لاوروف : همکاری اقتصادی با ایران را ادامه می دهیم

کدخبر: 363332
اقتصادنیوز : وزیر امور خارجه روسیه گفت، تهران و مسکو صریحاً تلاش آمریکا برای محدودیت دائم تسلیحاتی علیه ایران را مردود می‌دانند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت، مسکو و تهران، تلاش آمریکا برای اعمال محدودیت دائم تسلیحاتی علیه ایران را مردود می‌دانند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف در نشست خبری مشترک با «جواد ظریف» همتای ایرانی خود گفت: «مسکو و تهران، همانند تمام جامعه بین‌الملل صراحتاً جاه‌طلبی‌های آمریکا در اعمال محدودیت دائم تسلیحاتی را مردود می‌دانند».

وی افزود: «بیانیه آمریکا را شنیدیم که برخلاف خواسته تمام جامعه جهانی قصد دارد تحریم‌ها علیه ایران را بر اساس خواب و خیال‌های واشنگتن برگرداند. این تلاش‌های غیرقانونی به سرانجام نخواهند رسید».

مسئول دستگاه دیپلماسی روسیه گفت، با وجود تهدیدات واشنگتن، به همکاری اقتصادی از جمله در زمینه انرژی هسته‌ای، حمل‌ونقل و همکاری‌های صنعتی با ایران ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: «بارها موضع خود را درخصوص مسئله برجام اعلام کرده‌ایم. تلاش کردیم آمریکا را متقاعد کنیم از قوانین بین‌المللی تبعیت کند و اکنون اروپایی‌ها نیز همین تلاش را دارند».

دیپلمات ارشد روسیه گفت: «روسیه و ایران درک روشنی از چگونگی پیشبرد طرح‌های مشترک و اجرای برجام دارند. ».

لاوروف همچنین تأکید کرد: «هرگونه تلاش عوامل خارجی برای حضور در سوریه بدون تأیید و اجازه دولت و مقامات این کشور، نقض قوانین بین‌المللی است».

این مقام روس در ادامه گفت: «جهت حل‌وفصل مسئله سوریه و نقش ترکیه در آن، در راستای روند آستانه و از طریق سیاسی گام برمی‌داریم». 

واشنگتن در ماههای اخیر، فشارهای حداکثری خود علیه ایران را برای تمدید محدودیت‌های هسته‌ای سازمان ملل علیه ایران و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی تشدید کرده است و پس از شکست تحقیرآمیز در شورای امنیت برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی، با وجود آنکه از برجام خارج شده بود، شکایتی را علیه تهران برای استناد به «مکانیسم ماشه» مطرح کرد و در نهایت روز سی شهریور ماه، به صورت یکجانبه مدعی شد که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بازگردانده شده است که با مخالفت اعضای برجام و شورای امنیت روبه‌رو شد.

از طرف دیگر، روز دوشنبه هفته جاری، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با امضای یک فرمان اجرایی، اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه نهادها و مقام‌های جمهوری اسلامی ایران وضع کرده است و مجوز تنبیه شرکت‌ها و کشورهایی را صادر کرد که با ایران وارد معامله تسلیحاتی شوند.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما