علی‌اف درباره قره‌باغ به وزیر خارجه ترکیه چه گفت؟

کدخبر: 370603
"الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان امروز (یکشنبه) در دیدار "مولود چاوش اوغلو" وزیر خارجه ترکیه با وی تاکید کرد که باکو خواهان حل مساله "قره باغ" از طریق مذاکره است. وی ابراز امیدواری کرد که این درگیریها طولانی نشود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سایت رسمی ریاست جمهوری آذربایجان اعلام کرد، علی اف سفر چاوش اوغلو به باکو را نشانه همبستگی ترکیه و جمهوری آذربایجان عنوان کرد و گفت: آنکارا از ابتدای درگیری‌های نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در کنار کشور ما قرار گرفته و کمک‌های سیاسی و معنوی آن همچنان ادامه دارد .

رییس جمهوری آذربایجان عملیات نظامی این کشور در قره باغ را موفقیت‌آمیز خواند و افزود: تا به حال بسیاری از روستاها، شهرها و دیگر مناطق مسکونی از جمله  شهرستانهای "فضولی ، جبرایل ، زنگیلان و قبادلی" از اشغال نیروهای ارمنی آزاد شده‌اند.

علی اف در خصوص حفظ تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان ابراز امیدواری کرد و گفت: بارها اعلام کردم که می‌خواهیم مساله قره باغ پشت میز مذاکرات حل و فصل شود، ولی ارمنستان به آن امکان نمی‌دهد و آتش‌بس اعلام شده سه بار توسط این کشور نقض شده است .

رییس جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به حمله موشکی به برخی شهرهای این کشور از جمله " کنجه " و " بردع " متهم کرد و افزود که بر اثر این حملات تعداد زیادی غیرنظامی کشته شده‌اند و این اقدام غیرانسانی نشان می‌دهد که ارمنستان حاضر به برقراری صلح نیست و می‌خواهد تا بحشی از سرزمینهای جمهوری آذربایجان همچنان تحت اشغال این کشور باشد .

علی اف در خصوص دلیل ادامه درگیری‌های نظامی در قره باغ نیز گفت که ارمنستان سعی دارد، آن مناطق مسکونی که از سوی نیروهای جمهوری آذربایجانی در این درگیری‌ها آزاد شده‌اند، دوباره به اشغال خود در آورد، بنابر این درگیری‌های نظامی همچنان ادامه دارد .

وی ابراز امیدواری کرد که این درگیریها طولانی نشود و با تاکید بر این که جمهوری آذربایجان نزدیک به 30 سال منتظر حل مسالمت‌آمیز مناقشه قره باغ بوده، گفت: ما می‌خواهیم تا مساله خروج نیروهای ارمنستان از سرزمینهای اشغال شده جمهوری آذربایجان در اسرع وقت پشت میز مذاکرات تامین شود، در غیر این صورت به هر طریق اقدامات برای برقراری تمامیت ارضی خود را ادامه خواهیم داد .

رییس جمهوری آذربایجان همچنین مسوولیت ادامه درگیریهای نظامی و تلفات انسانی هر دو طرف مناقشه را برعهده دولت فعلی ارمنستان و نخست‌وزیر آن دانست و اضافه کرد: جمهوری آذربایجان عملیات نظامی را در سرزمینهای خود به رسمیت شناخته شده در سطح بین‌المللی، انجام می‌دهد و درگیری‌ها به خاک ارمنستان کشیده نخواهد شد.

وی افزود: ارمنستان اگر به شکست خود در این درگیریها اذعان و از سرزمینهای ما خارج شود، مذاکرات بهترین گزینه برای پایان دادن به این مناقشه می‌باشد .

وزیر امور خارجه ترکیه نیز که برای دیدار با علی اف امروز وارد باکو شده است، طی سخنانی در این دیدار با اشاره به این‌که به دستور "رجب طیب اردوغان" به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، گفت: وزیر دفاع و دیگر مقامات ترکیه نیز به باکو سفر خواهند کرد .

چاوشاوغلی نیز ار منستان را به نقض توافقهای آتش‌بس حاصله در جریان درگیری‌ها، متهم کرد و افزود: بسیاری هستند که حاضر نیستند آن را بیان کنند و بنابر این باید با تقویت همبستگی فیمابین دفاع از حقوق حقه خود را  ادامه دهیم .

درگیری‌های نظامی نیروها نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان ششم مهر ماه گذشته در منطقه مورد مناقشه قره باغ آغاز شده و به رغم  سه بار توافق در باره برقراری آتش بس میان طرفین ، درگیری‌های نظامی همچنان با شدت ادامه دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما