مارک میلی درباره خروج آمریکا از افغانستان اظهارنظر کرد؛

رد ادعای ترامپ توسط بلندپایه‌ترین مقام نظامی آمریکا

کدخبر: 366834
اقتصادنیوز؛ ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، ضمن رد تلویحی ادعای اخیر دونالد ترامپ مبنی بر خروج کامل ارتش آمریکا از افغانستان تا پیش از کریسمس، گفت که ما بر اساس یک برنامه مشخص از پیش تعیین شده عمل خواهیم کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ «ژنرال مارک میلی» فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا درباره اظهارنظر ترامپ برای خروج کامل ارتش آمریکا پیش از کریسمس از افغانستان گفت: ما یک برنامه مشخص برای خروج از این کشور داریم که براساس آن عمل خواهیم کرد. 

این نظامی ارشد آمریکا بدون پاسخ دادن به این موضوع که آیا این گفته ترامپ به معنای خروج کامل نظامیان این کشور از افغانستان افزود: ما یک برنامه مشخص برای خروج داریم و گزینه‌های مختلف درباره خارج شدن کامل نظامیان در اختیار رئیس جمهور قرار گرفته است. 

میلی که با خبرگزاری NPR گفت‌وگو می‌کرد، ادامه داد: در مورد جزئیات تعداد نظامیانی که قرار است از افغانستان خارج شوند، اظهار نظر نمی‌کنم و اما ما در این رابطه برنامه ای داریم که براساس منافع آمریکا طراحی شده است.

وی در ادامه گفت: آمریکا یک توافقنامه با طالبان امضا کرده و در حال حاضر 8600 نظامی در افغانستان داریم که براساس برنامه قرار است این تعداد به 4500 نفر برسد و کاهش بیش از این به تصمیم ترامپ بستگی دارد.

فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا با بیان اینکه خروج از افغانستان براساس شرایط موجود در این کشور صورت خواهد گرفت، تاکید کرد: این شرایط به معنای برگزاری مذاکرات صلح میان دولت و طالبان، عدم حمله طالبان به نظامیان آمریکا و عدم حمله طالبان به شهرهای بزرگ افغانستان و قطع رابطه با القاعده است. 

این نظامی ارشد آمریکا در پایان گفت: ما تلاش می‌کنیم که تحلیل خوبی از شرایط افغانستان و همچنین گزینه‌های مختلف برای خروج را برای رئیس جمهور فراهم کنیم و ترامپ بر این اساس تصمیم که براساس منافع آمریکا است را اتخاذ خواهد کرد. 

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند، اعلام خروج نظامیان از افغانستان از سوی ترامپ بی توجه به وضعیت افغانستان و برای پیروزی در انتخابات آتی است.

به گزارش فارس، پس از اعلام توئیتری دونالد ترامپ، درباره خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان تا کریسمس، «زمیر کابلوف» مشاور ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان به ادعای کاخ سفید واکنش نشان داد.

کابلوف گفت: «یک لفاظی قبل از انتخابات به نظر می‌رسد. به احتمال زیاد ترامپ می‌خواهد به رأی‌دهندگانش نشان دهد به قول هایی که قبل از انتخابات پیشین داده بود پایبند است».

این دیپلمات روس تأکید کرد مسکو باور دارد که حضور ارتش آمریکا در افغانستان در حقیقت موجب بهبود اوضاع میدانی در این کشور نشده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه شب گذشته در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، اعلام کرد که تمامی نظامیان آمریکایی باقی‌مانده  در افغانستان باید تا کریسمس از این کشور خارج شوند.

به عنوان بخشی از توافق اوایل سال جاری میلادی مقام‌های آمریکایی و طالبان، نظامیان خارجی از جمله نیروهای آمریکایی در صورت حفظ آتش‌بس میان طالبان و دولت افغانستان، می‌بایست طبق برنامه تا می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) از افغانستان خارج شوند.

با اینحال، مقام‌های ارشد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، تاکنون آشکارا در خصوص برنامه خروج نظامیان این کشور از افغانستان اظهارنظر نکرده اند و مقام‌های فرماندهی تروریستی مرکزی آمریکا (سنتکام) و پنتاگون تمامی سؤالات در این زمینه را به کاخ سفید ارجاع می‌دهند.

ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا

تیتر یک
  • انتقال پیامدهای موج چهارم ابتلای کرونا به بیمارستانهای کشور

    اقتصادنیوز: امروز ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ثبت رکورد جدید بستری‌ها و بیماران بدحال کرونایی نشان از آشکار شدن تاثیرات موج افزایش…

از دست ندهید
بلیط هواپیما