که در این مسیر برمی‌دارد، شفاف‌سازی کند تا گرفتار کلپتوکراسی نشویم و خصولتی‌ها در اولویت‌های واگذاری کار قرار نگیرند. باید لیست اقدامات به صورت شفاف در اختیار عموم قرار بگیرد و مردم بدانند که دولت به جای یارانه‌ای که نه کار ایجاد می‌کند و نه ارزش افزوده، چگونه به توسعه یکی از مهم‌ترین صنایع کشور کمک کرده و منابع را به سمت رونق تولید سوق داده است.

Iran

وطن امروز؛ لوریس چکناواریان: حضرت‌عباس بارها دستم را‌گرفت

لوریس چکناواریان در گفت‌وگو با «وطن‌امروز» که مطلب اصلی صفحه اول این روزنامه است از سمفونی عاشورا می‌گوید. دربخشی از این گفت‌وگواین آهنگساز می‌گوید: ابتدا باید تاکید کنم به جای «علاقه» باید گفت «عاشق». شخصا عاشق تمام اصحاب امام حسین هستم زیرا تمام این بزرگواران همراه امام حسین برای خدا و هدف‌شان از خودگذشتگی و فداکاری کردند و از جان خود گذشتند و نمی‌شود عاشق چنین شخصیت‌هایی نبود. 

درباره ارادت غیرمسلمانان به حضرت عباس باید بگویم داستان فداکاری ایشان همه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و من هم یک عشق خاص نسبت به ایشان دارم که این حس و حال متفاوت، از دوران کودکی نشأت می‌گیرد به طوری که در دوران بچگی در میان عزاداران دسته‌های حسینی، «سقای آب» بودم و به عشق حضرت عباس آب به دست عزاداران می‌دادم. 

از سوی دیگر از همان دوران مدام به فداکاری خارق‌العاده حضرت عباس، فکر می‌کردم و اینکه چطور برای رفع تشنگی بچه‌های کوچک، جان خود را کف دستش گرفت و به دل دشمن زد و در نهایت دست‌هایی که قرار بود برای بچه‌ها آب بیاورد را از دست داد. 

در دل این ماجرای غم‌انگیز یک راز خاصی نهفته است و آن اینکه کسی که در واقعه عاشورا دست‌های خود را از دست می‌دهد، چطور می‌تواند تا قرن‌ها دست‌های دیگران را بگیرد و بنده هم در طول عمر خود خیلی مواقع که مشکلاتی داشتم به مهربانی و دست‌گیری حضرت عباس متوسل می‌شدم و با این اقدام هیچگاه دست خالی بازنگشتم و همیشه در این باره به توسل خاص جهان پهلوان تختی به حضرت عباس اشاره می‌کنم؛ تختی در یکی از مهم‌ترین مسابقات کشتی جهان شکست بدی را متحمل می‌شود و خجالت می‌کشید به ایران بازگردد و در مصاحبه‌هایش می‌گفت از روی مردم خجالت می‌کشد به ایران بیاید تا اینکه وی به یکباره تصمیم گرفت مستقیم به کربلا و زیارت حرم حضرت عباس برود تا از ایشان کمک بخواهد و دست‌گیر جهان پهلوان باشد و در نهایت هم حضرت عباس دست‌های این جهان پهلوان را گرفت به طوری که وقتی تختی از کربلا به ایران آمد، مردم چنان استقبالی از وی کردند که انگار وی قهرمان همان مسابقات شده است و این تنها نمونه کوچکی از دست‌گیری حضرت عباس است. من هم همانند همه ایرانی‌ها دوست داشتم محرم امسال مثل سالیان گذشته در هیأت‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌ها شاهد عزاداری برای امام حسین(ع) و یارانش باشم که متاسفانه شرایط کرونایی کشور چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد و بشدت دلتنگ شنیدن صدای طبل و سنج و شیپور دسته‌های عزاداری هستم اما چاره‌ای نیست و صبر و دعا بهترین راهکار برای این روزهاست. 

وطن‌امروز در سرمقاله خود نیز مجددا به دولت حمله کرده است. در بخشی از نوشته حسین قدیانی آمده است:جان به جانش کنی، از ضدانقلاب، انقلابی درنمی‌آید! ضدانقلاب با سوءاستفاده از وضعیت اقتصادی کشور، خود را در حالی دلسوز اقشار آسیب‌پذیر نشان می‌دهد که ته ته ته همه‌ شعارهایش «جاوید شاه» است! .. ضدانقلاب می‌خواهد همه چیز را دقیقا و عمیقا بیندازد گردن خمینی و بعد هم خامنه‌ای، اما با وجود آن ‌همه «جاوید شاه»ی که می‌گوید، درجه ‌آخر در انتخابات درون نظام، رسما و علنا طرف آن نامزدی را می‌گیرد که بیگانه‌ترین است با حل مشکلات اقتصادی! پس ضدانقلاب، ایران را با ازدیاد مشکلاتش می‌خواهد! و هر چه این مشکلات بیشتر، برای ضدانقلاب بهتر! ضدانقلاب کار دارد با این مشکلات، بلکه چند صباح بعد از انتخابات، عوض یقه‌ رئیس قوه‌ مجریه، گریبان بزرگان را بگیرد! کاریکاتورهای‌شان را لابد می‌بینید دیگر! البته بی‌انصافی نکنم؛ گاهی که می‌خواهند زیرکی به خرج دهند، زیرزیرکی یکی- دو تا درشت هم بار رئیس‌جمهور می‌کنند! ضدانقلاب به مردم عاصی و توده‌ عصبانی نیاز دارد برای جا انداختن بهتر شعار «جاوید شاه» ولی عنصر انقلابی مفتخر به داشتن رهبری است که نزدیک انتخابات به مردم تذکر می‌دهد: «اگر بد رأی بدهید، دودش به چشم خودتان می‌رود». فرق است از زمین تا آسمان، میان کسی که به خوشبختی مردم- ولو از منظر اقتصادی- فکر می‌کند، با آنکه برای کاسبی سیاسی، اتفاقا به مردم درگیر با مشکلات معیشتی تا خرخره محتاج است! ضدانقلاب دلش برای شاه تنگ شده و ‌الا چرا شعار «جاوید ملت» سر نمی‌دهد؟! «جاوید ملت» شعار ما انقلابی‌هاست که دیروز انقلابی بودیم، امروز انقلابی هستیم و فردا هم ان‌شاءالله انقلابی خواهیم ماند. 

VatanEmruz

خراسان؛ ورود مجلس به پرونده یک اجحاف

«ورود مجلس به پرونده یک اجحاف» تیتر نخست خراسان امروز است. این روزنامه در گزارش خود آورده است: با گذشت حدود 20 روز از آغاز اجرای طرح همسان‌سازی و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، همچنان بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور از نادیده‌گرفته‌شدن حقوق قانونی‌شان در اجرای این طرح گلایه‌مندند؛ حقی که چندسال قبل هم دیوان عدالت اداری کشور آن را تایید کرد اما حالا سازمان تامین اجتماعی بار دیگر آن را نادیده گرفته است.ماجرای چندسال قبل از این قرار بود که سازمان تامین اجتماعی در محاسبه افزایش حقوق بازنشستگان، برای بازنشستگان پیش از موعد و مشاغل سخت و زیان‌آور، به جای محاسبه 30 سال سنوات خدمتی و درنظرگرفتن آن برای افزایش حقوق، فقط تعداد سال‌های مفید پرداخت بیمه را ملاک گرفت اما خوشبختانه دیوان عدالت و سازمان بازرسی جلوی این تضییع حقوق را گرفتند. اما چند سال بعد از آن ماجرا، حالا داستان دوباره تکرار شده و این‌بار سازمان تامین اجتماعی در اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، دوباره همان سابقه مفید پرداخت بیمه را در نظر گرفته است. «قربان رمضانی» عضو هیئت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته کشور هم از این اقدام سازمان تامین اجتماعی گلایه‌مند است  او می‌گوید: متاسفانه این اقدام سازمان تامین اجتماعی به جز نارضایتی چیزی نداشته، قرار بود همسان‌سازی انجام شود تا همه بازنشستگان به حقوق خود برسند اما با شیوه فعلی اجرا، در حق دو گروه «بازنشستگان پیش از موعد» و «ازکارافتاده‌ها» ظلم شده است.

این روزنامه در مطلب دیگر به روضه‌های آنلاین پرداخته است.

چوان

روزنامه جوان برای  مطلب اصلی صفحه اول خود تیتر«بازی اصلاح بورس» را برگزیده است. این روزنامه می‌نویسد:بازار سرمایه مدتی است که پس از رشد صد‌ها درصدی در سال جاری به اصلاح ده‌ها درصدی برخورد کرده است که حتی در این اصلاح برخی از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای نیز اقدام به سرمایه‌گذاری و نوسان‌گیری می‌کنند تا نقد شوندگی در بازار جریان داشته باشد. در این بین در شرایطی که بازار به شکل طبیعی کار خود را انجام می‌دهد، به دلیل آنکه تعداد سهامداران تازه وارد در بازار قابل ملاحظه است، رشد صد‌ها درصدی در برابر اصلاح ده‌ها درصدی نادیده گرفته شده و روی اصلاح قیمت‌ها متمرکز می‌شود. از این رو از جامعه کارشناسی بازار سرمایه انتظار می‌رود خدمات شایسته بازار سرمایه در تأمین مالی ارزان‌قیمت بخش‌های مختلف اقتصاد را برای مردم تشریح کنند. شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای سال جاری خود را از محدوده ۵۰۰ هزار واحد به محدوده ۲ میلیون واحد رساند و ارزش بازار نیز در همین مدت از محدوده ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان به محدوده ۷۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسید. در این بین عده‌ای با نادیده گرفتن رشد‌های صد‌ها درصدی اصلاح ۱۰ تا ۲۰ درصدی بازار این روز‌ها را زیادی بزرگنمایی می‌کنند. حال برای آنکه اقتصاد در حوزه تأمین مالی از بانک محوری خارج و بازار سرمایه محور شود، باید خدمات بازار سرمایه در تأمین مالی ارزان برای مردم تشریح شود. سیستم بانکی به دلیل رعایت نکردن بهداشت و انضباط در تأمین مالی هزینه‌های قابل ملاحظه‌ای را برای اقتصاد پدید آورده است که کاهش ارزش پول ملی، جهش نقدینگی، ناتوانی از تأمین مالی فعالان طرف عرضه و تقاضای اقتصاد و ۷۰ هزار پروژه نیمه کاره تنها بخشی از آن است. 

khorasannews

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند