کدخبر: ۳۵۹۵۹۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

خبر مهم روحانی از نحوه بازگشایی دانشگاه ها/ ۹۰ درصد پروتکل‌ها در کنکور سراسری رعایت شد

اقتصاد نیوز : رییس جمهوری از رعایت ۹۰ درصدی پروتکل‌ها در کنکور سراسری امسال خبر داد و گفت: در مواردی که آموزش حضوری امکان‌پذیر است، باید حضوری باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، صبح امروز در جلسه ستاد ملی کرونا گفت: از همه بزرگان و مراجع به ویژه مقام معظم رهبری که هم با زبان و هم با عمل، راهنمایی و ارشاد کردند، تشکر می‌کنم. عزاداری شکوهمند توام با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شد. در سراسر کشورها پروتکل‌ها عملی و اجرایی شد. از فضای مجازی، صداوسیما و رسانه‌ها تشکر می‌کنیم که عزاداری را به همه خانه‌ها و ذهن‌ها منتقل کردند.  

وی با بیان اینکه مردم بیش از سال‌های گذشته عزاداری را در خانه‌ها فعال کردند، اظهار داشت: این عزاداری حتی از طریق فضای مجازی انجام شد. امسال عزاداری شکل ویژه خاص خود را داشت ولی از یک نظر باشکوه‌تر بود چراکه شیوه و ابتکارات جدیدی مدنظر قرار گرفت. صداوسیما و سایر رسانه‌ها کار بزرگی انجام دادند. از نیروی انتظامی هم تشکر می‌کنیم.  

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛

* باز هم در پایان ماه صفر که عزاداری‌ها رونق می‌یابد، همین پروتکل‌ها و دستورالعمل‌ها باید رعایت شود و اگر چیزی تغییر یابد آن را اعلام می‌کنیم وگرنه مبنا همین پروتکل‌ها است و اگر چیزی تغییر یابد، باید در جلسه هفته آینده تصویب شود.  

*{ با اشاره به برگزاری کنکور در هفته‌های گذشته}: کنکور در سراسر کشور به خوبی عملیاتی شد. در گزارش وزارت بهداشت ۹۰ درصد و حتی بیشتر از آن، پروتکل‌ها مورد رعایت قرار گرفتند. امروز هم آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها آغاز به کار کردند.  

آموزش باید حضوری باشد

*در مواردی که آموزش حضوری امکان‌پذیر است، باید حضوری باشد، دانشگاه‌ها مسائلی متفاوتی نسبت به مدارس دارند. آنهایی که موطن‌شان می‌آیند، در شهرهای دیگر تحصیل می‌کنند و در خوابگاه باید باشند، باید برای حل مسائل آنها طراحی کرد. نکته‌ای که باید امروز تاکید کنم این است که امروز فقط شروع مدارس نیست، بلکه شروع دانشگاه‌ها نیز هست.

* دولت مسئولین سنگینی در آموزش و پرورش و عرصه آموزش عالی برعهده گرفته است و راحت ترین کار این است که بگوئیم تعطیل کنیم.

* دشمن از روز اول می‌خواست به بهانه کرونا کشور را تعطیل کند و در رسانه‌های بیگانه می‌گفتند کارخانه‌ها را تعطیل کنید و الا کرونا شیوع پیدا می‌کند. دنبال این بودند که کشور را بهم بریزند. مدام می گفتند که دولت به فکر جان مردم نیست و تنها دنبال نان است.

روحانی

* هر قدمی که برمی‌داریم و رسانه‌های بیگانه که ضد کشور و ضد ملت ما هستند و نمی‌خواهند کارها به روال معمول انجام شود هر روز یک بهانه و داستان را در همه مراحل درست می‌کنند؛ ما و ملت ما از روز اول که این ویروس آمد و متوجه شدند که این ویروس وارد کشور شده است- از اواخر بهمن سال گذشته -شعار مردم این بود که با این ویروس مقابله و با آن مبارزه میکنیم و به مدد الهی ویروس را شکست می‌دهیم بعضی‌ها مخالف بودند و می‌گفتند که این ویروس باید پیروز شود چرا می‌خواهید این ویروس را شکست دهید ویروس باید کار خود را انجام دهد.

* شکست دادن ویروس به چه معناست؛ شکست ویروس را اینگونه معنا می‌کنیم که از ویروس بتوانیم فرار کنیم؛ فرار از ویروس و تعطیلی همه کارها وظیفه ما است و یک وظیفه داریم؛ این چیزی است که دشمن به دنبال آن بوده و می‌خواست کشور ایران را به این بهانه‌ها تعطیل کند و می‌گفتند کارخانه‌ها را تعطیل کنید و خطرناک است. کارخانه‌ها فعال نباشد یعنی لوازم بهداشتی و غذایی در فروشگاه‌ها نباشد راننده نباید پشت فرمان بنشیند دنبال این بودند که کشور را به هم بریزند.

 تولید ما در دوران کرونا به بهترین وجه انجام گرفت

* ما از روز اول در ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کردیم که تمام فعالیت‌ها، بنگاه‌های تولیدی باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعالیت خود را ادامه دهد، اتفاقاً در هفته‌های بعد و در ماه‌های بعد در کارگاه‌ها و کارخانجات ما حتی کارخانجات بزرگ ما که ۷ هزار نفر یا ۱۰ هزار نفر کارگر در آنها فعال هستند به سلامت کار خود را انجام دادند. ممکن بود فردی از بیرون ویروس می‌گرفت و می‌گفتند که در خانه بماند و استراحت کند تولید ما به بهترین وجه انجام گرفت.

* در ماه رمضان  عده ای فریاد می‌زدند که این‌ها می‌خواهند جلسه بگیرند و مساجد را باز کنند، ما گفتیم که سلامت با دیانت در کنار هم است هم مجلس می‌تواند برقرار شود اما باید فاصله‌ها رعایت شود رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار شود.

* ما باید ویروس را شکست دهیم معنی آن این است که سلامت را توام با فعالیت کنیم ضمن مراعات همه اصول بهداشتی که این شعار ما بود. آنها می گفتند سلامت یعنی فرار از ویروس و تعطیلی همه فعالیت‌ها. در واقع می‌خواستند کشور را بهم بریزند و نابود کنند. البته آنها همچنان این کار را ادامه می‌دهند یعنی محرم شود، کنکور شود، مدارس و دانشگاه باز شود، کارخانه باز شود آنها شروع می‌کنند در همه جا  وسواس الخناس را ادامه می‌دهند.

سلامت برای ما اصل و اولویت اول است

* روز گذشته در خصوص بازگشایی مدارس در رسانه‌های خارجی چه بلوایی ایجاد کرده بودند که متخصصین همه با بازشدن مدارس مخالفند، وزیر آموزش پرورش می‌خواهد مدارس را باز کند همه مخالف هستند، در حالی که این گونه نیست برعکس همه موافق هستند و کسی مخالف نیست مگر کسی مخالف این است که بچه‌ها درس بخوانند.

* ما گفتیم این ویروس را شکست می‌دهیم، شکست به همین معنا است که ویروس را کنار بزنیم و فعالیت خود را انجام دهیم و اصول بهداشتی را هم مراعات کنیم، در مناسک مذهبی، در کار فرهنگی، کار اقتصادی در همه جا این اصل را مدنظر قرار دادیم یعنی گفتمان ما در داخل سلامت به اضافه فعالیت شد و گفتمان ضد انقلاب شد سلامت منهای فعالیت و تعطیلی همه کارها و در آن هم دمید البته هیچ وقت آنها در کارشان موفق نبودند و امروز هم موفق نیستند.

* آنها اگر دلسوز مردم بودند یک بار می گفتند آمریکا نسبت به ملت ایران جنایت کرده است و در شرایط کرونا هم نمی‌گذارد دارو وارد شود و در این شرایط تحریم را بیشتر کرده است. یک بار نگفتند که آمریکا جنایت کرده است. اگر شما طرفدار مردم و ملت ایران هستید ملت ایران تحت فشار ظالمانه و به ناحق یک ابرقدرت است اما نیامدید محکوم کنید یا توماری جمع کنید و مبارزه کنید ولی مدام در کارهای داخل کشور دخالت می کنید. در خارج کشور نشستید و به کارهای خود می‌رسید بعد در اذهان عمومی مردم  تشویش ایجاد می کنید.

* سلامت برای ما اصل و اولویت اول است، در کنار سلامت و با مراعات همه اصول بهداشتی همه فعالیت‌ها را باید انجام دهیم. خوشبختانه همه دنیا هم همین راه را انتخاب کرد هیچ کشوری ندارید که بگوید فروشگاه‌ها، رفت و آمدها بین استان‌ها و دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل باشد و همه جا مدارس و دانشگاه‌ها در حال باز شدن است و همه بر اصول بهداشتی تاکید می‌کنند و ما هم بر اصول بهداشتی تاکید می‌کنیم اما در عین حال باید آموزش بچه‌ها باقی بماند.

ما به دنبال مشکلاتی که سلامت را تهدید می کند، هستیم

* مشکل ما تنها یک ویروس نیست، بعضی‌ها فکر می‌کنند همه مشکلات عالم تمام شده و ما یک ویروس مواجه هستیم که چگونه آن را از بین ببریم. مساله تنها ویروس نیست مساله سلامت است. سلامت یعنی سلامت جسم، روح، زندگی و حتی معنویت مردم است و همه باید سرجای خود باشد.

* اگر امسال بگویید مدارس تعطیل باشد و همه در خانه بمانند، ممکن است که البته من روی آن هم بحث دارم و قبول ندارم اما بگوییم نسبت به کرونا قدمی مثبت است اما نسبت به سلامت قدم منفی است چرا که سلامت فقط بحث کرونا نیست. الان هفت ماه است که بچه‌ها را در خانه نگه داشتیم در حالی که ماندن بچه‌ها در خانه افسردگی و مشکلات روحی و روانی ایجاد می‌کند.

* بعد از تعطیلات همه به جایگاه مدرسه پی بردند و متوجه شدند که مدرسه جای مهمی است جای خالی آن را نمی‌شود به سادگی پر کرد. بچه‌ها با حضور در مدارس نشاط پیدا می کنند و با یک نشاطی به خانه باز می‌گردند و تکالیف خود را انجام می دهند.

*جریان بسیار زیبای رابطه خانه و مدرسه برای حرکت و تعالی فرزندان جامعه امر بسیار مهمی بود، این هفت ماه که مدارس تعطیل شد مردم متوجه شدند که کنار خانه مدرسه نباشد چه مشکلاتی پیش می‌آید. بنابراین ما دنبال سلامت هستیم. بعضی ها فکر می کنند ما دنبال مبارزه با یک ویروس هستیم ما دنبال مبارزه با انواع مشکلاتی هستیم که سلامت را تهدید می‌کند.

صدا و سیما با نشان دادن واقعیت‌ها، اضطراب و نگرانی خانواده‌ها را کم کند

* در کلاس‌هایی که ظرفیت کلاس ۴۰ نفره است و پروتکل‌های بهداشتی می‌گوید که برای آن کلاس ظرفیت کلاس ۲۰ نفره باشد، می‌توان کلاس را دو نوبته یا یک روز در میان برگزار کرد. همچنین می‌توان دانش آموزان کلاس را به دو گروه الف و ب تقسیم کرد که یک گروه امروز و گروه دیگر فردا به مدرسه بیایند. البته باید ورود به مدرسه با ماسک انجام شود و شست و شوی دست مرتب انجام شود و در این راه مدیران و معلمان مدرسه وظیفه سخت‌تر و سنگین تری بر دوش دارند. زیرا هم باید به دانش آموزان درس داده و مهارت آموزی کنند و هم باید با کرونا مبارزه کرده و همزمان مواظب سلامت بچه ها باشند.

* مدرسه از مهمترین مکان‌هایی است که می توان به دانش‌آموز آموزش داد که چگونه با ویروس کرونا مبارزه کند، اینکه چگونگی مقابله با کرونا به دانش آموزان گفته شود خود یک درس است و امیدواریم مدارس کشور به بهترین وجه این موضوع را جلو ببرند. البته ممکن است خانواده‌ها در این باره نگرانی داشته باشند که باید ما و مسوولان بهداشتی نگرانی آنها رفع کنیم. صدا و سیما می‌تواند با نشان دادن شست و شو و ضدعفونی کردن کلاس‌ها، فاصله اجتماعی، ‌ معلم و نظافت واقعیت را نشان داده و تا مردم اطمینان و اعتماد پیدا کنند. زیرا ما نمی‌خواهیم خانواده‌ها در اضطراب باشند.

*{درباره بعضی از خانواده‌هایی که نمی‌خواهند امسال فرزند آنها تحصیل کند}: به عنوان مثال فرزند خانواده‌ای در کلاس دهم دبیرستان است و خانواده او نمی‌خواهد امسال به مدرسه برود. خوب این موضوع به خود خانواده، نوجوان و جوان مربوط که یک سال عقب می‌ماند و قرار نیست ما او را مجبوربه رفتن به مدرسه کنیم یا دست‌بند بزنیم.

* ما به مردم می‌گویم مدرسه‌ها باز شد و کلاس‌ها و معلمان عزیز نیز آماده هستند. البته اگر دانش آموز مریض بود یا خانواده به کرونا مبتلا شد، دانش آموز نباید به مدرسه آماده و در مدت ۱۴ تا ۱۵ روز از طریق تلویزیون، رادیو، ‌ شبکه شاد و فضای مجازی آموزش لازم را ببیند. اگر هم بعضی مدعی تعطیلی حضوری آموزش هستند با شبکه شاد و آموزش از طریق صدا و سیما مردم را شاد کنیم.

* تعلیم و تربیت فقط درس خواندن در مدرسه، یادگیری علم و آموزش نیست، تعلیم و تربیت، پرورش، یادگیری، اخلاق و مهارت هم هست و مدرسه محیط ساده‌ای نیست که بخواهد آن محیط را و حتی بخش علم آن را  به خانه ببرد. زیرا معلم با بیان خود و سوال و جواب با شاگرد به پرورش دانش آموز اقدام می‌کند. نه اینکه بخواهیم از طریق صدا و سیما، سامانه یا فلان شبکه سبب پرورش دانش‌ آموز شویم.

* البته وقتی دانش آموزان به دوگروه تقسیم می‌شوند یک گروه سر کلاس معلم را می‌بیند و گروهی که از شبکه شاد در حال آموزش است فردا به صورت حضوری با آموزش حضوری را ازمعلم خود فرا می‌گیرد، بنابراین راه درست و صحیحی انتخاب شده که باید این راه درست را پیش ببریم.

سلامت دانش آموزان اولویت اول ما است

* از وزیر آموزش و پرورش، مدیران کل و همه مدیران مدرسه و  معلمان می خواهم که سلامت دانش آموزان را در اولویت قرار دهند و  سلامت دانش آموزان اولویت اول ما است. البته اگر دانش آموزی سرماخوردگی و علامتی دارد، حتما در خانه بماند و استراحت کند.

*اگر یک خانواده نگرانی شدید پیدا کرد به نگرانی آن خانواده توجه کنیم، اگر یکی از اعضای خانواده مریض شد، ‌ فرزند آن خانواده باید در خانه بماند. بنابراین اولویت ما سلامت دانش آموزان است ولی سلامتی که در همراه آن آموزش، علم، تربیت، نشاط، عدم اضطراب و عدم افسردگی دانش آموزان توام باشد و امیدوارم این کار به خوبی انجام بگیرد و نباید خانواده ها دغدغه داشته باشند. زیرا من می‌دانم معلمان عزیز به اندازه پدرها و مادرها مراقب بچه‌ها هستند و خود را موظف می‌کنند که مشکلی ایجاد نشود.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی: در ادارات و بانک‌ها ۸۰ درصد/ در کسب و کارها ۷۰ درصد

* ما در مقطعی اعلام کردیم که کسب و کارها و بازار و مغازه‌ها به تدریج باز شود، البته در کسب وکار در یک زمان محدودی پروتکل ها کمتر رعایت می‌شد، اما در مجموع امروز ۷۰ درصد در کسب وکارها دستورالعمل‌ها را رعایت می کنند.

* برخی می‌گفتند که «ادارات باید تعطیل شود و کارکنان اداره نیایند، اگر افراد اداره بیایند، اگر دانش آموزان به مدرسه رفتند، اگر افراد به مغازه و کارخانه بروند اصول بهداشتی رعایت نمی‌شود»، این افراد اشکال دارند و باید خودشان آن را رفع کنند.

*{ با اشاره به گزارشات وزارت بهداشت}: امروز کسب و کارها ۷۰ درصد، ادارات ۸۰ درصد و در بانک‌ها حدود ۸۰ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می کنند و امیدوارم که در چند هفته آینده گزارش از مدارس نشان دهد که بیش از ۸۰درصد پروتکل‌ها به دقت رعایت شده است و بر همین مبنا حرکت کنیم.

*با یک ویورس خطرناک مواجه شدیم این ویروس بشریت و علم و دانش و پزشکی در سطح جهان را از پا در نمی‌آورد. ویروس مشکل آفریده اما ما را از پا در نمی‌آورد و در نهایت پیروز می‌شویم، البته ممکن ۳ تا ۶ ماه و یا تا یکسال طول بکشد اما در نهایت پیروز می‌شویم و کرونا شکست می‌خورد.

* ما خدا و قدرت لایتنهی نیستیم، قدرت ما بی‌حد نیست، انسان هستیم و توان ما در حدی است که خدا داده و محدود است، اما محکوم به فنا هم نیستیم، این طور نیست که در مقابل ویروس دست رو دست بگذاریم و برای خود قبر آماده کنیم ایستادگی می کنیم، خداوند و قانون و ادیان این را به ما می گوید که در بیماری باید بایستیم و راه درمان را پیدا کنیم  و این کار شدنی است.

* ویروس کرونا حتما واکسن خواهد داشت و یک روز در سطح جهان مهار خواهد شد، حتما نقل و انتقال و گردشگری به رونق می‌رسد ممکن است ۶ ماه و یا یک سال طول بکشد، اما ما باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم تا به آن نقطه برسیم.

*نکته‌ای را به مردم می‌گویم شاید دردناک باشد و خوشایند برخی هم نباشد، ما هفت ماه گذشته در روند مقابله با ویروس و سختی‌هایی که این ویروس برای کشور ایجاد کرد و در تحریم بودیم هیچ کس به کمک ما نیامد، آمریکا که ما را تحریم کرده است قصی القلب و شرورتر از این حرف‌ها است.

* آمریکایی‌ها حتی در شرایط کرونا حاضر نشدند اگر یک روزی ما را تحریم کردند، اما به دلیل کرونا و تا زمانی که کرونا وجود دارد تحریم‌ها را بردارند، اگر آنها انسانیت داشتند، اگر یک جو عقل داشتند و برای خود و تاریخ آمریکا کاری می‌خواستند انجام دهند، حتما تحریم‌ها را لغو می‌کردند اما این کار نکردند و برعکس در این ۷ ماه گذشته تحریم‌ها و فشارهای جدید را بر ما تحمیل کردند، بیش از این هم می‌خواستند انجام دهند که موفق نشدند و شکست خوردند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند