کدخبر: ۳۵۸۷۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سورپرایز معترضان برای آقای رئیس جمهور/ تولدت مبارک، وطن فروش+ تصویر

اقتصاد نیوز : هم‌زمان با ادامه فشار معترضان بر رئیس جمهوری بلاروس برای کناره‌گیری از قدرت، بسیاری از مردم این کشور در نزدیکی محل سکونت رهبر بلاروس تجمع کرده، پرچم سفید و سرخ اپوزیسیون را در دست گرفته و شعار "تولدت مبارک، وطن‌فروش" سر دادند و در نهایت به صورت صلح‌آمیز متفرق شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس که ۲۶ سال است بر مسند قدرت نشسته، هیچ تمایلی از خود برای کناره‌گیری از قدرت نشان نداده است. برای دومین تعطیلات آخر هفته متوالی، وی با به تن داشتن جلیقه ضدگلوله و کلاه و در دست داشتن یک تفنگ در حالی که در محوطه محل سکونتش قدم می‌زد، دیده شد.

بنابر گزارش رویترز، لوکاشنکو که روز یکشنبه ۶۶ ساله شد، در تلاش است تا هفته‌ها اعتراض و اعتصاب از زمان پیروزی در انتخابات ۹ اوت را کنترل و سرکوب کند؛ انتخاباتی که به گفته اپوزیسیون بلاروس در آن تقلب شده است. لوکاشنکو ضمن رد اتهام تقلب انتخاباتی، تاکید کرده معترضان که قبلا آنها را "خائن و وطن‌فروش" خطاب کرده بود، از خارج از کشور حمایت می‌شوند.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از یک تماس تلفنی برای تبریک تولد استفاده کرده و از لوکاشنکو دعوت کرد تا به مسکو سفر کند؛ اقدامی که نشانه‌ای از تمایل کرملین برای حمایت از لوکاشنکو است که در حال حاضر با ناآرامی در داخل کشورش و تهدید تحریم‌های جدید غرب مواجه شده است.

عصر یکشنبه، ده‌ها هزار معترض در مرکز مینسک، پایتخت بلاروس تجمع کرده و بادکنک، گل و پرچم در دست داشتند. بلاروس برای دوره کوتاهی در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی پرچم سفید-سرخ-سفید داشت و این پرچم به نشانه‌ای از اعتراضات ضد دولتی تبدیل شده است.

خودروهای در حال عبور نیز برای همبستگی با این معترضان بوق می‌زدند. تعدادی از زنان شرکت‌کننده در این اعتراض نیز در مقابل صف نیروهای امنیتی بر روی زمین دراز کشیدند. معترضان سپس به محل سکونت لوکاشنکو رسیدند که توسط دیواری از نیروهای امنیتی که سپر در دست داشتند، محافظت می‌شد. تعدادی خودروی زرهی نظامی نیز در حال ورود به مرکز مینسک مشاهده شدند.

پلیس در طول روز یکشنبه بازداشت‌های موقتی انجام داد و مردم را در ون‌هایی که همانند زندان حفاظ داشت، نگه می‌داشت. به گفته وزارت کشور بلاروس، در این روز دست‌کم ۱۴۰ تن بازداشت شدند.  

نیکولای لاتیشنوک، یکی از معاونین رئیس جمهوری بلاروس برگزاری مذاکره با اپوزیسیون را رد کرد و گفت: به نظر من تنها ۲۰ الی ۳۰ درصد از جامعه بلاروس با لوکاشنکو مخالف هستند. بارها گفته شده که اجازه دهید درخصوص همه مسائل به صورت صلح‌آمیز تصمیم‌گیری شود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند