کدخبر: ۳۶۷۲۴۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روحانی: یکشنبه مردم شاهد خبری خوش هستند

اقتصاد نیوز : رئیس‌جمهور گفت: از مردم خواهش می‌خواهیم در ایام پایانی ماه صفر همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه 23 مهرماه) در جلسه هیئت دولت با تسلیت ایّام عزاداری پایان ماه صفر، گفت: لازم می‌دانم از همه مردم متدین و فهیم و عاشق خاندان رسالت تشکر کنم که در دوران عزاداری اربعین همه استانداردها را مراعات کردند و علی‌رغم اشتیاقی که به زیارت امام حسین(ع) و راهپیمایی داشتند، راهپیمایی انجام نشد و عزاداری‌ها هم در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی انجام گرفت.

وی افزود: از مردم خواهش می‌کنیم در ایام پایانی ماه صفر همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از فارس و مهر بخوانید؛

* مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خودشان همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فردی و جمعی خود آموخته‌اند و می‌آموزند،  با این حال باید نسبت به زندگی پیامبر بیش از آنچه انجام گرفته دقّت کنیم و درس‌آموزی کنیم.

*زندگی پیامبر که بالاترین شخصیت تاریخ انسانی است، اخلاقش پیام بود و زندگی‌اش الگو بود و در قرآن مجید با همین صفات توصیف شد. این پیغمبر نمونه، هم جنگ داشت و هم صلح. هم عملیات تهاجمی داشت هم عملیات تدافعی. این پیامبر روزهایی در جنگ پیروز شد و روزهایی دچار شکست. این پیامبر، حکومت را بر مبنای قانون و پیام و پیمان اداره کرد.

* پیامبر اسلام پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد قرآن آن را فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر در سایه آن صلح بود، بیش از آنکه در میدان جهاد کسب کرده باشد. آنجا که توان کافی برای جنگ بود فرمان جنگ می‌داد و آنجا که تعداد دشمنان بیشتر بود فرمان دفاع می‌داد. در جنگ احزاب، خندق پیامبر در کنار قدرت ایمان در برابر دشمنان ایستادگی کرد.

* تمام کفار و اهل کتاب در مدینه زمان پیامبر احساس امنیت می‌کردند و هیچ جایی را در جزیره العرب بر مدینه ترجیح نمی‌دادند، امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه‌ای که بوده‌اند در کنار حکومت پیامبر حراست و حفاظت می‌شد. پیامبر همه سنن نادرست را زدود و از بین برد؛ تبخترهای نابجا،‌ غرورهای نابجا و آنچه که در آن جامعه نسبت به زنان و جوانان متأسفانه روا می‌شد و حتی به خود اجازه می‌دادند دختران را زنده‌به گور کنند، عظمتی همسان مردان به زنان داد و این کار کوچکی نیست. جامعه‌ای که دختر را ننگ می‌دانست به‌جایی رسید که تولد دختر را رحمت می دانست.

*امام حسن(ع) را پیرو پیامبر و امام صلح است و وقتی عده‌ای به ایشان اعتراض کردند که چرا پیمان صلح را امضاء کردی، امام حسن گفت جامعه اسلامی که شما ده نفر، بیست نفر نیستید؛ شما که همه دنیای اسلامی نیستید. من در مسجد برای مردم سخنرانی کردم دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و من وقتی مردم این را می‌خواهند صلح را انتخاب می‌کنم. این راه امام مجتبی است؛ باید مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز جنگ صلح کردیم و در روز صلح، جنگ کردیم، هر دو اشتباه است، به موقع باید بایستیم و به‌موقع، جنگ کنیم.

*یکشنبه هفته آینده مردم شاهد خبر خوش رفع تحریم‌های تسلیحاتی خواهند بود.

*امسال راهپیمایی اربعین انجام نشد و عزاداری‌ها هم در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی انجام گرفت. از مردم تشکر می‌کنیم و از آنها خواهش می‌خواهیم در ایام پایانی ماه صفر همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

*{با اشاره به اقدامات دولت}: ما در ۹۹/۹/۹ سامانه جامعه تجارت را افتتاح خواهیم کرد. این سامانه‌ای‌ است که من سال‌ها و ماه‌هاست که به دنبال آن هستم تا از روزی که کسی ثبت سفارش می‌کند تا مغازه‌ای که جنس در آن به فروش می‌رسد را مشاهده کنیم. دیگر بحث احتکار و اینکه جنس کجا رفته به پایان می‌رسد. تمام انبارها باید زیر سلطه این سامانه قرار گیرد. تمام اقدامات بانک مرکزی باید در چارچوب این سامانه قرار گیرد.

* مردم سه امتحان بزرگ را پشت سر گذاشتند، جنگ تحمیلی اقتصادی سال ۹۷ که ادامه دارد، سیل ۹۸ در ۲۵ استان که آزمایش دیگری بود و کرونایی که پایان ۹۸ و در سال ۹۹ با آن درگیر هستیم سه آزمایش هم برای مسئولان و مدیران بود و هم برای مردم. بحمدلله مردم در این آزمون‌ها سربلند بیرون آمدند.

* هفته آینده برای ملت عزیز خبر خوشی داریم و آن را  تبریک می‌گوییم که ده سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی، یکشنبه هفته آینده رفع خواهد شد. شما می‌دانید چهار سال بر سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم و چهار سال بود این در و آن در می‌زدیم تا روز ۲۷ مهر اتفاق نیفتاد و اتفاق می‌افتد. این به خاطر ایستادگی مردم و تلاش همه مسئولان و دیپلمات‌های ماست.

روحانی

* آن‌هایی که می‌گوید برجام چه کرده، این یکی از کارهای برجام است، تحریم تسلیحاتی را برداشت. از یکشنبه می‌توانیم اسلحه را از هر که خواستیم بخریم و به هر کسی خواستیم بفروشیم؛ این یکی از اقدامات مهم دولت تدبیر و امید است. البته گاهی صبر و حوصله لازم دارد تا به همه نکات مورد توجه خود برسیم. البته این وسط یک شرّی در دنیا پیدا شد به نام حاکمان جدید کاخ سفید که این شرّ را بر سر همه آورد. افغانستان که کاخ سفیدنشینان هر روز می‌گفتند امنیت آن را تضمین می‌کنیم ببیند در این کشور چه خبر است.

* می‌دانیم مردم در فشار اقتصادی هستند، می‌خواهم به مردم عزیز اطمینان بدهم که دولت همه توان خودش را برای تأمین ارز مورد نیاز برای کالاهای مورد نیاز جامعه به‌کار برده و خواهد برد. دولت لحظه‌ای از درد و مشکل مردم و مصائب مردم غافل نیست. هرچه در توان داشتیم عمل کردیم.

*دولت فقط شعار نمی‌دهد و آمارها گواه این سخن هستند، به ارائه عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها پرداخت.

*برخی از دستگاه ها در این زمینه عقب هستند و کسی نباید فکر کند که این کار اختیاری است. دولت الکترونیک یک وظیفه بزرگ برای همه ما است. آموزش و پرورش ما در سامانه های مجازی امروز فعالیت می کنند و همچنین بخش بهداشت، درمان و سلامت در این سامانه هستند.

* کسب و کار و رفاه مردم و آنچه خدمات برای ملت محسوب می شود، باید در داخل این سامانه انجام شود. دیگر نباید قبوض آب، برق و گاز به صورت کاغذی و جداگانه به مردم ارائه شود بلکه همه این موارد باید در یک سامانه جامع، جمع آوری شوند و همه پرداختی های مردم باید به صورت الکترونیکی شود.

* این کار برای مبارزه با فساد و شفافیت بسیار حائز اهمیت است، از سوی دیگر این اقدامات برای آرامش و راحتی مردم است.  

*{ با اشاره به اینکه دوشنبه این هفته، افتتاح مهمی داشتیم}: یکی از افتخارات بزرگ دولت آن است که هر چه لازم بوده برای خسارت سیل بی نظیر در سال ۹۸ که ۲۵ استان ما گرفتار شدند و چند استان مشکلاتشان به مراتب از دیگر استان ها بیشتر بود، انجام شد. به گونه ای که همه خانه ها و مراکز تجاری، جاده ها، ابنیه و مراکز تخریب شده ساخته شده است.

*{ با اشاره به اینکه ۱۵۷ هزار مورد فقط مربوط به خانه و ابنیه های تخریب شده بود}: ۶۶ هزار مورد از خانه ها از آغاز مجدداً ساخته شد و حدود ۹۹ هزار مورد دیگر از ساختمان ها هم ترمیم و به مردم تحویل داده شد و ۱۵ هزار کیلومتر جاده اصلی، فرعی و روستایی در این مدت تکمیل شده است که این کار بزرگی است.

* خوب است این مسئله را با سایر کشورها حتی کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم. مردم به خانه های بهتر از قبل از وقوع سیل بازگشته اند و به خانه مستحکم تر رفته اند و به جای امن تری بازگشته اند.

*در زلزله چند سال پیش کرمان مشاهده کردیم ساختمان هایی که چند سال پیش از سوی بنیاد مسکن ساخته شده بود، به هیچ وجه تخریب نشدند اما ساختمان های دیگر تخریب شدند. پس باید بگوییم که خانه های بهتری در مناطق سیل زده برای مردم ساختهایم.

*البته مردم ما زجر فراوانی کشیدند و همه اعم از نیروهای مسلح و دولت در کنار هم برای حل این مشکلات قرار گرفتند که از همه سپاسگزاری می کنم.

*جنگ تحمیلی اقتصادی سال ۹۷،  ادامه دارد و سیل سال ۹۸ در ۲۵ استان و بیماری کرونا که از پایان سال ۹۸ آغاز شده، سه آزمایش و امتحان بزرگ برای مسئولان، مدیران و مردم است که الحمدالله مردم ما در همه این آزمون ها سربلند بیرون آمدند.

* مردم عزیز ما امروز در فشار اقتصادی هستند و می خواهم به مردم اطمینان دهم که دولت همه توان خود را برای تأمین ارز مورد نیاز و کالای مورد نیاز جامعه به کار برده و خواهد برد.

*به نوکری مردم افتخار می کنیم، از همه مسئولان و وزراء تقاضا می کنم که با قدرت و همه توانمندی خود و با استمداد از روح پیامبر بزرگ اسلام (ص)،  امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا(ع) این بار را به مقصد برسانند و مشکل مردم را کاهش دهیم.

*ما در زمینه تولید، فروش و صنعت رشد قابل توجهی داشته ایم، در یک ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته در تولید ۱۱ و در فروش ۱۴ درصد رشد داریم. در ۶ ماهه اول امسال در بخش صنعت ۶.۴ رشد و در بخش فروش رشد ۸ درصدی داریم.

ر*{ با اشاره به اینکه در بخش های مختلف همچون فولاد از ۳ تا ۹ درصد در ۶ ماه نخست سال رشد داشته ایم}: این آمار و ارقام به خوبی نشان دهنده رشد اقتصادی است. کارگران، کشاورزان و مدیران ما همگی تلاش می کنند.

* صادرات غیرنفتی ما در یک ماه اخیر نسبت به ماه قبل ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است، روند صعودی افزایش صادرات غیرنفتی آغاز شده است. ما در ۶ ماهه دوم سال شرایطمان  از لحاظ اقتصادی بهتر خواهد شد و تلاش ها مستمرانه به نتیجه خواهد رسید.

*کسانی که می گویند مردم خسته شده اند و می خواهند کشور را رها کرده و بروند و حرف های ناروایی می زنند، بدانند که تقاضای سرمایه گذاری در کشور ما در ۶ ماهه امسال نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته ۳۷ درصد رشد دارد.

* پروانه بهره برداری نسبت به سال گذشته ۸ درصد رشد دارد و درست است که مردم احساس فشار و مشکلات می کنند اما به این آمار و ارقام هم توجه کنند که دولت با همه توان در سال جهش تولید در حال تلاش است و به این تلاش ادامه می دهد.

* البته بنده می دانم که موفقیت ما در تولید، صادرات غیرنفتی و مبارزه با کرونا مرهون آن است که همگی دست به دست هم دهیم و همدیگر را یاری کنیم و اگر در بحث کرونا مقرراتی می گذاریم که محدودیت ها را اضافه می کند، مردم بدانند که فقط به خاطر سلامت خودشان است.

*ما می خواهیم مردم در صحت و سلامت باشند و این محدودیت ها جزو لوازمی است که ما برای سلامت لازم می دانیم که امیدواریم با کمک به یکدیگر ابرقدرت دشمن خودمان و صهیونیسم را شکست دهیم و در تولید، فعالیت اقتصادی و مبارزه با کرونا هم خداوند به ما توفیق دهد.

این مطلب برایم مفید است
119 نفر این پست را پسندیده اند