چند سرنخ احتمالی برای تشخیص کرونا از آنفلوآنزا

کدخبر: 364436
اقتصادنیوز: یکی از تفاوت‌های میان دو بیماری کووید ۱۹ و آنفلوآنزا این است که افراد مبتلا به آنفلوآنزا معمولا در هفته نخست بیماری بیشتر احساس کسالت دارند.

  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه خراسان ،تشخیص بیماری کووید ۱۹ از آنفلوآنزا بدون انجام تست، تقریبا غیرممکن است زیرا این دو بیماری علایم مشابهی دارند که بیمار را به انجام آزمایش ملزم می‌سازد. از طرفی به گفته پزشکان احتمال این که فرد به طور همزمان به هر دو ویروس آلوده شود وجود دارد. بنابراین تفاوت‌های بسیار ناچیز و گاهی غیرقابل تفکیک این دو بیماری باعث می‌شود که همزمان با آغاز فصل شیوع آنفلوآنزا انجام تست‌های تشخیصی اهمیت بیشتری پیدا کند. در ادامه چند نکته که باعث می‌شود بهتر این دو را از هم تشخیص دهیم با هم مرور می‌کنیم.

*علایمی چون بدن‌درد، گلو‌درد، تب، سرفه، تنگی نفس، احساس خستگی و سردرد از جمله نشانه‌های مشترک میان این دو بیماری به حساب می آیند. هرچند که در برخی از علایم با یکدیگر تفاوت‌های اندکی دارند.

*یکی از تفاوت‌های میان دو بیماری کووید ۱۹ و آنفلوآنزا این است که افراد مبتلا به آنفلوآنزا معمولا در هفته نخست بیماری بیشتر احساس کسالت دارند. در مبتلایان به کووید ۱۹ افراد ممکن است در هفته دوم یا سوم بیماری بیشتر احساس کسالت داشته باشند و برای مدت زمان طولانی‌تری هم بیماری را تجربه می‌کنند.

*تفاوت دیگر این است که بیماری کووید ۱۹ بیش از آنفلوآنزا موجب از بین رفتن حس بویایی و چشایی می‌شود. هرچند همه افراد این علایم را تجربه نمی‌کنند و به همین دلیل این نشانه، روشی قابل اعتماد برای تشخیص این دو بیماری نیست.

*دوره نهفتگی بیماری آنفلوآنزا کوتاه‌تر است به این مفهوم که فرد در مدت یک تا چهار روز احساس بیماری می‌کند هر چند در افراد آلوده به ویروس کرونا دو تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا علایم عفونت در بدن بیمار ظاهر شود.

*هر دو ویروس آنفلوآنزا و کرونا از طریق ترشحات بینی و دهان منتقل می شود. هر دوی این ویروس‌ها می‌توانند پیش از آگاهی پیدا کردن فرد از بیماری خود به دیگران سرایت پیدا کنند.

*به طور میانگین بیماری کووید ۱۹ مسری‌تر از آنفلوآنزاست. هرچند بسیاری از افراد آلوده به ویروس کرونا، آن را به کسی منتقل نمی کنند اما تعداد کمی از مبتلایان به کووید 19 و دارای علایم، برای آلوده کردن عده زیادی در محیط زندگی خود کافی هستند و این ویژگیِ انتقال سریع، در ویروس کرونا به مراتب بیشتر از ویروس آنفلوآنزاست.

*در حالی که امروزه برای برخی از نسخه‌های ویروس آنفلوآنزا واکسن وجود دارد اما هنوز برای بیماری کووید-۱۹ واکسنی کشف نشده است هرچند محققان در حال انجام تحقیقات نهایی روی چندین واکسن هستند. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما