عربستان به توافق اسرائیل و امارات می‌پیوندد؟

کدخبر: 358620
اقتصادنیوز: درحالیکه خبرها حاکی از فشارهای دولت دونالد ترامپ به محمدبن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی برای پیوستن مذاکرات میان امارات و اسرائیل است، رادیوی ارتش اسرائیل مدعی شد، موافقتی از سوی عربستان با عبور هواپیمای اسرائیلی از حریم این کشور وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ خطوط هوایی "اِل عال" اسرائیل از مسؤولان عربستانی خواست در چارچوب توافق عادی‌سازی روابط میان امارات و این رژیم، به پرواز فردا (دوشنبه) این شرکت به مقصد ابوظبی، اجازه عبور از حریم هوایی این کشور را بدهند.

سایت اسرائیلی i۲۴ news گزارش داده است که این درخواست شرکت "اِل عال" از طریق شورای امنیت داخلی در دفتر نخست وزیر رژیم اسرائیل و میانجی‌های بین‌المللی برای هواپیمایی عربستان ارسال شد اما اِل عال هنوز پاسخی از طرف عربستان دریافت نکرده است.

سایت عبری زبان"Ynet" به نقل از یکی از مسؤولان برجسته در "ال عال" گزارش داد: به دلیل حضور چهره‌های آمریکایی در این پرواز پیش‌بینی می‌شود این پرواز موافقت استثنایی مسؤولان عربستان را برای عبور از حریم هوایی این کشور در مسیر خود به مقصد ابوظبی دریافت کند.

طبق گزارش این سایت عبری زبان، اگر با این درخواست موافقت شود، این اولین باری خواهد بود که یک هواپیمای اسرائیلی از حریم هوایی عربستان عبور می‌کند، اما اگر با این امر موافقت نشود، هواپیما مجبور خواهد شد برای رساندن خود به مقصد از دریای سرخ و خلیج عدن عبور کند که به این ترتیب این سفر هوایی حدود دو ساعت طول خواهد کشید.

در این پرواز که اولین پرواز رسمی از تل‌آویو به ابوظبی محسوب می‌شود، یک هیات آمریکایی به ریاست جارد کوشنر، مشاور دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنار هیات اسرائیلی به ریاست مئیر بن شبات، رئیس شورای امنیت داخلی در دفتر نخست وزیر حضور دارد.

رادیوی ارتش رژیم صهیونیستی اما مدعی شد، موافقتی از سوی عربستان با عبور هواپیمای اسرائیلی از حریم این کشور وجود دارد و به این ترتیب سه ساعت به طول مدت این سفر افزوده می‌شود زیرا هواپیما مجبور به دور زدن شبه جزیره عربستان نخواهد بود.

هواپیمای در نظر گرفته شده برای پرواز فردای تل‌آویو-ابوظبی، بوئینگ ۷۳۷ است.

با توجه به توقف پروازها از چند ماه قبل به دلیل شیوع کرونا، سه خلبان برجسته اسرائیلی در ناوگان بوئینگ ۷۳۷ شرکت "ال عال" یک پرواز بدون مسافر به آمستردام داشتند تا پرواز مشابهی را در هلند انجام دهند و دوباره به آنها برای پرواز به مقصد امارات اعتماد شود.طبق گزارش رادیوی رژیم صهیونیستی، سه خلبان اسرائیلی روز گذشته به اراضی اشغالی بازگشته‌اند و آماده انجام این پرواز هستند.

خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات و حاکم ابوظبی عصر شنبه با صدور حکمی قانون تحریم اقتصادی رژیم صهیونیستی را در پی توافق رسمی با این رژیم برای عادی‌سازی روابط لغو کرد.

فشار کوشنر بر «بن سلمان» برای مشارکت در مذاکرات اسرائیل و امارت

اعمال فشار کوشنر بر «بن سلمان» برای مشارکت در مذاکرات رژیم صهیونیستی و امارت

«جرد کوشنر»، داماد و مشاور ارشد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا همزمان با نزدیک شدن زمان نخستین دیدار هیئت اسرائیلی از ابوظبی پس از توافق عادی‌سازی روابط برای اقناع «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان برای اعزام هیئت سعودی جهت مشارکت در مراسم امضای توافق بین تل آویو و ابوظبی در واشنگتن همراه با سران امارات و بحرین تلاش می­‌کند.

قرار است که هیئت اسرائیلی فردا -دوشنبه- به همراه معاونان ارشد ترامپ در چارچوب نخستین سفر پس از توافق عادی‌سازی روابط به ابوظبی سفر کند.

روزنامه یدیعوت احارنوت اعلام کرد که کوشنر تلاش می‌­کند که عربستان قدم در مسیر امارات گذاشته و با اسرائیل برای عادی‌سازی روابط توافق کند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما