کدخبر: ۳۶۹۶۸۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پکن در پی تلافی اقدام آمریکا؟

اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت خارجه چین متعهد شد که اقدام واشنگتن در تأیید فروش ۱۰۰ فروند پدافند ساحلی به تایوان به ارزش ۲.۳۷ میلیارد دلار را تلافی کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (سه شنبه) ضمن محکوم کردن اقدام وزارت خارجه آمریکا در تأیید فروش ۱۰۰ فروند سامانه پدافند ساحلی به تایوان به ارزش ۲.۳۷ میلیارد دلار، هشدار داد که این اقدام آمریکا را تلافی خواهد کرد.

پنتاگون روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا با فروش احتمالی ۱۰۰ فروند سامانه‌های پدافند ساحلی «هارپون» به تایوان موافقت کرده است.

پیش از این نیز اوایل هفته چین دو شرکت بزرگ هوافضا و نظامی بوئینگ و لاکهید مارتین آمریکا را به واسطه تجارت تسلیحاتی با تایوان تحریم کرد.

وانگ ونبین در خصوص جدیدترین اقدام تحریک‌آمیز ایالات متحده گفت که فروش تسلیحات به تایوان «نقض اصول "چین واحد" است و به شدت به روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات سراسر تنگه تایوان لطمه می‌زند».

این دیپلمات چینی سپس ادامه داد: «چین اقدامات متناسب و ضروری برای محافظت قاطعانه از حاکمیت ملی و منافع امنیتی خود را اتخاذ خواهد کرد».

رویترز روز گذشته گزارش کرد که کاخ سفید فروش ۵ مجموعه تجهیزات نظامی به تایوان به ارزش بالغ بر ۲.۳۷ میلیارد دلار را تأیید کرد.

این خبر در حالی منتشر شده است که روز اول آبان اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه ایالات متحده، فروش سلاح به تایوان به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار را تصویب کرد.

علی‌رغم آنکه دولت‌های پیشین آمریکا توافقات تسلیحاتی مشابهی امضا کرده‌اند، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا انتقال تسلیحات را افزایش داده است و از زمان آغاز ریاست‌جمهوری خود تاکنون، در مجموع ۱۵ میلیارد دلار تسلیحات به فروش رسانده است.

این اقدامات تحریک‌آمیز ایالات متحده در شرایطی صورت گرفته است که پکن بارها هشدار داده است که پاسخ متناسبی به واشنگتن خواهد داد و هشدار داده که فروش هرگونه تسلیحات به تایوان، بشدت به منافع امنیتی چین لطمه وارد می‌کند و روابط چین و آمریکا را خدشه‌دار خواهد کرد.

علی‌رغم آنکه ایالات متحده روابط رسمی با تایوان ندارد اما در تقابل با چین، از هر فرصتی برای حمایت از آن بهره می‌گیرد. پکن بارها واشنگتن را به تلاش برای کمک به تایوان برای جدا شدن از چین متهم کرده است.

چین تایوان را بخشی از خاک سرزمین اصلی خود می‌داند و اعلام کرده از طریق گفت‌وگو یا به روش نظامی آن را پس خواهد گرفت. در حال حاضر سازمان ملل متحد و بسیاری از کشورهای عضو آن، تایوان را کشور مستقل نمی‌دانند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند