کدخبر: ۳۶۹۸۸۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اتهام‌زنی دوباره چین به آمریکا

اقتصاد نیوز : همزمان با سوق پیدا کردن اختلاف دیپلماتیک بین دو کشور دارای بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا به سمت محیط‌ زیست، یک مقام ارشد چینی، آمریکا را به این متهم کرد که زمانی که پای مبارزه با تغییرات آب و هوایی به میان می‌آید، از زیر تقصیر شانه خالی می‌کند و حرف خود را زیر پا می‌گذارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رویترزاعلام کرد، وزارت امور خارجه آمریکا ماه گذشته گفت که چین "بی‌توجهی عامدانه" به کیفیت هوا، زمین و آب نشان داده و با گازهای گلخانه‌ای گرم‌کننده آب و هوا که بالاترین میزان در جهان بوده و هنوز هم در حال افزایش است، در حال به خطر انداختن سلامت جهانی است.

در پاسخ "لی جائو"، رئیس اداره تغییرات آب و هوایی در وزارت بوم‌شناسی و محیط زیست چین در یک جلسه مطبوعاتی گفت: واشنگتن نمی‌تواند دیگر کشورها را وادار کند مسئولیت شکست‌های محیط زیستی‌ آمریکا را به عهده بگیرند.

وی اظهار کرد: آمریکا کشوری با بیشترین انباشتگی گازهای گلخانه‌ای است و در آغاز ماه آینده به طور رسمی از توافق پاریس بیرون خواهد رفت.

این اختلاف بخشی از درگیری گسترده‌تر بین دو طرف است، در حالی که پکن مکرراً واشنگتن را به "یکجانبه‌گرایی"، قلدری و شکست در پایبندی به تعهدات جهانی متهم می‌کند و در عین حال بر اعتبارات چندجانبه‌گرایانه خود تأکید دارد.

آمریکا فرآیند سه‌ساله خارج شدن از تفاهمنامه پاریس را در سال ۲۰۱۷ شروع کرد، در حالی که دونالد ترامپ در آن زمان مدعی بود، این تفاهم از شرکت‌های چینی حمایت کرده و اقتصاد آمریکا را ضعیف می‌کند.

اما وزارت خارجه چین هفته گذشته گفت که آمریکا یک "وفاق شکن" و "دردسرساز" است و در پایبندی به تعهدات خود در قبال جامعه بین‌المللی شکست خورده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند