روحانی: مواد غذایی بد مصرف می‌شود/ صرفه‌جویی ۴۰۰ میلیون دلاری در حوزه تولید دارو

کدخبر: 364685
اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهور گفت: هر زمانی که دست بانک مرکزی باز شود ما مشکلی نداریم که برای موسسات دانش بنیان، از ارز یارانه‌ای استفاده کنیم.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(پنجشنبه) در بهره‌برداری از طرح‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با افتتاح طرح تولید فراورده‌های مشتق از پلاسما و فاکتورهای خونی ۸ و ۹، اظهار کرد: تامین آب مورد نیاز برای پالایشگاه پلاسما را به آقای استاندار البرز واگذار می‌کنیم تا مشکل مورد نظر را حل کنند زیرا آب تهران هم از کرج تامین می‌شود.

روحانی با اشاره به مشکلات ارزی مربوط به تولید فرآورده‌های مشتق از پلاسما، اظهار کرد: هر زمانی که دست بانک مرکزی باز شود ما مشکلی نداریم که برای اینگونه موسسات، از ارز یارانه‌ای استفاده کنیم ولی به هرحال شما با هر قیمتی که این فرآورده‌ها برای این پالایشگاه تمام می‌شود به بازار عرضه می‌کنید.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* من از همه کسانی که این کار مهم و دانش بنیان را به ثمر نشاندند تشکر می‌کنم. ۳۰ سال است که ما دنبال ساخت پالایشگاه تولید فرآورده‌های مشتق از پلاسما و فاکتورهای خونی هستیم.

* {با افتتاح واحد تولید واکسن HPV و با بیان اینکه باعث افتخار است که ما می‌توانیم یک واکسن انسانی را در کشور و به دست دانشمندان خودمان افتتاح کنیم}: بسیاری از زنان و دختران ما به این واکسن نیازمند هستند و می‌تواند برای پیشگیری موثر باشد. 

* زمانی که وزارت بهداشت این محصول را تائید می‌کند، قاعدتا همه مراحل را مورد بررسی قرار می‌دهد و مسئولان این واحد تولیدی می‌گویند که آمادگی دارند این محصول را به بازار عرضه کنند.

* آقای محسنی بندپی استاندار تهران نیز حتما این واحد تولیدی را یاری خواهد کرد زیرا رشته تحصیلی و تخصصی وی با کار فعالیت‌های این واحد مرتبط است.

*شکل، محتوا و اهمیت افتتاح‌های امروز ما با بیست و پنج هفته قبل مقداری متفاوت بود. افتتاح‌های امروز به معنای ارتقاء کشور در علم و فناوری است و این برای ما بسیار اهمیت دارد. من از آقایان ستاری، خاوازی و نمکی و همه معاونین ایشان و کسانی که در این زمینه تلاش کردند و این امر مهم را هدایت و پشتیبانی می‌کنند، تشکر می‌کنیم.

* برای ما بسیار مهم است که نسل جوانِ دانش آموخته تحصیل کرده ما، فضایی برای فعالیت و تعالی علم و دانش و فناوری خودشان داشته باشند.

* خدا را شکر می‌کنیم که در این مدت ۷ سال تلاش‌های بسیار خوبی شده است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارتخانه‌های مربوطه در زمینه ارتقاء شرکت‌های دانش بنیان تلاش بسیار زیادی کردند و تقریباً می‌توانیم بگوییم که شرکت‌های دانش بنیان ما نسبت به ۷ سال گذشته، حدوداً ۱۰۰ برابر شده‌اند و این اهمیت فوق‌العاده‌ای برای ما دارد.

*دانشجویان و تحصیل‌کرده‌های ما در دانشگاه‌ها در این شرکت‌ها جذب شدند و می‌شوند و حتی نیروی انسانی خلاق ایرانی که در خارج از کشور هستند، روزانه به این شرکت‌ها جذب می‌شوند.

*افتتاح‌های امروز غیر از مساله و علم و فناوری در دو زمینه‌ای بود که هردو زمینه برای ما مهم است. اولی در زمینه دارو بود. داروهایی که برای درمان بیماری‌ها و داروهایی که پیشگیری کننده است، در واقع بدن را آماده می‌کند تا قدرت و توان مقابله با بیماری را داشته باشد و این در بخش بهداشت می‌گنجد و این بخش‌های نیز برای ما بسیار حائز اهمیت است.

* امروز در تولیداتی که افتتاح و آغاز شد، واکسن انسانی بود که برای ما مهم است، مخصوصاً نسبت به یک بیماری شایع سرطان دهانه رحم که اهمیت خاصی دارد و واکسن پر مصرفی است. امیدواریم در این زمینه بتوانیم نیازمندی‌های داخل را تامین کنیم و در آینده بتوانیم صادر کنیم.

* ما در بخش دارو نیازمند آن هستیم که مواد اولیه را وارد کشور کنیم یعنی ارزبری ما هم برای بخشی از داروهاست و هم برای بخشی از مواد اولیه شرکت‌های داروسازی ماست. شرکت‌های دانش‌بنیان قدم به قدم می‌توانند ما را مستغنی کنند و اگر ما حدود یک میلیارد وارد کننده مواد اولیه هستیم، به راحتی می‌توانیم نیمی از آن یا حدود ۴۰۰ میلیون دلار آن را در داخل تامین کنیم و نیاز به واردات خارج نداشته باشیم.

* دولت با همه توان در سیاست‌گذاری، تسهیلگری و حمایت از این شرکت‌ها، پشتیبانی خود را انجام می‌دهد.

*مساله دارو امنیت جسم و جان مردم را تامین می‌کند. آقای ستاری نیز قول دادند تا پایان این دولت ۴ واکسن انسانی دیگر به این واکسن اضافه می‌شود. از روز اول در دولت یازدهم یکی از تاکیدات من تولید واکسن مخصوصاً واکسن انسانی بود که خیلی مسبوق به سابقه هم نبود.

* معاونت علمی و فناوری اظهار امیدآفرینی کردند که ما بتوانیم واکسن آنفولانزا را هم در ماه‌های آینده به ثمر برسانیم. این برای مردم ما امنیت آفرین است و آرامش بخش است. ما از همه شرکت‌های خصوصی تشکر می‌کنیم. سرمایه گذاری دولت در بسیاری از این شرکت‌ها بخش کمی را دارد یا کلاً سرمایه‌گذاری به عهده بخش خصوصی است.

*برای ما بسیار اهمیت دارد که بخش خصوصی و مخصوصاً شرکت‌های دانش‌بنیان فعال باشند. این شرکت‌ها، شرکت‌هایی هستند که زود به سودآوری می‌رسند، یعنی با یک زمان کم و امکانات متوسط به درآمدهای بسیار ارزشمندی می‌رسند. مخصوصاً در زمینه بیوتکنولوژی که داروهای زیست فناوری بسیار مهم و گران قیمت هستند و تامین آنها اهمیت ویژه‌ای دارد.

* امنیت غذایی برای کشور ما بسیار مهم است. ما در دوران کرونا اهمیت هر دو بخش دارو امنیت غذایی را بیشتر درک کردیم. در مسئله امنیت غذایی، شرایط دنیای امروز با قبل از کرونا متفاوت است و ما باید روی پای خود بایستیم و به خودمان متکی شویم.

*شما ببینید که یک شرکت دانش بنیان با تولید کود، سم و بذر مورد نیاز چقدر می‌تواند کمک کند به اینکه محصول با افزایش بیشتر مواجه شود و ما بتوانیم به خودکفایی نزدیک‌تر شویم.

* هم در بخش دارو و هم در بخش مواد غذایی یکی از اصولی که باید به سمت آن حرکت کنیم، خوب مصرف کردن است. مصارف ما به دقت انجام نمی‌گیرد و گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته می‌شود و گاهی بیش از حد خریداری می‌شود. داروها معمولاً در خانه‌ها می‌مانند و مصرف نمی‌شوند بنابراین بد مصرف کردن هم در مواد غذایی و هم در دارو بسیار مضر است و ما باید به یک مصرف بهینه در کشور برسیم.

* طبق آماری که در روزهای اخیر به من گزارش دادند، ۴۰ درصد مواد غذایی ما تلف و ضایع می‌شود. این مساله یا به خاطر بد مصرف کردن یا به خاطر تولید غیردقیق است و یا به خاطر این است که زنجیره لازم در صنایع تبدیلی در اختیار نداریم و این‌ها از بین می‌رود.

* آمار به ما می‌گوید ۴۰ درصد، حتی اگر ۲۰ درصد یا ۱۰ درصد هم باشد خیلی زیاد است. این همه تلاش صورت می‌گیرد تا مواد غذایی تولید و نیاز مردم مرتفع شود.

* ما نباید به خاطر بد مصرف کردن در مقاطع مختلف، ۴۰ درصد آن را از دست بدهیم بنابراین یکی از کارهای بزرگی که امروز باید انجام بگیرد، ایجاد فرهنگ لازم در بخش تولید و مصرف است تا ما بتوانیم با بهترین وجه و کیفیت تولید و به اندازه مصرف کنیم و در حداقل ضایعات مواد غذایی را داشته باشیم.

* اینکه ما امروز توانستیم چندین شرکت دانش بنیان را افتتاح کنیم، هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ نیازمندی‌های جامعه و جذب جوانان تحصیل‌کرده برای ما بسیار افتخارآمیز بود. افتتاح بیست و ششم ما بر همه آن افتتاح‌ها از نظر علمی و دانش بنیان بودن مزیت داشت.

 

تیتر یک
  • نقشه بازار سهام سبزپوش شد؛

    در اولین روز تابستان بازار سهام گرم شد و ۴ رکورد مثبت جدید ثبت شد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما