تحریم هفت شهروند بلاروس توسط آمریکا

کدخبر: 359063
اقتصادنیوز: یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که واشنگتن قصد دارد 7 شهروند بلاروس را به اتهام ادعایی مداخله در جعل نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور تحت تحریم قرار دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس: یک مقام ارشد آمریکایی روز سه‌شنبه خبر داد که آمریکا به دنبال اعمال تحریم علیه 7 شهروند با این ادعا است که این افراد در جعل نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور نقش داشته‌اند.

این مقام آمریکایی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه می‌کرد، افزود: «اقدامات تنبیهی با هدف بازخواست افرادی است که انتخابات را ربوده و از خشونت علیه تظاهرات کنندگان مسالمت‌آمیز استفاده می‌کنند.»

این منبع اضافه کرد که آمریکا هفته پیش نام این افراد را که هدف تحریم قرار می‌گیرند به اشتراک گذاشته اما هم اکنون قصد دارد که طی رزوهای آتی این اقدام را علنی کند.

این مقام آمریکایی هشدار داد در صورتی که روسیه نیز بیش از این در امور بلاروس مداخله کند،‌ هدف تحریم قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر روز گذشته «هیتاناس ناوسدا»، رئیس‌جمهور لیتوانی خبر داد که کشورش به همراه جمهوری استونی و لتونی تحریم‌ها و محدودیت‌های مسافرتی را علیه ۳۰ مقام بلاروس از جمله «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور این کشور اعمال خواهد کرد.  

کمیسیون ملی انتخابات بلاروس، سه هفته گذشته الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور فعلی این کشور را با بیش از ۸۰ درصد آرا پیروز اعلام کرد، اما مخالفان مدعی شده‌اند که «اسوتلانا تیخانوسکایا»، رقیب اصلی او در این انتخابات پیروز شده است.

تیخانوسکایا به دنبال اعلام شکست خود در انتخابات، از بلاروس به کشور همسایه لیتوانی گریخت و در آنجا ضمن اتهام زنی درباره بروز تقلب در انتخابات، در حال رایزنی‌ها و دیدارها با مقام‌های آمریکا و برخی کشورهای اروپایی علیه لوکاشنکو است.

وی همچنین رهبری اعتراضاتی را در کشور خود به دست گرفت؛ اعتراضاتی که به خشونت نیز کشیده شد و سه کشته بر جای گذاشت. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما