کدخبر: ۳۶۵۸۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش آنکارا به مخالفت کمیسیون اتحادیه اروپا با عضویت ترکیه

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر کرد به گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا درباره عضویت این کشور در این اتحادیه واکنش نشان داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه گزارش اتحادیه اروپا را جانبدارانه و غیرسازنده توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است: «امیدواریم که اتحادیه اروپا بر اساس برخی منافع محدود به موضوع عضویت ترکیه در این اتحادیه ننگرد بلکه از طریق منافع بزرگتر و مشترک برای قاره و دیدگاه آن بنگرد.»

وزارت خارجه ترکیه افزود که بخش‌هایی از گزارش اتحادیه اروپا درباره تنش‌ها در خاورمیانه باعث خدشه دار شدن وجهه کمیسیون اتحادیه اروپا شده و آنکارا بر اساس معیارهای بین‌المللی و دموکراسی رفتار میکند.

کمیسیون اتحادیه اروپا در گزارش روز سه شنبه خود ادعا کرد که دولت ترکیه اقتصاد این کشور را تضعیف، دموکراسی را فرسوده و دادگاه‌های مستقل را نابود کرده است.

در گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید شده که ترکیه به اولویت‌های اتحادیه اروپا پایبند نبوده است.

اقدامات ترکیه در دریای مدیترانه و تنش‌ها با یونان باعث افزایش اختلافات آنکارا با اتحادیه اروپا شده است.

طی هفته‌های گذشته، تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه بر سر اقدامات ترکیه در قبال آغاز حفاری‌ها و فعالیت‌های اکتشافی در این منطقه آغاز شد. یونان با همراهی برخی کشورهای اروپایی ادعا دارند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقداماتش هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

ناتو چندی قبل خبر داد که ترکیه و یونان یک خط تماس ویژه نظامی را به منظور پایان درگیری‌های احتمالی در دریای مدیترانه برقرار کرده‌اند. 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند