کدخبر: ۳۶۱۶۵۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

به‌روزرسانی در ۳۰ مهر ۹۹ - ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰

آخرین نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا در «ایالت‌های کلیدی»

اقتصادنیوز : میانگین آخرین نظرسنجی‌های انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در ایالت‌های کلیدی معروف به میدان‌های نبرد، نشان می‌دهد که فاصله جو بایدن و دونالد ترامپ به ۴ واحد درصد کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در سیستم انتخاباتی آمریکا، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری نامزدی که اکثریت آرای عمومی را در سطح ملی کسب کرده، نیست؛ بلکه نامزدی است که بیشترین آرای الکترال را بدست آورده است. به همین دلیل ایالت‌هایی که دارای تعداد بیشتری رأی الکترال هستند اغلب اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. نکته دیگر اینکه اگر کاندیدایی در تعداد آرای عمومی یک ایالت پیروز شود -حتی اگر این برتری به لطف تنها یک رأی باشد- آن کاندیدا تمامی الکترال‌های آن ایالت را در سبد خود خواهد داشت.


>>>>>مطلب مرتبط؛
آخرین نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا در سطح ملی


این قانون برای دو ایالت کم‌جمعیت مین و نبراسکا قدری متفاوت است. مین مجموعاً دارای ۴ الکترال است، اما تنها ۲ الکترال از قانون یادشده تبعیت می‌کنند و ۲ الکترال دیگر بر اساس آرای ۲ منطقه‌ کنگره‌ای تقسیم می‌شوند. همچنین از ۵ الکترال نبراسکا ۲ الکترال بر اساس آرای ایالتی و ۳ الکترال بطور مجزا بر اساس آرای ۳ منطقه از این ایالت تقسیم می‌شوند.

از ۵۰ ایالت آمریکا، در بیش از ۴۰ ایالت تکلیف نامزد پیروز تا حدود زیادی مشخص است. این ایالت‌ها به دو دسته ایالت‌های آبی (ایالت‌های لیبرال و حامی حزب دموکرات) و ایالت‌های قرمز (ایالت‌های محافظه‌کار و حامیان حزب جمهوری‌خواه) تفکیک می‌شوند.

ایالت‌های کلیدی؛ تعیین کننده پیروز انتخابات

ایالت‌های مردد (ایالت‌های کلیدی یا میدان‌های نبرد) تعیین‌کننده‌ترین نقش را در تعیین پیروز نهایی انتخابات ایفا می‌کنند. ایالت‌های کلیدی که گاه با رنگ خاکستری و گاه با رنگ بنفش نشان داده می‌شوند. ۶ ایالت کلیدی شامل میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، کارولینای شمالی، فلوریدا و آریزونا است.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا13

 

نکته پنهان و نگران‌کننده برای دموکرات‌ها

نکته پنهان نظرسنجی‌های ایالات کلیدی که برای کمپین دموکرات‌ها  نگران کننده تلقی می‌شود، این است ‌که ظاهراً جو بایدن در ایالت‌های کلیدی بطور میانگین با ۴ واحد درصد از دونالد ترامپ پیش است، اما این عدد نه تنها نسبت به روزهای اخیر کاهش یافته بلکه در زمان مشابه (۱۳ روز تا انتخابات) در سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون در این ایالت‌ها برتری ۴/۱ واحد درصدی نسبت به ترامپ داشت.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا13

بنابراین هم‌اکنون جو بایدن در ایالت‌های کلیدی بطور میانگین با ۰/۱- واحد درصد اختلاف، شرایط بدتری نسبت به هیلاری کلینتون در زمان مشابه در سال ۲۰۱۶ دارد. کلینتون با وجود این برتری در نظرسنجی‌ها، در تمامی ایالت‌های یاد شده شکست خورد و آرای الکترال ارزشمند این ایالت‌ها را به ترامپ واگذار کرد. باید دید این سناریوی شوم بار دیگر و این‌بار برای جو بایدن تکرار می‌شود یا خیر؟

نمودار زیر بازه زمانی یک‌ساله یعنی از اکتبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۰ را شامل می‌شود و تغییرات میانگین نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های کلیدی برای جو بایدن با رنگ آبی و برای دونالد ترامپ با رنگ قرمز مشخص شده است. فاصله ۲ کاندیدا در ۲۱ اکتبر ۲۰۲۰ -۱۳روز تا انتخابات نهایی- معادل ۴ واحد درصد گزارش شده است.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا13

 

ایالت‌های رقابتی؛ جورجیا، آریزونا، اوهایو و آیووا بالاخره آبی می‌شوند؟

علاوه بر ایالت‌های کلیدی رقابت ۲نامزد در منطقه۲ مین و منطقه۲ نبراسکا، نیز با وجود تک‌الکترال بودن‌شان، بسیار حساس و مناقشه‌برانگیز است. همچنین در ایالت‌هایی چون جورجیا، مینه‌سوتا، اوهایو، نوادا، آیووا و تگزاس که برخی به عنوان ایالت‌های قرمز شناخته می‌شوند، اکنون رقابت نسبتاً نزدیکی وجود دارد که ممکن است در ادامه دستخوش تغییراتی تأثیرگذار شوند.

بسته خبری ویژه انتخابات آمریکا13

 

همین هشت سال پیش قرار دادن آیووا و اوهایو در همان رده انتخاباتی جورجیا و تگزاس عجیب بود. در انتخابات سال ۲۰۱۲ پرزیدنت اوباما در حالی که جورجیا را با ۸ و تگزاس را با ۱۶ واحد درصد از دست داد، آیووا را با ۶ امتیاز و اوهایو را با ۳ واحد درصد برنده شد.

اما در انتخابات ۲۰۱۶، قرمزی جورجیا و تگزاس کمرنگ‌تر شد، در حالی که آیووا و اوهایو قرمزتر شدند. اینکه چرا این شیفت‌ها در یک زمان اتفاق افتاد دلایل پیچیده‌ای دارد و به همین دلیل از آن عبور می‌کنیم. در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ این چهار ایالت به طور مشابه رای دادند. درحالیکه ترامپ در ۲۰۱۶ بردهای نسبتاً راحتی در هر چهار ایالت یادشده داشت، اما ۲ سال بعد جمهوری خواهان در چندین رقابت کلیدی در این ۴ ایالت به سختی توانستند پیروز شوند. در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ دموکرات‌ها در مجموع با حدود ۹ امتیاز اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آوردند.

در آخرین نظرسنجی ها. نظرسنجی‌های ۲۰۲۰ وضعیت این چهار ایالت کاملاً رقابتی شده است. در نظرسنجی Morning Consult که این هفته منتشر شد، رئیس جمهور ترامپ تنها با ۲ واحد درصد در جورجیا و تگزاس، و ۳ واحد درصد در اوهایو پیشتاز است. نظرسنجی CBS NEWS/YouGov بایدن و ترامپ را در آیووا برابر نشان می‌دهد. همچنین بر اساس برآورد RealClearPolitics در آیووا و آریزونا، بایدن با اختلاف اندک پیشتاز است.

همچنین در دیگر ایالت سنتاً قرمز یعنی جورجیا نیز در حال حاضر نظرسنجی‌ها حاکی از پیشتازی جو بایدن با اختلاف ۱/۲ واحد درصد نسبت به ترامپ است.

حال باید دید در انتخابات جورجیا، آریزونا، آیووا و یا حتی تگزاس بالاخره به ایالت آبی تبدیل می‌شوند یا همچنان حامی فیل‌های جمهوری‌خواه باقی خواهند ماند؟

آخرین وضعیت آرای الکترال

اگر اتفاق عجیبی نیفتد از هم‌اکنون می‌توان با قطعیت ۲۱۲ رأی الکترال را در سبد جو بایدن و ۱۲۵ رأی الکترال را در سبد دونالد ترامپ ریخت. درباره ۲۰۱ رأی الکترال ایالت‌هایی که با رنگ خاکستری در نقشه نشان داده شده‌اند نیز نمی‌توان با قطعیت یک نامزد را پیروز انتخابات دانست.

Polls

نقشه الکترال به تفکیک ایالت‌ها

در نقشه زیر می‌توانید آرای الکترال ایالت‌های مختلف و میزان تمایل هریک از ایالت‌ها به ۲ نامزد انتخابات ۲۰۲۰ را ببینید.

Polls


درباره ایالت‌های کلیدی بیشتر بخوانید؛

میشیگان (۱۸ رأی الکترال)

میشیگان اگرچه یک ایالت کلیدی است اما با توجه به انتخابات‌های دهه ۹۰ به بعد عموماً به عنوان ایالت آبی‌رنگ شناخته می‌شد. در انتخابات ۲۰۱۶ ترامپ توانست در یک رقابت تنگاتنگ (اختلاف ۰.۲۳ واحد درصدی) همه الکترال‌های میشیگان را تصاحب کند. در حال حاضر جو بایدن بطور میانگین با ۴/۲ واحد درصد نسبت به ترامپ پیشتاز است.

ویسکانسین (۱۰ رأی الکترال)

در انتخابات ۲۰۱۶ دموکرات‌ها با اختلاف حدود ۰/۸ واحد درصد شکست خوردند و ۱۰ الکترال این ایالت به سبد ترامپ واریز شد. اما اکنون جو بایدن بطور میانگین با اختلاف ۶/۵ واحد درصد نسبت به ترامپ پیشتاز است.

پنسیلوانیا (۲۰ رأی الکترال)

پنسیلوانیا از جمله ایالت‌های مهاجرپذیر آمریکا است و طبعاً دموکرات‌ها شانس زیادی در این ایالت دارند. از سال ۱۹۹۲ این ایالت همواره نامزدهای دموکرات را برگزیده بود اما در سال ۲۰۱۶ با توجه به مشکلات اقتصادی پنسیلوانیا با شعارهای اقتصاد حمایتی ترامپ همراه شدند. همچنین در شهرهای بزرگ این ایالت (فیلادلفیا و پیتزبورگ) گرایش دست راستی سفیدپوستان ناسیونالیست، چالش بزرگی برای دموکرات‌ها رقم خواهد زد.

اکنون در این ایالت که با داشتن ۲۰ رأی الکترال اهمیت فراوانی دارد، جو بایدن حاشیه نسبتاً امنی برای خود ایجاد کرده و متوسط نظرسنجی ها حاکی از برتری ۴/۳ واحد درصدی وی نسبت به ترامپ است.

فلوریدا (۲۹ رأی الکترال)

نگاه بسیاری از ناظران به ایالت پرجمعیت و چالش‌برانگیز فلوریدا است که با ۲۹ رأی الکترال اهمیت فراوانی دارد. در سال ۲۰۱۶ ترامپ موفق شد با اختلاف ۱/۲ واحد درصدی همه ۲۹ الکترال این ایالت کلیدی را ازآن خود نماید.

در حال حاضر جو بایدن با اختلاف ۱/۲ واحد درصدی نسبت به ترامپ پیش است. برای ایالت چالشی مثل فلوریدا این اختلاف یک پیروزی بزرگ برای بایدن محسوب می‌شود.

کارولینای شمالی (۱۵ رأی الکترال)

در کارولینای شمالی شرایط برای دونالد ترامپ کمی بهتر است. دموکرات‌ها به رغم پیشتازی ۰.۸ درصدی بایدن در کارولینای شمالی، حساب چندانی روی ۱۵ الکترال آن باز نکرده‌اند.

اوهایو (۱۸ رأی الکترال)

اگرچه اوهایو چند سال است که به جمهوری خواهان متمایل شده و احتمال پیروزی ترامپ در این ایالت بالا است، اما در نظرسنجی های این ایالت مهم جو بایدن بطور متوسط برتری ۲/۴ واحد درصدی نسبت به ترامپ دارد.

آریزونا (۱۱ رآی الکترال)

آریزونا از جمله ایالت‌هایی است که در سال ۲۰۱۶ الکترال‌های خود را به سبد ترامپ ریخت. حالا جو بایدن دارای برتری قابل ملاحظه‌ ۵/۷ واحد درصدی در این ایالت است.

این مطلب برایم مفید است
47 نفر این پست را پسندیده اند