هشدار صریح اتحادیه اروپا به ترکیه

کدخبر: 364787
اقتصادنیوز: اتحادیه اروپا ترکیه را تهدید کرد در صورتی که «اقدامات تحریک‌آمیز» در شرق مدیترانه را متوقف نکند با تحریم‌های این اتحادیه روبرو می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز خبرگزاری رویترز، «اورسولا فون در لین» رییس کمیسیون اروپا بامداد جمعه پس از نشست سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا گفت: در صورتی که ترکیه دست از «اقدامات تحریک‌آمیز و فشارها» در شرق دریای مدیترانه نکشد، ممکن است با تحریم این اتحادیه مواجه شود.

فون در لین در یک کنفرانس خبری پس از این نشست، افزود: ما خواهان رابطه‌ای مثبت و سازنده با ترکیه هستیم و این بیشتر نیز به نفع ترکیه خواهد بود. اما این فقط در صورتی خواهد بود که اقدامات تحریک‌آمیز و فشارها از سوی (آنکارا) متوقف شود.

وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا از ترکیه انتظار دارد که از این پس از اقدامات یکجانبه خودداری کند، چرا که در صورت تکرار اقدامات مشابه، «اتحادیه اروپا از همه ابزارها و گزینه‌های در دسترس خود استفاده خواهد کرد».

تنش‌ها میان آتن و آنکارا در پی اقدام ترکیه در شروع برنامه اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه به اوج خود رسیده است. یونان این برنامه را غیرقانونی دانسته است.

پیشتر وزیر خارجه آلمان هم به ترکیه هشدار داد که از اقدامات تحریک آمیز خود در منطقه دست بر دارد.

هایکو ماس گفته بود ترکیه در صورتی که می‌خواهد روابط کشورش با اتحادیه اروپا رو به پیشرفت باشد، باید از عملیات حفاری در منابع طبیعی آب‌های مدیترانه شرقی دست بر دارد.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه نیز هشدار داده بود اگر اتحادیه اروپا به تحرکات ترکیه در شرق دریای مدیترانه پاسخ ندهد، اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. 

وی امروز در نشست خبری مشترک با همتای قبرسی خود گفت: این بخش از دریای مدیترانه برای ما به لحاظ امنیتی و انرژی حائز اهمیت است. از این روی اگر امنیت‌مان را در دریای مدیترانه در دست بازیگران دیگر رها کنیمِ اشتباه مهلکی را مرتکب شده‌ایم.

اظهارات مقامات اروپایی در مخالفت با عملیات حفاری ترکیه در شرق مدیترانه در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می‌گوید فعالیت کشتی‌های لرزه ‌نگاری و حفاری ترکیه به مجوز دیگران نیازی ندارد و آنکارا تاکنون در چارچوب قوانین بین‌المللی دریایی و حقوق خود در دریای مدیترانه عمل کرده و به این اقدامات ادامه خواهد داد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما