کدخبر: ۳۶۰۱۲۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آخرین پیشنهاد برای قیمت واکسن کرونا

شبکه یورو نیوز بامداد سه شنبه در گزارشی با اشاره به گفت وگوی معاون مدیر کل بهداشت و ایمنی غذایی در کمیسیون اروپا ، گفت که قیمت پیشنهادی این کمیسیون برای واکسن کرونا بین ۵ تا ۱۵ یورو است.

به گزارش شبکه یورو، اعضای کمیته محیط زیست، بهداشت عمومی و ایمنی مواد غذایی پارلمان اروپا روز دوشنبه (۱۷ شهریور) با "ساندرا گالینا"، معاون مدیرکل بهداشت و ایمنی غذایی در کمیسیون اروپا درباره سیاست‌های تولید و توزیع واکسن کرونا در اتحادیه اروپا و وضعیت قراردادهای پیش خرید این واکسن به بحث و تبادل نظر پرداختند و حتی قیمت پیشنهادی برای واکسن احتمالی کرونا برای دسترسی کشورهای کم درآمدتر در این دیدار اعلام شد.

براساس این گزارش، گالینا در این دیدار تاکید کرده است که واکسن احتمالی برای بیماری کووید-۱۹ باید در دسترس همه از جمله کشورهای کم درآمد نیز قرار گیرد.

وی  با بیان اینکه قیمت این واکسن باید بین پنج تا ۱۵ یورو باشد، عنوان کرده است: «نمی‌توانیم از حد خاصی عبور کنیم چراکه مقرون به صرفه نیست. بگذارید خیلی واضح بگویم، باید قیمت حتی مناسب برای کشورهای عضوی باشد که ممکن است پول زیادی نداشته باشند.»

گالینا به اعضای این کمیته از پارلمان اروپا گفته است که نخستین دوزها واکسن احتمالی کرونا می‌تواند تا ماه دسامبر در دسترس کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه واکسیناسیون وسیع‌تر در ابتدای سال ۲۰۲۱ انجام می‌شود، گفت: «دوزهای واکسن‌ طبق جمعیت هر کشور در کشورهای عضو اتحادیه اروپا توزیع می‌شود.»

 این مقام اتحادیه اروپایی افزود: یک واکسن خوب باید کارآمد، ایمن، مقرون به صرفه باشد و به سرعت تولید شود و بتواند مجوز بازار اتحادیه اروپا را کسب کند.

وی همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا کاملا متعهد به یک رویکرد جهانی در توزیع واکسن است تا واکسن احتمالی در دسترس همگان از جمله کشورهای کم درآمد قرار گیرد.

این مقام کمیسیون اروپا همچنین در پاسخ به سوال برخی از اعضای پارلمان اروپا مبنی بر مسوولیت شرکت‌های پزشکی تولید کننده واکسن، گفت: مذاکره با شرکت‌ها دشوار بوده است اما شرکت‌هایی که واکسن کووید-۱۹ را تولید می‌کنند طبق قوانین مسوول خواهند بود و اگر مشکلی پیش بیاید می‌توان آن‌ها را دادگاهی کرد.

اظهارات این مقام اتحادیه اروپایی در حالی منتشر می شود که دولت انگلیس نیز روز دوشنبه (۱۷ شهریور) اعلام کرد انتظار دارد در اوایل سال آینده میلادی به واکسن ویروس کرونا دست یابد.

"مت هنکاک"، وزیر بهداشت انگلیس این مطلب را در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت پیشرفت شرکت‌های دارویی این کشور در زمینه ساخت واکسن کرونا اعلام کرد.

وی در گفت وگو با شبکه رادیویی "ال بی سی" با بیان اینکه در حال حاضر دولت قرارداد خرید «۳۰ میلیون دوز» از واکسن را امضا کرده است گفت: «آن‌ها همین الان شروع به ساختن دوزهای واکسن کرده‌اند قبل از اینکه حتی واکسن تایید شود... اینطور به محض اینکه واکسن تایید شد ما آماده بهره‌برداری خواهیم بود.»

این مقام انگلیس اضافه کرد «بهترین سناریو» آماده شدن واکسن در همین سال جاری میلادی  است اما «محتمل‌ترین اوایل سال آینده میلادی  است، ماه‌های نخستین سال آینده.»

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند