کدخبر: ۳۶۷۰۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ترامپ به مردم پورتوریکو: به من رای بدهید!

اقتصاد نیوز : علی‌رغم آنکه ساکنین پورتوریکو قادر به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستند اما رئیس جمهور کنونی آمریکا از ساکنین این جزیره خواست به وی رای دهند!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در بخشی از کارزار انتخاباتی روز دوشنبه‌اش در فلوریدا که نخستین حضورش در کارزارهای انتخاباتی پس از ابتلا به کووید ۱۹ محسوب می‌شد، به رای‌دهندگان پورتوریکویی اشاره کرد.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، ترامپ با خودستایی گفت: نمی‌گویم بهترین اما من یکی از بهترین اتفاقاتی هستم که برای پورتوریکو رخ داده است. ساکنین پورتوریکو بهتر است به من رای دهید.

هیچ‌ یک از ۳.۲ میلیون شهروند آمریکایی پورتوریکو حق رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را ندارند. این مساله درخصوص ساموآی آمریکا، گوآم، جزایر ماریانای شمالی و جزایر ویرجین آمریکا نیز صدق می‌کند. این جزایر مناطق خودگردان غیرضمیمه به خاک آمریکا به‌شمار می‌آیند که تحت حاکمیت سیاسی آمریکا قرار دارند.

اما مرکز تحقیقات پیو برآورد کرده که ۲۰ درصد از کل رای‌دهندگان واجد شرایط در فلوریدا، لاتین هستند و از این تعداد ۳۱ درصد به عنوان شهروندان پورتوریکویی تلقی می‌شوند.

براساس آمار مرکز مطالعات پورتوریکویی در کالج هانتر نیویورک، در حال حاضر بیش از یک میلیون پورتوریکویی ساکن فلوریدا هستند.   

زمانی که پورتوریکویی‌ها جزیره خود را ترک کنند و ساکن یکی از ایالت‌های آمریکا شوند، می‌توانند در انتخابات ایالتی و فدرال آمریکا شرکت کنند.

در پورتوریکو، ترامپ به خاطر واکنش‌اش به توفان مخرب "ماریا" در سال ۲۰۱۷ میلادی به شدت مورد انتقاد قرار دارد؛ هنگامی که وی به طرز توهین آمیزی رول‌های دستمال توالت را به طرف جمعیتی پرتاب کرد.

اما کاخ سفید ماه گذشته یک بسته کمکی ۱۳ میلیارد دلاری را برای کمک به بازسازی‌های پس از توفان ماریا اعلام کرد.

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات نوامبر از این بسته کمکی به عنوان یک "ترفند سیاسی" برای جلب نظر و حمایت رای‌دهندگانی که پیشینه پورتوریکویی دارند، انتقاد کرد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند