مانور کارآمدی چینی ها در بحران کرونا

کدخبر: 366315
اقتصادنیوز:روزنامه «چاینا دیلی» نوشت تعطیلات روز ملی در چین به ویترینی برای به نمایش گذاشتن مزایای اقدامات کنترلی موثر و کارآمد دولت پکن در مقابله و مهار کرونا تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رادیو بین المللی چین، این روزنامه نوشت در حالیکه بسیاری از کشورهای غربی،‌ رویکرد و قاطعیتی که کل دولت و کل جامعه چین در قبال بحران کرونا پیش گرفتند و همچنین اقدامات سختگیرانه ای که در این کشور در زمینه رعایت فاصله اجتماعی، ردیابی، آزمایش، درمان، قرنطینه و ... اعمال شد را اقداماتی «افراطی» و «بی رحمانه» توصیف و از آن انتقاد کردند اما وقتی نوبت به تحلیل نهایی می رسد، دیده می شود که اجرای همین اقدامات سختگیرانه توسط دولت پکن و مردم چین کارآمدی بسیار عظیمی در زمینه قطع زنجیره انتقال کرونا در کشوری با جمعیتی ۱.۴ میلیارد نفری بدنبال داشته است.

بر اساس این گزارش، جمعیت مسافران در تعطیلات روز ملی چین که بیش از نیم میلیارد نفر برآورد شده اند، نشان دهنده موفقیت و اطمینان مقامات چین به بازگشایی اقتصاد این کشور بعد از یک پیروزی سخت در برابر ویروس کرونا است؛ با این حال مردم چین همچنان در وضعیت محتاط و آماده باش به سر می برند.

تصاویری که از سفر مردم چین در طول این تعطیلات در رسانه های اجتماعی می چرخد، در تضاد کامل با وضعیت حاکم در اروپا است؛ دولت های اروپایی به دلیل افزایش آمار روزانه ابتدا به کرونا، محدودیت ها در این کشور را تشدید کرده اند؛ از طرف دیگر، آمریکا نیز همچنان در جایگاه پیشروی مبتلایان به کرونا در سطح جهان قرار دارد و تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر تلفات داده است و بیش از ۷.۳۸ میلیون نفر در آمریکا به این ویروس مبتلا شده اند.

در ادامه این گزارش با اشاره به اینکه قرنطینه و ردیابی تماس های فرد مبتلا به کرونا که توسط سازمان بهداشت جهانی توصیه شده اند، در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یا وجود ندارند و یا اینکه در روند اجرای آنها سخت گیری اعمال نمی شود، آمده است که آمریکا و اروپا می توانند از اقدامات سختگیرانه دولت پکن در مقابله با کرونا درس های زیادی بگیرند و این همان چیزی است که بسیاری از رسانه های غربی، سیاستمداران و کارشناسان پزشکی در غرب تاکنون موفق به درک آن نشده اند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما