الله کرم: موسوی خوئینی‌ها میخواهد جای هاشمی را بگیرد

کدخبر: 363799
اقتصاد نیوز : رئیس شورای هماهنگی حزب‌الله گفت: خوئینی‌ها می‌خواهد از هم اکنون شکست اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ را زیر سئوال ببرد و به نوعی آماده باش هشتادوهشتی را بازتولید کند. این درحالی است که در آن زمان هم پس از هفته اول شاهد ریزش اعتراضات انبوه مردمی به اعتراضات کوچک خیابانی بودیم. الان نیز مردم به دلیل سلب اعتماد از اصلاحات به هیچ وجه در این چارچوب عمل نخواهند کرد.درنهایت می‌توان گفت خوئینی‌ها میخواهد جای هاشمی را بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، نامه اخیر موسوی خوئینی ها از دو جنبه قابل تحلیل است، نشان داد دیدگاه تئوری پردازان اصلاحات مخصوصا عباس عبدی و سعید حجاریان درباره انتخابات ۱۴۰۰ نزد اصلاح طلبان نیز خریدار نداشته و تصمیم گیران این جریان برنامه های دیگری را در سر می پرورانند. با حسین الله کرم در همین رابطه گفتگو کردیم.

مشروح گفتگوی حسین الله‌کرم، رئیس شورای هماهنگی حزب‌الله را در ادامه بخوانید:

*آقای موسوی خوئینی ها در نامه ای جدید نوشته «ما در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت می کنیم، یا پیروز می شویم، یا چهره کسانی را که انتخابات را به بازی می گیرند رسوا می کنیم»، آیا او نظرش را داده یا یک دستور تشکیلاتی را اعلام کرده است؟

-پیش از این نامه، آقای عباس عبدی پیشنهاد «حذف ریاست جمهوری و احیای نخست وزیری» و آقای سعید حجاریان موضوع «برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ با یک نامزد» را داده بودند که دو نظر غیرکارشناسی محسوب می شدند اما آقای موسوی خوئینی ها با اعلام مشارکت در ۱۴۰۰ می خواهد بستر تأیید صلاحیت نامزدهای مدنظرش را مهیا کند. البته او باید بداند که مجمع روحانیون مبارز و جریان متبوعش (اصلاحات) بودند که انتخابات سال ۸۸ را به بازی گرفتند. آنها پس از فترتی چهار ساله دولت های یازدهم و دوازدهم را با ترکیب دلخواه روی کار آوردند. حالا باید پاسخگوی عدم موفقیت برجام، بیکاری و گرانی های فزاینده باشند. متأسفانه به جای پاسخگویی آقایان همچنان مشغول انشاء خواندن هستند، غافل از آنکه زنگ حساب فرارسیده است. 

* با سکوتی که محمد خاتمی این روزها دارد، آیا موسوی خوئینی ها دنبال لیدری در جریان اصلاحات است؟

-هر دو نفر یعنی آقایان محمد خاتمی و موسوی خوئینی ها نه تنها دنبال لیدری اصلاحات را در سردارند بلکه دنبال مراتب بالاتر از آن نیز هستند. حال آنکه کارگزاران از جمع اصلاحات خارج شده و در فکر معرفی نامزد مشترک با اصولگرایان سنتی است. از طرف دیگر ورود آقای روحانی به  سطح بالاتری که در فکر آقایان است، باطل کننده هر گونه توهم لیدری است.

*اصلاح طلبان به حرف موسوی خوئینی ها برای مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ گوش می دهند؟

-اصلاح طلبان فکر می کنند با پیروزی بایدن و برگشت آمریکا به برجام می توانند با یک مشارکت حداکثری پیروز شوند و تکرار کننده جمهوری هفتم و هشتم (دولت اصلاحات) باشند. از آنجاکه آقای موسوی خوئینی ها به این کمپین پیوسته و می گوید ما پیروز انتخابات حداکثری هستیم، ایشان مورد پذیرش آنها قرار خواهد گرفت. اما مردم از دولت آقای روحانی شدیداً ناراضی هستند بنابراین همانطور که درمصاحبه قبلی گفتم چه یک نامزد اصلاح طلب، چه یک لشکر از آنها تأیید شود، جامعه رأی خود را به نامزد حداکثری اصلاح طلبان نخواهد داد.

*حرف های موسوی خوئینی ها چقدر پذیرش مردمی دارد؟

-حرف های آقای موسوی خوئینی ها در حال حاضر از طرف مردم خریداری ندارد، زیرا اولا مردم براساس روند تاریخی به آنها رأی نخواهند داد، ثانیا تورم افسارگسیخته و گرانی ۱۳ برابری، بیکاری و غیره حتی آمادگی مشارکت در انتخابات را نیز از جامعه سلب کرده چه رسد به اینکه مردم به نامزد اصلاح طلبان رأی دهند. ثالثا اعتماد مردم از آمریکا کاملا از دست رفته و در ضمن سرمایه گزاری۴۰۰ میلیارد دلاری چین را شنیده اند و می دانند غربگرایان با تشکیل کمپین بایدن در ایران به طور علنی با قرارداد چینی مخالفت دارند بنابراین در انتخابات ۱۴۰۰ به گرایش چین محور -که حداقل امتحان نشده- رأی می دهند. 

*آیا آقای موسوی خوئینی ها دنبال احیا کردن کلید واژه تقلب در انتخابات است؟

-آقای موسوی خوئینی ها در نامه خود با طرح ۶ محور «شانه خالی کردن از حل مشکلات مردم»، «دخالت های ناروا و ناصواب نهادها»، «حذف جمهوریت»، «تشویق ملت علیه کسانی که مرتکب خطا شوند»، «پیروزی اصلاحات در مشارکت حداکثری» و «انتخابات آزاد یا غیرآزاد» می خواهد از هم اکنون شکست اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ را زیر سئوال ببرد و به نوعی آماده باش هشتادوهشتی را بازتولید کند. این درحالی است که در آن زمان هم پس از هفته اول شاهد ریزش اعتراضات انبوه مردمی به اعتراضات کوچک خیابانی بودیم. الان نیز مردم به دلیل سلب اعتماد از اصلاحات به هیچ وجه در این چارچوب عمل نخواهند کرد.درنهایت می توان گفت خوئینی ها میخواهد جای هاشمی رابگیرد.

*نامزد حداکثری مدنظر آقای موسوی خوئینی ها چه کسی است؟

-جریان رادیکال اصلاحات از زبان آقای حجاریان و آقای عبدی حرف های خودشان را زدند و خواستار عدم مشارکت در انتخابات هستند. جریان میانه رو کارگزاران می خواهد با بخشی از اصولگرایان سنتی (غیرانقلابی) ائتلاف کند. این بخش ازجریان اصلاح طلب که با آقای موسوی خوئینی ها همراه است، ابتدا روی حمایت از آقای عارف ومحمدرضاخاتمی نظر داشتند اما بعد به طرف آقای مصطفی معین گرایش پیدا کردند. سوابق آقای معین در سال ۸۸ هم مشخص است که او و همفکرانش بعد انتخابات، کشور را به بازی گرفتند بنابراین تأیید صلاحیت نخواهد شد. حتی اگر هم تأیید صلاحیت شود مثل انتخابات سال ۸۴ رأی نمی آورد چون آن سال نیز با وجود تأیید شدن بر اثر حکم حکومتی نتوانست از مردم رأی بگیرد. درنهایت مجبور به حمایت از ظریف میشوند که به نظر نمی‌رسد تاییدصلاحیت شود. بنده معتقدم اعتماد سرمایه اجتماعی اصلاحات به بادفنا رفته است وبه این زودی ها بر نخواهد گشت.

*آقای موسوی خوئینی ها و جریان متبوعش به سمت حمایت از نامزد حداقلی مثل عارف یا ائتلافی مثل لاریجانی می روند؟

-آنها سابقا به ائتلاف تن داده اند و به نظرم سال ۱۴۰۰ نیز دست به همین کار می زنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما