جنگل های هیرکانی خاکستر شد

کدخبر: 371769
اقتصاد نیوز : رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مینودشت درشرق استان گلستان گفت: براثر وقوع سه فقره حریق طی ۳۰ ساعت گذشته و براساس برآوردهای اولیه حدود ۲۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی این شهرستان در آتش سوخت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: قربانعلی گرایلو اظهار داشت: شروع حریق ابتدا در منطقه "مازو تخته پا به یا" و از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح دیروز جمعه بود که بلافاصله نیروهای منابع طبیعی و اهالی بومی درمحل حاضر و به اطفای آن پرداختند.

وی افزود: هنوز اطفای کامل حریق در منطقه اول تمام نشده بود که دو فقره آتش سوزی دیگر در عرصه‌های جنگلی منطقه بالاتر از "روبارو" مینودشت و بالاتر از آرامستان شهر "دوزین" در ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه دیروز جمعه گزارش شد.

گرایلو با بیان اینکه هر سه منطقه جنگلی مینودشت که دچار حریق شدند، در مناطق کوهستانی و صعب العبور قرار داشتند، اضافه کرد: همین علت و نیز وزش شدید باد، عملیات اطفای حریق را سخت کرده بود.

وی تصریح کرد: با این حال با تلاش نیروهای منابع طبیعی مینودشت و دو شهرستان گنبدکاووس و کلاله و نیز حضور خوب نیروهای بومی که در مجموع افزون بر ۱۰۰ نفر بودند، حریق هر سه نقطه، ساعت ۱۵ امروز به طور کامل اطفا و خاموش شدند.

رییس منابع طبیعی و آبخیزداری مینودشت ادامه داد: این سه حریق به سبب خزان زودرس و فراوانی برگ‌ها و علف‌های خشک در کف عرصه‌های جنگلی که دلیل اصلی آن کاهش رطوبت به علت نباریدن باران در دو ماه گذشته بود، رخ داد.

گرایلو گفت: البته علت اصلی حریق و گستره خسارات آن توسط کارشناسان منابع طبیعی درحال بررسی است اما از مسافران و گردشگران درخواست داریم درصورت حضور در عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلی مینودشت یا دیگر نقاط استان گلستان، حتی المقدور از روشن کردن آتش خودداری و در صورت نیاز به آتش، در پایان آنرا به طور کامل خاموش نمایند.

وی افزود: خوشبختانه حریق‌هایی که طی ۳۰ ساعت گذشته در سه نقطه از عرصه‌های جنگلی شهرستان مینودشت رخ داد، بیشتر خسارت سطحی داشت و به درختان آسیب جدی وارد نشد.

شهرستان مینودشت با افزون بر ۸۰ هزار نفر جمعیت، ۴۰ هزار هکتار عرصه جنگلی دارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما