ربیعی: رفع تحریم تسلیحاتی ثمرات اقتصادی دارد/ موج کرونا درتهران صعودی است

کدخبر: 368361
اقتصاد نیوز : سخنگوی دولت گفت: مقاومت و ایستادگی بر مواضع اصولی زمینه ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد و ثمرات اقتصادی زیادی به دنبال خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز(سه‌شنبه) در نشست خبری اظهار کرد: یکی از دستاوردهای دولت در عرصه بین الملل که براساس حقانیت جمهوری اسلامی ایران و نتیجه مقاومت جامعه ایران بود، برداشته شدن محدودیت های تسلیحاتی ایران بود که یک دستاورد مهم در عرصه بین الملل به شمار می آید.

ربیعی افزود: به رغم مخالفت ها و فشارهای سیاسی و زیاده خواهی های آمریکا و اسرائیل این محدویت ها برداشته شد. جامعه جهانی نیز طی یک سال اخیر استقلال و عدم تبعیت در مقابل زورگویی های آمریکا را از خود نشان داد.

بنابر گزارش مهر، وی تاکید کرد: این دستاورد نشان داد به رغم تصمیمات نادرست و جنگ آفرینانه ترامپ و مفروض دانستن خروج ایران از برجام، سیاست درست  جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم خروج از برجام علاوه بر خنثی کردن نقشه دولت آمریکا در به انزوا کشاندن ایران و بازگرداندن قطعنامه شورای امنیت علیه ایران آثار مثبت خود را به مرور نشان می‌دهد که علاوه بر این می‌توان به موفقیت‌های دیگر از جمله موفقیت در دادگاه لاهه و زبر بار نرفتن شورای امنیت نیز اشاره کرد.   

سخنگوی دولت تصریح کرد: شکسته شدن حصر تسلیحاتی کشورمان به نوبه خود می‌تواند نوید بخش عقب نشینی های دیگر از جمله رفع سایر تحریم های ظالمانه در همه عرصه های اقتصادی و مالی و بانکی و سایر اقلام بشری باشد.

ربیعی گفت: به بیان روشن‌تر همان مقاومت و همان ایستادگی بر مواضع اصولی و حقوقی که زمینه ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد در منتهای منطقی خود ثمرات دیگری در عرصه های اقتصادی به دنبال خواهد داشت که از هم اکنون واکنش سراسیمه تحریم گران و سوداگران تنش را بر انگیخته است. هوچیگری تحریم‌گر در باره رفع تحریم تسلیحاتی ریشه در همین ایران هراسی دیوانه وار دارد.

وی ادامه داد: آنها خیلی خوب می دانند که ایرانیان در قرون اخیر هیچگاه آغازگر تهاجم نظامی به هیچ کشوری نبوده اند. سلاح ایرانی در این کشور همواره پشتوانه صلح و امنیت سرزمینی و منطقه ای بوده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: صریح‌تر بگویم ایرانی‌ها عاشق سلاح نیستند، بلکه عاشق صلح و ثبات و همزیستی و همکاری های منطقه‌ای برای توسعه پایدار هستند. سلاح ایرانی فقط یکی از مولفه های ضرور در حوزه های دفاعی بوده است. قدرت دفاعی ایران یک قدرت ترکیبی و چند وجهی است که در ظل قدرت معنایی و تمدنی آن مفهوم اصلی خود را می یابد.

ربیعی اظهار کرد: ما بر این اساس در همه حوزه‌های منطقه‌ای در شمال و جنوب و شرق جغرافیای زیست خود، نقشی سازنده داشتیم. طی همین روزها، جهان و منطقه شاهد رفتار سازنده و صلح طلبانه ما در مناقشات منطقه ای قفقاز است. در یمن نیز ما توسعه طلبی  و تجاوز را محکوم کرده ایم و خواهان مذاکره طرفین برای صلح پایدار شده ایم. همه کشورهای منطقه را به پیمان‌های صلح دعوت کرده ایم و با تروریسم و خشونت و افراطی گری مبارزه بی‌امان و واقعی کرده ایم.

وی ادامه داد: بنابراین هراس امریکا یک هراس تسلیحاتی نیست هراس از این است که رفع تحریم تسلیحاتی رفع کلیه تحریم های ظالمانه دارویی و بانکی و اقلام بشری را در چشم انداز قابل رویت قرار داده است.

سخنگوی دولت با اشاره به آخرین بررسی‌ها از شیوع کرونا گفت: در شرایط فعلی، روند شیوع کرونا در ۱۲ استان سیر صعودی و ۹ استان هم در شرایط هشدار قرار دارند و تهران هم در مرحله صعودی قرار دارد.

ربیعی گفت: به رغم همه تاکیدها رعایت دستورالعمل های بهداشتی از ۴۲ درصد در دو هفته قبل به ۵۴ درصد رسیده است و امیدواریم با همکاری همه مردم عزیز این روند افزایش یابد و رعایت دستورالعمل ها به بالای ۹۰ درصد برسد.

وی ادامه داد: همچنین تزریق رایگان واکسن آنفولانزا برای مادران باردار و مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری سرطان در هفته گذشته دنبال شده است. از همه مادران باردار می خواهم برای حفظ سلامت خود و فرزندان در راه، حتما به مراکز بهداشت مناطق خود مراجعه کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این روزها فشار بسیار زیادی بر کادر درمان ما وارد می شود. از همه هموطنان می خواهیم ضمن حمایت خود با مراعات پروتکل ها، به اقدامات حمایتی که توسط آحاد مردم و نهادهای اجتماعی و خیریه ای در روزهای اول شکل گرفته بود ادامه دهند.

ربیعی گفت: همچنین مجددا ضمن تشکر و قدردانی از تلاشهای کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور درگذشت جناب آقای دکتر زارع رییس فقید بیمارستان لبافی نژاد را به خانواده ایشان و همه بازماندگان خانواده بهداشت و درمان تسلیت عرض می کنم.

وی با اشاره به تصمیمات هفته گذشته هیات دولت گفت: کنترل قیمت ها و افزایش نظارت ها از مهمترین مواردی بود که در جلسات دولت مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. دولت به هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال، با صدور مجوز سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طرح های رسیدگی جدید و بافندگی در استان خراسان جنوبی موافقت کرد.

سخنگوی دولت گفت: بر این اساس ایمیدرو و باید نسبت به سرمایه گذاری در طرح های ریسندگی و بافندگی با ظرفیت تولید سالانه ۳ هزار و ۹۶۰ تن انواع نخ و ۵.۱۶ میلیون مترمربع پارچه در مناطق توسعه یافته استان خراسان جنوبی از محل منابع داخلی اقدام کند.

ربیعی گفت: همچنین در تصمیم جلسه یکشنبه دولت به منظور جبران افزایش هزینه های آسیابانی و کمک به صنعت آرد و نان کشور به میزان 11% قیمت آرد طی سه سال اخیر را به محاسبه سازمان حمایت و مصرف کننده میزان ریالی را تعیین می کند. و این افزایش از سوی دولت تامین خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین امروز روز جهانی صادرات است. تحریم‌گران فکر می‌کردند با تحریم‌های بی سابقه و بی نظیر، ایران به زانو در خواهد آمد اما خوشبختانه امروز صنعتگران، کارآفرینان و دیپلماسی اقتصادی فعال ما باعث شده که دولت دوازدهم آرزوی دیرین مبتنی بر درآمد ارزی بدون نفت را تا حدود زیادی  محقق سازد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این یک خواست ملی و همیشگی دلسوزان ایران بوده است که ارز لازم برای زندگی روزمره و کالاهای اساسی و توسعه کشور ناشی از تولید و کار ایرانی محقق شود نه با ارز حاصل از خام فروشی از منابع زیرزمینی.

ربیعی گفت: یکی از هدفهای اصلی تحریم کاهش صادرات و عدم دستیابی ایران به منابع ارزی برای تامین موارد مورد نیاز بوده است. با این تحریم‌ها، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در کانون تهدید جدی قرار گرفت، اما دولت استراتژی افزایش صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار داد و نتیجه بخش بود. از دشواریهای کار دولت در این دوره، علاوه بر تحریم پدیده کرونا و بسته شدن مرزها هم بود.

وی ادامه داد: امسال دنیا با شیوع پاندمی کرونا، با بزرگترین رکود اقتصادی 70 سال اخیر پس از جنگ جهانی دوم روبرو شد و تجارت جهانی آسیب شدیدی دید. بعضی کشورهای صادرکننده بزرگ تا 70% کاهش صادرات را در بعضی ماه‌ها تجربه کردند. کشور ما هم در ابتدا با بسته شدن مرزها و اعمال محدودیت‌های کشورهای واردکننده با کاهش صادرات روبرو شد که خوشبختانه صادرات شهریور نسبت به مرداد 24% افزایش یافت و با تداوم این رشد، امیدواریم آمار صادرات به سطح مطلوبی برسد.

سخنگوی دولت گفت: گفتنی است صادرات کالاهای غیرنفتی در دولت های نهم و دهم در سال‌های بدون تحریم یا تحریم را تجربه کردیم، در جمع 217 میلیارد دلار بود ولی در دولت یازدهم حدود 180 میلیارد دلار و دولت دوازدهم به 150 میلیارد دلار رسید که مجموعا با 330 میلیارد دلار بیشترین میزان صادرات انجام شده است. این آمار بدون احتساب مدت باقیمانده از دولت دوازدهم است که قطعا آمار نهایی را بهبود خواهد بخشید.

ربیعی گفت: اطمینان داریم با بازگشت کامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی ثباتی‌های ارزی اخیر کاهش یافته و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد. این آثار نماد روشنی از اهتمام و تلاش دولت برای فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و صادرات غیرنفتی است.

وی ادامه داد: دولت در ماه اخیر سیاست هایی برای تشویق صادرکنندگان و بازگرداندن ارزهای بدست آمده از قبیل سیاست‌های مالیاتی اتخاذ کرده است و حمایت خود را از صادرات کنندگان ارائه خواهد داد. امسال روز ملی صادرات را به همه تلاش گران در عرصه و همه صادرکنندگانی که با تحویل به موقع ارز به بانک مرکزی نگاه ملی دارند تبریک عرض می کنم.

از تبدیل شدن منطقه به انبار تسلیحات نگرانیم

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره برنامه واردات سلاح استراتژیک و صادرات آن پس از برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران عنوان کرد: از ابتدا اعتقاد داشتیم تحریم تسلیحاتی مبتنی بر ایران هراسی دروغین است‌. نتانیاهو و ترامپ تلاش می‌کردند این تحریم برداشته نشود. از تبدیل شدن منطقه به انبار تسلیحات نگرانیم. در حال حاضر در این زمینه برنامه خاصی نداریم. هر زمان براساس نیازهای مشروع خود لازم بدانیم براساس عرف بین الملل و حق ذاتی هر کشور اقدام خواهیم کرد. تاکنون هیچ جنگی را به راه نیانداختیم. اسلحه راه حل منطقه و راه حل میان کشورها نیست و باید بر امنیت در سایه صلح و دوستی در منطقه تکیه کنیم.

آخرین جزئیات پرداخت مبلغی از صندوق توسعه ملی به بازار بورس

سخنگوی دولت در رابطه با مبلغی که قرار بود از صندوق توسعه به بورس وارد شود، افزود: چندین بار این را دنبال کردم. این مبلغ کمک زیادی به بورس خواهد کرد. خوشبختانه به فرایند اجرایی خوبی رسیده است. پیچیدگی و ابهاماتی زیادی وجود داشت مثل نرخ و مدت سپرده گذاری و اینکه نحوه بازگشت آن چگونه خواهد بود. هیئت امنای صندوق در ۲ مهر ماه تشکیل جلسه داد و عمده ابهامات برطرف شد. از طرف صندوق توسعه ملی تفاهم نامه امضا شده و برای سازمان بورس ارسال شده است‌.

وی ادامه داد: با تدبیری که انجام شده از منابع ریالی که به صندوق پرداخت می‌شود برگشت خواهد خورد. برای امضا فرستاده شده است و کارهای آن در حال انجام است.

ابعاد کیفری پرونده هواپیمای اوکراینی را از ابعاد حقوقی خانواده قربانیان تفکیک کردیم

ربیعی در رابطه با غرامت هواپیمای اوکراینی تصریح کرد: ابعاد کیفری پرونده را از ابعاد حقوقی خانواده قربانیان تفکیک کردیم. دادسرای نظامی در حال بررسی است. پرداخت خسارت براساس عرف و رویه های بین المللی با هدف حمایت از زیان‌دیدگان قطع نظر از تابعیت افراد انجام خواهد گرفت. هیئت اوکراینی از دیروز وارد تهران شد. غرامت و سایر مسایل را با آنها دنبال خواهیم کرد. کماکان این حادثه داغی برای ایرانیان است و حتما از جنبه کیفری دنبال خواهد شد و هم از جنبه غرامت.

بدون بازگشت ترامپ به برجام، شانسی برای دیپلماسی با دولت آمریکا وجود ندارد

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه  اخیرا رییس جمهور سخنانی را درخصوص صلح امام حسن مطرح کرد که تعبیراتی از آن صورت گرفت و تحلیل هایی شد مبنی بر اینکه دولت موافق مذاکره با آمریکاست؛ بفرمایید آیا دولت بر همان موضع قبلی خود مبنی بر اینکه «مذاکره همزمان با تحریم معنا ندارد» استوار است؟ آیا دولت بدون بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی و جبران خسارات نقض برجام حاضر به نشستن پای میز مذاکره است؟ بیان کرد: دو گروه عامدانه به سوء برداشت ها دامن می زنند. یگ گروه اتاق فکر های تحریم و جنگ افروزان کنار کاخ سفید هستند که از هر فرصت، سخن و کلامی برای حمله به دولت جمهوری اسلامی ایران و نیل به اهداف ضد ایرانی و ضد انسانی خود استفاده می کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: اهداف آنها القاء بی ثمر بودن مقاومت ملت و دولت و به هم ریختگی امور و تضعیف دولت ایران است و این نتیجه گیری که ایران مسیری جز تن دادن به خواست های قلدرمابانه ترامپ ندارد.

ربیعی گفت: گروه دوم طیفی از مخالفان و معارضان دولت هستند من از واژه مخالف و منتقد استفاده نکردم، ما هم به مخالف و هم به منتقد احترام می‌گذاریم. اینها گویی در یک جنگ خصمانه علیه دولت قرار گرفته اند وگرنه منتقد و مخالف همیشه مورد احترام ما بوده است که از هر سخن و نظر رئیس‌جمهور برای تخریب غیراخلاقی و غیراسلامی و حمله به دولت و ایشان به منظور اهداف کوتاه مدت سیاسی و کسب قدرت و پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات، سوءاستفاده می‌کنند. آیا هدف پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات است؟

وی ادامه داد: بیان اینکه مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح، طرح یک بیان علمی پیرامون واقعه تاریخی صلح حضرت امام حسن (ع) در شب شهادت ایشان بود که گروه دوم تفسیرها و خوانش های محفلی، خطی، سیاسی و جناحی از آن کردند. در شرایطی که بیش از هر زمان دیگر تحت فشار بین المللی هستیم، هدف از این همه دولت زدایی چیست؟

سخنگوی دولت گفت: از طرفی هیچ تغییری در مواضع دولت ایجاد نشده و شرایط تعیین شده جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت آمریکا به مسیر دیپلماسی کاملا روشن است.

ربیعی گفت: رئیس‌جمهور یک موضع اصولی گرفته اند که هیچگاه تغییر نکرده است و همانطور که بارها گفته شده بدون بازگشت آمریکا به برجام و رفع همه تحریم ها و جبران خسارت هایی که به ملت ایران تحمیل کرده‌اند شانسی برای موقعیت دیپلماسی با آمریکا وجود ندارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما