موزه‌های شهری، منشأ دل‌مردگی وغفلت‌ شده اند

کدخبر: 369692
اقتصادنیوز :‌یک عضو شورای شهر تهران گفت :‌ باید مشخص شود که برنامه مدیریت شهری در قبال موزه‌ها که دائما در حال افزایش است بدون آن که به بهره‌برداری مناسب برسد چیست؟ موردی که اعلام می‌کنم شاهدان زیادی دارد و این موزه‌ها فقط هزینه ایجاد می‌کنند در عین حال که می‌تواند بسیار موثر باشند، منشأ تاثیر نیستند بلکه منشأ دل‌مردگی وغفلت اندم

به گزارش اقتصادنیوز ، احمد مسجدجامعی در دویست و چهل و پنجمین جلسه شورا و  در مورد تذکر حسن خلیل آبادی مبنی بر تاثیر کارخانه سیمان تهران در آلودگی شهر تهران گفت: باید بگویم که این موضوع سابقه هم دارد. شما پرونده‌ای برای آن مجموعه تذکرات تشکیل دهید تا بررسی شود چرا این مجموعه  تذکرات نتیجه‌ای نداشته است.

عضو شورای شهر تهران با یادآوری این نکته که ری به طور کلی در ساخت جدید شهر تهران، در جنوب تهران بود و برای ایجاد کارگاه‌های صنعتی تعریف شد اظهار داشت: به عنوان مثال کارخانه سیمان، کارخانه آجر نسوز، کارخانه گلیسیرین و خیلی از این کارخانه‌ها در آنجا به وجود آمد. با توجه به ظرفیت امروز ری، امکان طراحی موزه میراث صنعتی ایران در ری به خوبی وجود دارد. مانند موزه صنعت که شهرداری تهران نیز در طراحی آن مشارکت داشته و از زمان وزارت آقای اسحاق جهانگیری این موضوع مطرح بوده است.

وی ضمن اشاره به این موضوع که وقتی این کارخانه ‌ها در ری ساخته شد، ری شرایط امروز را نداشت و در پیرامون آن، تراکم اماکن مسکونی نبود گفت: تعریف جدیدی که در طرح جامع آمده این است که ری رویکرد گردشگری-زیارتی و شمیران رویکرد گردشگری-تفریحی دارد. با وجود این شاخص، با ایجاد موزه میراث صنعت کشور در آنجا، این مجموعه کامل می‌شود.

 مسجدجامعی در ادامه با بیان این نکته که یکی از اعضای شورا در راستای فعالیت‌های نمایندگی مورد پرسش قضائی قرار گرفته است تاکید کرد: این امر چنانچه در حوزه وظایف نمایندگی باشد؛ توجیه پذیر نیست. از هیئت رئیسه تقاضا دارم که این مسئله را در دستور قرار دهند زیرا ایشان  به عنوان نماینده مردم و توقعی که از ایشان دارند این نظرات را داده اند.

 عضو شورای شهر تهران با خطاب قرار داد رئیس شورای شهر تهران بیان کرد: آقای  هاشمی ما در تهران بیش از 50 موزه داریم.  بعضی خانه موزه و برخی موزه‌های تخصصی هستند. در بعضی موارد زمین واگذار کردیم، در مواردی ساختمان در اختیار قرار دادیم و در برخی موارد هم در قالب ردیف اعتباری بودجه‌های سنواتی گذاشته ایم. اما در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مدیریت شهری، کارکرد و عملکرد  آنها شفاف نیست.

وی در ادامه افزود: موزه‌ای را سراغ دارم که به تعداد ماه‌های یک سال بازدید کننده ندارد. من به همراه آقای دکتر حناچی در یکی از مناسبت‌ها از خانه موزه‌ای بازدید و مشاهده کردیم خانواده آن بزرگوار اصلا در این موزه نقشی ندارند. از این موارد بسیار زیاد است.  ما بیش از 50 فضا به عنوان موزه در شهر تهران در اختیار داریم که روایتگر تاریخ، فرهنگ، ادب و هنر پایتخت است و می‌تواند موقعیتی برای شهر ما ایجاد کنند اما این موقعیت هنوز ایجاد نشده است. 

 مسجدجامعی با بیان این‌که لازم است گزارشی از آخرین وضعیت موزه‌های تحت مالکیت یا مدیریت یا مرتبط با شهرداری تهران ارائه شود تاکیدکرد: باید مشخص شود که برنامه مدیریت شهری در قبال این موزه‌ها که دائما در حال افزایش است بدون آن که به بهره‌برداری مناسب برسد چیست؟ موردی که اعلام می‌کنم شاهدان زیادی دارد و این موزه‌ها فقط هزینه ایجاد می‌کنند در عین حال که می‌تواند بسیار موثر باشند، منشأ تاثیر نیستند بلکه منشأ دل‌مردگی وغفلت اندم

عضو شورای شهر تهران در ادامه به ارائه راه‌حل در باره مشکل موزه‌ها و خانه‌موزه‌ها پرداخت و گفت: نیازمند شیوه نامه و اساسنامه تیپ برای اداره خانه موزه‌ها هستیم. حتی می‌توان با تشکل‌های مدنی همکاری کرد و از توان آنها برای بهبود اداره این فضاها، توسعه گردشگری، درآمدزایی، آموزش و پژوهش بهره برد. توقع شهروندان از شهرداری و شورای شهر این وضعیت آشفته و خموش نیست.

 در ادامه جلسه امروز مسجدجامعی شیوه نامگذاری معابر را مدنظر قرار داد و گفت: بعضی موارد وجود دارد که مردم محلی می‌توانند بگویند در این محله چنین سابقه، خاطره و تاریخی رقم خورده و وجود دارد که بسیار حیف است این موارد و نظرات مردم محلی را ندیده بگیریم.

رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران به بهره‌گیری از شورایاران محلات برای نامگذاری‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: بحثی که پیشترها عنوان شد و من هم چند بار مطرح کردم این بود که اگر بخواهیم در ساختار، دموکراتیک عمل کنیم، نهادی داریم با عنوان شورایاری که منتخب مردم محله هستند. در دوره قبل هم بدین صورت بود که نظر شورایاران در تصمیمات محله از جمله نام گذاری های محلی ملاک بود و در این موارد مشارکت داشتند.

وی در پایان گفت: اگر همه آن کار میسر نیست، یعنی نمی توان از اهالی محله برای نامگذاری ها نظرخواهی کرد، دست کم بخشی از آن میسر است که همان راه بینابین یعنی نظرخواهی از نمایندگان محلی است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما