جزییات توزیع و عرضه واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها

کدخبر: 366925
اقتصادنیوز :‌مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به بیان توضیحاتی درباره نحوه توزیع واکسن آنفلوانزا و قیمت آن در داروخانه‌ها پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،سید حیدر محمدی مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذاودارو در جمع خبرنگاران، درباره وضعیت توزیع واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها در پاسخ به باشگاه خبرنگاران گفت: به منظور پیشگیری از عرضه این واکسن در خارج از شبکه توزیع، در فاز دوم واکسن در داروخانه‌های سراسر کشور  توزیع و دریافت واکسن در  سامانه تی‌تک سازمان غذا و دارو ثبت می‌شود.

او افزود: داروخانه‌های ما از طریق نرم‌افزار مربوطه به این سامانه دسترسی دارند که از طریق کامپیوتر شخصی خود می‌توانند وارد سامانه تی‌تک شوند؛ نام کاربری و کلمه عبور برای سامانه مذکور به همه مؤسسان داروخانه‌ها پیامک می‌شود. امروز از طریق سازمان غذاودارو و با همکاری وزارت ارتباطات، قرار شد نام کاربری و کلمه عبور به شماره همراه کل موسسان داروخانه‌ها پیامک شود. مؤسسان همه داروخانه‌ها که این کلمه عبور برایشان پیامک می‌شود، وارد سامانه TTAC.IR شوند و در بخش مربوط به داروخانه و بعد از توزیع واکسن آنفلوانزا، کلیه تراکنش‌های مربوط به واکسن را باید در سامانه ثبت کنند.

محمدی گفت: در این روش هم تحویل واکسن از شرکت پخش و هم عرضه آن به بیماران یا هموطنان، با ثبت کد ملی آن‌ها و ارائه کارت ملی در سامانه ثبت می‌شود. داروخانه باید به ازای هر کد ملی و ثبت آن در سامانه یک عدد واکسن تحویل متقاضی دهد و هر نفر می‌تواند برای سه عدد نفر با سه کد ملی واکسن دریافت کند؛ یعنی هر شخص می‌تواند سه کد ملی را برای یکبار ثبت کند. اگر کد ملی یکبار ثبت شد، دیگر داروخانه دیگری نمی‌تواند آن را ثبت کند و با این روش یک فرد نمی توان دو بار واکسن دریافت کند.

محمدی با بیان اینکه امیدواریم از این طریق بتوانیم عرضه واکسن را در سراسر کشور به درستی انجام دهیم و از قاچاق معکوس آن جلوگیری کنیم، اظهار کرد: داروخانه‌های سراسر کشور برای عملیاتی شدن توزیع و عرضه واکسن آنفلوانزا همکاری کنند و حتما از طریق سامانه اقدام کنند. هر داروخانه‌ای که نام کاربری و کلمه عبور برایش پیامک نشد، به معاونت غذا و داروی شهر مربوطه مراجعه کند تا به شماره تلفن موسسان نام کاربری و کلمه عبور ارسال شود.

او در پاسخ به سوالی درباره فاز دوم توزیع واکسن آنفلوانزا که توزیع آن در داروخانه هاست، گفت: امیدواریم در هفته آینده بخش اول واکسن ها وارد بازار و در داروخانه‌ها توزیع شود و تلاشمان را می‌کنیم که تا پایان مهر ماه اولین توزیع را برای گروه‌های در اولویت دوم یعنی سالمندان بالای ۶۵ سال و کودکان بین ۵ ماه تا شش ماه انجام دهیم. اولویت سوم ما هم سایر افراد جامعه هستند که توزیع واکسن برای افراد سالم را  متعاقبا اعلام می‌کنیم.

محمدی گفت: قیمت واکسن در داروخانه‌ها حدود ۴۴ هزار تومان است. برنامه ریزی ما برای تهیه واکسن تعداد بیشتری بود، اما به دلیل مشکلات ناشی از نقل و انتقال ارز و تحریم‌های ظالمانه به سختی توانستیم واکسن را تامین کنیم و امیدواریم بخش اول واکسن ها برای توزیع در داروخانه‌ها هفته آینده وارد کشور و توزیع شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما