جدیدترین دستاورد وزارت دفاع رونمایی شد+ عکس

کدخبر: 359304
اقتصاد نیوز : با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گیربکس دریایی بومی‌سازی شده انواع شناورهای دریایی در نمایشگاه نهضت قطعه سازی رونمایی شد.

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سرتیپ امیر حاتمی روز پنجشنبه در آیین رونمایی از این دستاورد ارزشمند اظهار داشت: در سال مزین به شعار" جهش تولید" و با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت شتابنده در راستای بومی‌سازی محصولات دفاعی و نظر به نقش کلیدی سامانه‌های قوای محرکه در تولید شناورهای نظامی و غیرنظامی تندرو، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در راه دستیابی به خودکفایی در طراحی و تولید این زنجیره مهم و حیاتی و رفع گلوگاه‌های سامانه قوای محرکه شناور، موفق به بومی‌سازی گیربکس دریایی شد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه در صنایع کشتی‌سازی یکی از حوزه‌های اصلی و گلوگاه‌های مهم، سامانه‌های قوای محرکه و زیرمجموعه‌های آن شامل موتور، گیربکس و سامانه رانش است، افزود: کشورهای غربی در دهه‌های گذشته و به روش‌های مختلف از ورود این سامانه‌ها به جمهوری اسلامی ممانعت می‌کردند و در نهایت همین تحریم‌ها برای سیستم دفاعی کشور فرصتی را فراهم آورد تا با تکیه بر ظرفیت و توانمندی بومی این محصولات را به مرحله تولید برسانند.

حاتمی، رفع گلوگاه‌های موجود در تأمین انواع سامانه‌های انتقال قدرت شناورها، دستیابی به فناوری و دانش طراحی و ساخت سامانه‌های هیدرولیک، کلاچ و سایر اجزای سیستم انتقال قدرت، صرفه‌جویی ارزی و اقتصادی کشور و همچنین ایجاد چرخه تأمین قطعات را از مهمترین اهداف تولید گیربکس دریایی برشمرد.

رونمایی از گیربکس بومی شناورهای گشتی، جستجو و نجات 

وی با بیان اینکه تولید محصولات حوزه قوای محرکه و رانش دریایی به دلیل نیازمندی‌های این حوزه به زیرساخت‌های عمیق دانشی و همچنین هزینه‌های سرمایه‌ای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با تحقیق گسترده در این حوزه و با توجه به نیاز مبرم حوزه نظامی و غیرنظامی به این سامانه‌ها موفق شدند در ۱۲ ماه گیربکس ۱۶۵۰ اسب بخار را طراحی و تولید کنند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان قابلیت این گیربکس در حوزه نظامی گفت: نیروها و یگان‌های نظامی در حوزه رزم، مأموریت و صحنه نبرد نیازمند استفاده از شناورهای سبک، تندرو، جستجو و نجات با قدرت مانور بالا هستند و این سیستم رانش نیاز نیروهای مسلح را تأمین خواهد کرد.

حاتمی در تشریح قابلیت این سیستم رانش در حوزه غیرنظامی گفت: از این سیستم می‌توان در شناورهای غیرنظامی مانند شیلات، سازمان اداره و بنادر و برخی از واحدهای امنیتی و حفاظتی ساحلی نیز بهره برد.

وی گیربکس دریایی را یک واسط اصلی و ضروری میان تولید توان موتور و واحد پیشران عنوان کرد و افزود: طراحی و انتخاب یک گیربکس مناسب از ضروریات یک شناور است چرا که قادر است بوسیله اجزای تشکیل دهنده خود انتقال حرکت و گشتاور محور محرک را به سایر محورهای ضروری انتقال دهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما