کدخبر: ۳۷۲۴۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تقویت نیروی هسته‌ای؛به زودی

اقتصاد نیوز : ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: نیروی هسته ای با توجه به ریسک های سیاسی- نظامی نوسازی و اجزای آن تقویت می شود.

 به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین روز سه شنبه در نشست با مقام‌های ارشد وزارت دفاع روسیه و صنایع دفاعی این کشور با اشاره به برنامه نوسازی نیروی هسته ای ، اظهار کرد: در سال های اخیر مجموعه های موشکی و هواپیماهای جدید به ارتش و ناوگان روسیه تحویل می شود.

وی افزود: در نتیجه اجرای این برنامه ها، سهم تسلیحات پیشرفته در نیروی هسته ای راهبردی روسیه به ۸۲ درصد رسیده است.  

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به تجهیز هنگ نخست موشکی روسیه به موشک های قاره پیمای آوانگارد اظهار داشت: موشک های قاره پیمای سارمات هم با موفقیت آزمایش شده و به نیروهای مسلح روسیه تحویل خواهد شد.

پیشنهاد جدید روسیه به آمریکا

پوتین در ادامه نشست خاطرنشان کرد که روسیه پیشنهاد جدید برای برابرسازی امنیت راهبردی با آمریکا به این کشور ارائه کرده است که در آن به تسلیحات برای ضربه زدن توجه خاص شده است که ازنظر طرف روسی غیرقابل قبول است.

به گفته رئیس جمهوری روسیه، این پیشنهاد زمینه را برای ادامه گفت و گوهای جامع با آمریکا درخصوص کنترل تسلیحات هسته ای -موشکی فراهم می کند.

نیروی سه گانه هسته ای و امنیت روسیه

پوتین در ادامه گفت که به رغم تغییر ماهیت تهدیدهای نظامی در جهان، نیروی سه گانه هسته ای روسیه بخش مهم و کلیدی تضمین کننده امنیت نظامی کشور و در نگاه گسترده تر برای ثبات جهانی، باقی می ماند.

وی افزود: حفظ این گونه موازنه قوا، احتمال وقوع مناقشه مسلحانه گسترده را ازبین می برد و در واقع هرگونه تلاش برای شانتاژ و فشار بر کشور ما را بی معنی می کند.

توانمندی هسته‌ای روسیه در واقع سه‌گانه هسته‌ای است که شامل موشک‌های زمین پایه قابل حمل کلاهک های هسته‌ای، ناوهای مجهز به سلاح‌های هسته‌ای و هواپیماهای مجهز به موشک‌های هسته‌ای می‌شود.

پوتین در همین حال گفت که باید به برخی عوامل خارجی جدید خطرناک باید توجه شود به عنوان مثال در اروپا حضور نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه افزایش می یابد. مدیریت ناتو به پیشنهاد روسیه برای کاهش تحرکات نظامی در اروپا در دوره شیوع همه گیر ویروس کرونا توجهی نکرد. حتی شاهد هستیم که تعداد پروازهای نظامی و فعالیت ناوگان کشورهای عضو ناتو افزایش یافته است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند