کدخبر: ۳۵۹۱۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دست اماراتی ها از رسیدن به جنگنده های آمریکایی کوتاه شد

اقتصاد نیوز : خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی تاکید کرد که امارات به رغم توافق سازش با اسرائیل به جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکا دست نخواهد یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، مقامات بلندپایه آمریکایی صبح روز گذشته -سه‌شنبه- در بحبوحه عادی‌سازی روابط بین امارات و اسرائیل وارد پایگاه هوایی «الظفره» ابوظبی، محل حضور هواپیماهای اف-۳۵ آمریکا شدند که این کشور به دست‌یابی به آن‌ها به رغم اعتراض‌های اسرائیل امید دارد. 

بنابر گزارش رویترز، «جرد کوشنر»، مشاور ارشد کاخ سفید در پایگاه هوایی الجفره با مقامات بلند پایه اماراتی دیدار کرد. 

اسرائیل که خود جنگنده‌های اف- ۳۵ را در اختیار دارد با دست‌یابی هر یک از کشورهای خاورمیانه به این نوع جنگنده مخالف است و در این زمینه به قوانین آمریکا مبتنی بر لزوم برتری نظامی اسرائیل در منطقه استناد می‌کند. 

کوشنر برای مذاکره با مقامات اماراتی به همراه یک هیئت بلند‌پایه اسرائیلی وارد ابوظبی شد. امارات یکی از متحدان اصلی آمریکا در خاورمیانه است و مدت‌هاست که تمایل خود را برای خریدن جنگنده‌های ساخت شرکت مارتین لاکهید اعلام کرده است. 

«انور قرقاش»، وزیر مشاور در امور خارجه امارات تاکید کرد که عادی‌سازی روابط با اسرائیل باید هر مانعی بر سر راه خرید جنگنده‌های اف-‌۳۵ را از میان بردارد. 

رویترز: امارات به رغم توافق سازش به جنگنده‌های اف-۳۵ دست نخواهد یافت

اما این در حالی است که «رابرت اوبراین»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید این هفته در سفر به سرزمین‌های اشغالی تاکید کرد که آمریکا متعهد به حفظ برتری نظمی اسرائیل در این منطقه آشوب زده است. 

«جمال المشرخ»، رئیس اداره برنامه‌ریزی سیاسی و همکاری بین‌المللی در وزارت خارجه امارات نیز در همین راستا گفت که تقاضا برای خرید جنگنده‌های اف-‌۳۵ همچنان موجود است اما این موضوع به عنوان شرط یا انگیزه توافق سازش نبوده است. 

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز تاکید کرد که خرید جنگنده‌های اف-‌۳۵ در توافق سازش مطرح نبوده و اسرائیل موضع مخالف خود را در این زمینه پنهان نمی‌کند و آمریکا نیز به خوبی می‌داند که موضع آن‌ها تغییر نخواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند