پیش‌بینی نوع تعامل دولت احتمالی بایدن با ایران و روسیه

کدخبر: 368272
اقتصادنیوز: یک دیپلمات غربی گفته دولت احتمالی نامزد حزب دموکرات با کشورهای اروپایی درباره روابط با ایران و روسیه «خیلی همسو» نخواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازفارس، یک دیپلمات غربی مدعی شده چنانچه «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به پیروزی برسد، دولت او با کشورهای اروپایی در خصوص روابط با روسیه یا ایران «خیلی همسو» نخواهد بود.

روزنامه «فایننشال‌تایمز» در گزارشی به بررسی اولویت‌های بایدن در زمینه سیاست خارجی در صورت پیروزی در انتخابات پرداخته است.

این روزنامه با اشاره به شعار «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا نوشته بایدن قصد دارد سیاست خارجی «اول آمریکا» را بازآرایی کند.

فایننشال‌تایمز نوشته بایدن این را روشن کرده که دولت او با ورود فوری به توافق جوی پاریس و متوقف کردن روند خروج آمریکا از سازمان جهانی بهداشت در اصلی‌ترین محورهای سیاست خارجی ترامپ دگرگونی ایجاد خواهد کرد. 

مطابق این گزارش، جو بایدن اظهاراتی هم مطرح کرده که نشان می‌دهد او قصد بازگشت به توافق هسته‌ای ایران، افزایش حمایت از ائتلاف ناتو، سخت‌گیری با عربستان سعودی و راه‌اندازی برخی ابتکارات بین‌المللی برای رهبری در اقداماتی مانند مقابله همگانی با کرونا دارد.

بایدن در دوئل تلویزیونی هفته گذشته با دونالد ترامپ خاطرنشان کرد: «سیاست اول آمریکا باعث شده آمریکا تنها شود.»

«برایان مک‌کئون»، مشاور جو بایدن در زمینه سیاست خارجی گفت: «مسائل زیادی هست که بایدن باید آنها را ترمیم کند. ترامپ به متحدان و شرکای ما حمله کرده، به استقبال دیکتاتورها رفته، جنگ‌های تجاری‌ای را آغاز کرده که آثار خوبی برای طبقه متوسط به همراه نداشته و از سازمان‌های جهانی خارج شده است.»

به نوشته فایننشال‌تایمز، در پایتخت بسیاری از کشورهای اروپایی، امیدواری این است که سیاست خارجی جو بایدن بتواند هراس‌های موجود در خصوص فروپاشی نظم بین‌المللی لیبرال‌ و چندجانبه‌گرایی ملازم آن را فروبنشاند.

یک دیپلمات غربی گفت: «اروپایی‌ها به آمریکایی قدرتمند نیاز دارند.» او با وجود این گفته تصور بازگشت همه چیز به روال قبل از انتخاب ترامپ، «ساده‌انگارانه» است. 

او اضافه کرد: «چیزی که مطمئن هستیم اتفاق می‌افتد این است که شاهد لحن دوستانه‌تر، لبخندهای بیشتر، عکس‌های بیشتر و سفرهای بیشتر خواهیم بود.»

فایننشال‌تایمز نوشته حتی اگر دولت بایدن لحن کاملاً متفاوتی نسبت به ترامپ اختیار کند برخی از متحدان آمریکا اطمینان ندارند که سیاست او به تغییراتی تا آن حد که وعده داده می‌شود منجر شود.

یک دیپلمات اروپایی گفت: «مسائل زیادی هستند که بایدن در آنها تفاوت چندانی با ترامپ نخواهد داشت.» وی به عنوان مثال به اینکه بایدن برنامه‌ای برای تغییر دادن یکی از جنجالی‌ترین تصمیم‌های ترامپ- یعنی انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس- ندارد، اشاره کرد.

این دیپلمات علاوه بر این پیش‌بینی کرد که دولت احتمالی بایدن ممکن است در خصوص روابط با روسیه یا ایران با اروپا، خیلی همسو نباشد.

او تصریح کرد: «بایدن آنچه ترامپ انجام داده را به عقب خواهد برگرداند، ولی او همه چیزهایی که اروپایی‌ها می‌خواهند را به آنها نخواهد داد و یا ما را به همان نقطه‌ای که قبلاً بودیم برنخواهد گرداند. دیگر خبری از آن آمریکای سابق نیست.»

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید