کدخبر: ۳۷۲۷۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش اولیانوف به گزارش جدید آژانس درباره ایران

اقتصاد نیوز : نماینده روسیه در وین در پیامی به موارد مطرح شده در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران واکنش نشان داده و گفت، نیازی نیست شورای حکام آژانس درباره موارد مطرح شده در این گزارش اقدامی انجام دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در پی انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران در صفحه توییترش نوشت: گزارش جدید آژانس درباره ایران می‌گوید که تهران به خوبی همکاری می‌کند اما آژانس از اطلاعات [ارائه شده توسط] ایران درباره یک مسئله که مربوط به گذشته است، رضایت ندارد.

اولیانوف ادامه داد: هیچ نگرانی در زمینه اشاعه وجود ندارد و نیازی به هیچ اقدامی از سوی شورای حکام نیست. این موضوع باید از طریق روندهای متعارف حل شود.

اظهارات اولیانوف در پی ادعای شب گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس مطرح می شود. این خبرگزاری در خبری مدعی شد مطابق سندی محرمانه که به طرفین برجام ارائه شده و به رصد این خبرگزاری رسیده است که ذخایر اورانیوم با غنای کم ایران در تاریخ ۲ نوامبر به ۲۴۴۲.۹ کیلوگرم رسیده است در حالی که میزان اورانیوم با غنای کم ایران در تاریخ ۲۵ اوت در حدود ۲۱۰۵.۴ کیلوگرم بوده است.

همچنین به ادعای خبرگزاری رویترز، ایران اولین آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته را در نیروگاه زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم نطنز نصب کرده است.

رویترز ادعا می کند مطابق گزارشی که به رصد این خبرگزاری رسیده است، ایران آبشار سانتریفیوژاوی IR-2m را نصب و متصل کرده است اما گاز هگزافلوراید اورانیوم را به این آبشار تزریق نکرده است.

همچنین آسوشیتدپرس به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده است که ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با درصد غنای ۴.۵ درصد ادامه می‌دهد که بیشتر از سطح ۳.۶۷ درصدی مجاز ذیل توافق هسته‌ای می‌باشد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند