کدخبر: ۳۶۲۳۴۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منبع بزرگ آلودگی هوای تهران

اقتصاد نیوز : تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده سواری با سن بیش از ۱۸ سال در حال تردد در تهران است، گفت: سهم خودروهای سواری در انتشار آلاینده‌های ناشی از منابع متحرک بیش از ۴۵ درصد بوده و بخش قابل توجهی از آن به خودروهای فرسوده مربوط است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: بر اساس اعلام روز شنبه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران «حسین شهیدزاده» روز شنبه افزود: تعداد کل خودروهای سواری تهران حدود سه میلیون و ۴۳۵ هزار دستگاه برآورد می‌شود که از این تعداد بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه از سن فرسودگی عبور کرده است و علاوه بر مصرف بالای سوخت، آلایندگی بالایی نیز تولید می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه میزان انتشار آلاینده‌های خودروهای سواری تهران سالانه ۵۷۹ هزار تن است، اظهار کرد: به عبارتی خودروهای سواری هر روز یک هزار و ۵۸۶ تن آلاینده‌های بیماری‌زا وارد ریه شهروندان می‌کنند. 

«شهیدزاده» همچنین با بیان اینکه ۸۲ درصد اکسیدهای گوگرد و ۲۳ درصد ذرات معلق هوای تهران از کل انتشار آلایندگی ناشی از وسایل نقلیه مختلف را خودروهای سواری تولید می‌کند، تصریح کرد: سهم این خودروها در تولید منواکسیدکربن ۴۶ درصد، اکسیدهای نیتروژن ۴۵ درصد و ترکیبات آلی فرار ۴۳ درصد است. 

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر آغاز فصل پاییز و نزدیک شدن به زمان بروز پدیده وارونگی دما (اینورژن) که افزایش آلودگی هوای پایتخت را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: بدون تردید اجرای نشدن طرح ترافیک و عدم کنترل معاینه فنی خودروهای عبوری، میزان تراکم آلاینده‌ها در هوای تهران و آثار و عوارض ناشی از آن را دوچندان می‌کند.

هر نوع وسیله نقلیه‌ای که سن مجاز آن از مدت تعیین شده گذشته باشد، خودرو فرسوده نامیده می‌شود و در حال حاضر مدت سن مجاز وسایل نقلیه به طور میانگین ۲۰ سال است.

البته این سن بیشتر برای وسایل نقلیه سواری با مصرف شخصی است و در مورد وسایل نقلیه‌ای مانند تاکسی به علت استفاده زیادی که از آن‌ها استفاده می‌شود و رفت و آمد زیادی که در سطح شهر دارد، ملاک نیست؛ برای این نوع وسایل نقلیه موارد دیگری نظیر میزان کارکرد خودرو نیز مدنظر قرار می‌گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند