ثبت 600 زلزله در تهران طی 180 روز

کدخبر: 372051
اقتصادنیوز : عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی تهران به بیان توضیحاتی درباره وضعیت گسل های تهران پرداخت و گفت: از اردیبهشت ماه تاکنون حدود ۶۰۰ زلزله در تهران و اطراف آن ثبت شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،مهدی زارع استاد تمام و عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله درباره میزان احتمال وقوع زلزله در تهران در آینده‌ای نزدیک گفت: اولین زلزله شدید تهران ۱۹ اردیبهشت ماه در  گسل مشا و زلزله دوم ۳ آبان  ماه در گسل آوج در قزوین رخ داد و باعث شد بخش‌هایی از تهران بلرزد.

او بیان کرد: زلزله ۱۹ اردیبهشت ماه ۵۰ کیلومتر و زلزله ۳ آبان ۲۲۰ کیلومتر با تهران فاصله داشت. هیچ کدام از این دو زلزله به گسل‌هایی که از داخل تهران می‌گذرند مربوط نبوده است اما باید توجه داشت در طی این مدت گسل‌هایی که از داخل تهران می‌گذرند نیز لرزه خیزی نشان داده اند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله بیان کرد: از اردیبهشت ماه تاکنون حدود ۶۰۰ زلزله در تهران و اطراف آن ثبت شده بر اساس مطالعه‌ای که انجام داده ایم، بزرگای آنها بین یک تا حدود ۳ ریشتر بوده است.

زارع بیان کرد: لرزه گسل‌های تهران در ۶ ماه اخیر ادامه داشته  و تهران بار‌ها لرزیده است البته لرزه‌ مهمی نداشتیم و اگر سوال این باشد که تهران در معرض آسیب زلزله می‌تواند قرار بگیرد یا نه؟ باید بگوییم که اگر زلزله آوج به جای ۵.۳ دهم ریشتر ۶.۳ دهم ریشتر بود حتما در بخش‌هایی از تهران دچار تخریب‌هایی می‌شدیم چرا که تراکم جمعیت و ساختمان در تهران بالاست  و حتی زلزله‌ای با فاصله ۲۲۰ کیلومتری تهران هم می‌تواند تاثیر گذار باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تاکید کرد:، مطالعه‌ای که بر روی گسل‌های تهران انجام شده، نشان می‌دهد که باید انتظار زلزله در تهران را داشت و گسل‌های تهران فعال هستند.

او بیان کرد: گسل پردیسان، گسل نیاوران و گسل شمال تهران از داخل شهر تهران می‌گذرند و زلزله‌های کوچک را در همین ۶ ماهه نشان داده اند. با توجه به طول گسل‌ها و اینکه این گسل‌ها  توان لرزه زایی قابل ملاحظه‌ای دارند باید انتظار زلزله در تهران را داشت. بر اساس مطالعات انجام شده گسل شمال تهران توان لرزه زایی بین ۷ تا ۷ و نیم ریشتر را دارند.

زارع افزود: لرزه در گسل‌های تهران ادامه دارد. مطالعات جدیدی از نظر لرزه خیزی روی گسل‌های تهران با همکاری مدیریت بحران شهرداری تهران را نیز شروع کرده ایم تا شناخت لازم و آمادگی کافی برای مقابله با هر نوع زلزله احتمالی در تهران وجود داشته باشد. 

از دست ندهید
بلیط هواپیما