ادعای سقوط سوخو 25 جمهوری آذربایجان/ تشدید درگیری‌ها در قره‌باغ

کدخبر: 366887
اقتصاد نیوز : ارتش‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان از ساقط کردن جنگنده و پهپادهای همدیگر در مناطق درگیری خبر دادند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، نیروهای حکومت منطقه مورد مناقشه قره‌باغ روز دوشنبه در حالی مدعی ساقط کردن یک جنگنده ارتش جمهوری آذربایجان شدند که ارتش جمهوری آذربایجان نیز از سرنگون ساختن پهپادهای دشمن خبر داده است.

 به گزارش وبگاه «رادیو ارمنستان» پدافند نیروهای آنچه این رادیو «آرتساخ» خوانده روز دوشنبه یک فروند جنگنده «سوخو-25» نیروی هوایی جمهوری آذربایجان را در شمال شرقی قره‌باغ ساقط کردند. نیروهای مزبور همچنین مدعی حمایت جنگنده‌های «اف-16 » ارتش ترکیه از نیروهای آذربایجان هستند.

منطقه قره‌باغ مدعی است که جنگنده‌های اف-16 ترکیه از پهپادهای ارتش جمهوری آذربایجان در حمله به نیروهای آرتساخ پشتیبانی می‌کنند. این منطقه روز یکشنبه در تازه‌ترین ادعا  اعلام کرد که 6 فروند جنگنده اف-16 ترکیه همراه با پهپادها  به زیرساخت‌ها و تاسیسات مخابراتی آنها حمله کردند.

این در حالی است که ترکیه بارها منکر دخالت نیروی هوایی خود در نبرد منطقه قره‌باغ کوهستانی شده است.

ارتش جمهوری آذربایجان نیز دوشنبه از سرنگون ساختن دو فروند پهپاد ارتش ارمنستان خبر داد. به نوشته خبرگزاری «آذرتاج» وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که پدافند این کشور بامداد دوشنبه دو فروند پهپاد ارمنستان را در منطقه «تووز»  در مرز بین دو کشور هدف قرار داده است.

علی‌رغم آنکه بامداد شنبه (۱۹ مهر ماه)، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه از توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر داد، مقام‌های دفاعی ایروان و باکو ساعاتی قبل از شروع آتش بش (۱۲:۰۰ به وقت محلی ۱۰ اکتبر، ۱۲:۳۰ به وقت تهران ۱۹ مهرماه) و دقایقی بعد از اجرایی شدن آتش‌بس، از حمله به قلمروهایشان خبر دادند.  ایروان در این رابطه مدعی شده که ۵۱۴ خودروی زرهی جمهوری آذربایجان را از زمان آغاز دور جدید تنش‌ها از ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) تاکنون نابود کرده است.

از سوی دیگر، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز امروز (دوشنبه)، نیروهای مسلح ارمنستان را به حملات خمپاره‌ای به منطقه «آغ دام» در خط تماس قره باغ کوهستانی متهم کرد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این خصوص گفت: «قلمرو منطقه آغ دام در معرض حملات خمپاره‌ای نیروهای دفاع ارمنستان قرار گرفت.»

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما