یافته های جدید پژوهشگران از زمان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف+ جدول

کدخبر: 360199
اقتصادنیوز : محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ‌زیست فناوری آخرین اطلاعات درباره مدت ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح را ارائه دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، دکتر کسری اصفهانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: تحقیقاتی روی ویروس کرونا در خصوص ماندگاری روی سطوح از منابع خارجی انجام دادیم که مشخص شد این ویروس چه مدت بر روی سطوح باقی می‌ماند.

ضدعفونی سطوح

وی با اشاره به نتایج درباره خریدهایی که انجام می‌شود و مدت ماندگاری ویروس روی آنها توضیح داد: در کل باید خریدهای خود را ۵ تا ۷ روز در انباری (در دمای معمول اتاق) بگذاریم تا ویروس‌های کرونا موجود در سطح آنها از بین برود و بعد آنها را استفاده کنیم.

اصفهانی افزود: براساس اطلاعات موجود از سایت‌ها و مراجع معتبر، خصوصاً دو مقاله مهم چاپ‌شده در مجلات پزشکی نیوانگلند و لنسنت، طول عمر ویروس روی برخی سطوح مختلف را استخراج کردیم که آن را در قالب جدول نشان دادیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ‌زیست فناوری گفت: زمان‌های مختلفی برای طول عمر این ویروس در منابع مختلف ذکر شده که در برخی موارد مثل طول عمر ویروس روی فلز مس، در همه منابع این زمان ۴ ساعت بوده ولی در برخی موارد این اعداد متفاوت بوده است.

به گفته وی‌، دمای مورد بررسی در این آزمایش‌ها بین ۲۲ تا ۲۵ درجه بوده است. کمترین زمان گزارش‌شده در یک منبع علمی در ستون راست و بیشترین زمان گزارش‌شده زنده ماندن این ویروس روی یک سطح در ستون چپ ارائه شده است.

اصفهانی با بیان این‌که زمان‌های اشاره‌شده بر حسب تحقیق انجام‌شده متفاوت است، افزود: آنچه معلوم است این است که ویروس کرونا حداکثر ۷ روز روی سطوح در دمای معمول زنده می‌ماند؛ این به این معنی است که باید خریدهای غیریخچالی را ۵ تا ۷ روز در انباری نگه داریم که در این صورت نیازی به ضدعفونی کردن آنها نیست.

جدول طول عمر ویروس روی سطوح

وی توضیح داد: تعدادی از ویروس‌های کرونا موجود بر سطح خریدها تا ۱۴ روز در دمای ۴ درجه (دمای یخچال) می‌تواند زنده بماند.

به گفته عضو هیئت علمی پژوهشگاه ‌زیست فناوری، این اطلاعات به این معنی نیست که قدرت بیماری‌زایی ویروس‌های باقیمانده روی سطوح حفظ شده باشد یا تعداد ویروس‌های باقیمانده برای بیمار کردن فرد کافی باشد.

اصفهانی گفت: ویروس موجود روی سطوح به طور همزمان از بین نمی‌روند بلکه به تدریج غیرفعال می‌شوند. براساس آخرین اطلاعات موجود، ریسک انتقال بیماری کوویدـ۱۹ از طریق سطوح پایین است و ویروس‌های موجود بر روی سطوح نهایتاً ۳ تا ۵ روز زنده می‌مانند.

وی افزود: با ۵ روز رها کردن سطوح آلوده، ویروسی که بتواند شما را بیمار کند روی آن باقی نمی‌ماند که البته این شامل ماسک یا روپوش پزشکی اتاق ‌آی‌سی‌یو بیماران کرونایی نمی‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما