واکنش وزارت خارجه به تحرکات جدید آمریکا در عین‌الاسد

کدخبر: 373490
اقتصاد نیوز : سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما امیدواریم که دیگر گروه‌های تکفیری و تروریستی در منطقه قره باغ نباشند، گفت: حل و فصل صلح‌آمیز بحران قره باغ به نفع کل منطقه خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز،  سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (دوشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ما هفته گذشته سفر آقای ظریف به پاکستان را داشتیم که در رأس یک هیئت به اسلام آباد رفتند و ملاقات‌های چندگانه ای داشتند.

خطیب زاده گفت: در دیدار فرمانده ارتش همکاری‌های نظامی و مرزی مورد تبادل نظر قرار گرفت و موضوع مبارزه با قاچاق مواد مخدر، انسان و گروه‌های تروریستی مورد گفتگو قرارگرفت. آقای ظریف گسترش روابط دوجانبه، روند صلح افغانستان، مقابله با اسلام هراسی و مبارزه با طرح‌های مخرب رژیم صهیونیستی را با وزیر خارجه پاکستان مورد تبادل نظر قرار داد.

بنابر گزارش اقتصادنیوز، وی گفت: ما هفته گذشته کنفرانس بین‌الملل بازگشت آوارگان سوریه را داشتیم که دستیار وزیر امور خارجه کشورمان سفری به دمشق داشت و دیداری هم با آقای بشار اسد کردند.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تغییری در نقشه جغرافیایی مرزهای ایران در ماجرای بحران قره باغ صورت گرفته است؟، گفت: ما در هفته ای که گذشت یکسرس جوسازی‌های بی‌پایه رسانه‌ای را داشتیم. نقشه های ساختگی منتشر شد که عمدتا جوسازی رسانه‌ای بود.

وی افزود: ایران از هرگونه حل و فصل دائمی این بحران استقبال می‌کند و در سه دهه گذشته تلاش کرده که این موضوع به صورت مسالمت آمیز حل شود و طبیعی است هر اقدامی که به این روند کمک کند، مورد استقبال ایران قرار می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما فکر می‌کنیم مسیر، مسیر شناخته شده و روشنی است. مرزهای جغرافیایی ایران و منطقه هیچ تغییری نکرده است و این اتفاق هم در آینده رخ نخواهد داد. برداشت ما از آنچه منتشر شده یک جاده ترانزیتی ساده است و نحوه تامین امنیت این جاده باید مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد و ایران هم با حساسیت این مساله را پیگیری می کند. این یک مساله کاملا دقیق است و نه مرزی عوض شده و نه ایران هیچ تغییری، خارج از آنچه اعلام شده، می‌پذیرد.

خطیب زاده گفت: امیدوارم الان که صحبت می‌کنم، گروه های تکفیری منطقه را ترک کرده باشند زیرا هیچ بهانه ای برای حضور این نیروهای نیست و ما هم اعلام کردیم این مساله خط قرمز ماست. امیدوارم هیچ نیروی تکفیری در منطقه نباشد. ما فکر می‌کنیم حل و فصل صلح آمیز این بحران برای کل منطقه کمک کننده خواهد بود و ایران قطعا بخشی از تلاش هایش را به حل این موضوع معطوف خواهد کرد.

وی افزود: ایران در شاهراه بسیاری از مسیرهای ترانزیتی دنیا قرار دارد و این مسیرها موقعیت ژئوپلیتیک خودشان را دارند و جمهوری اسلانی نیز از موقعیت ژئوپلیتیک خودش آگاهی دارد و ضمن اینکه از این موقعیت استفاده می‌کند، همواره تلاش کرده دوستانش را از این موقعیت بهره مند سازد.  

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سفر آقای ظریف به پاکستان پیامی از سوی سعودی‌ها به ایران ارسال شده است؟، گفت: ایران موضع خود را بارها اعلام کرده است و نیازی به رد و بدل پیام نیست. پاکستان در این زمینه تلاش‌های خود را کرده است اما عربستان طبق معمول پاسخ مثبت نداد. هیچ تمرکزی بر موضوع عربستان در سفر آقای ظریف به پاکستان نبوده است.

خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تحرکات جدید آمریکایی‌ها در پایگاه عین الاسد در عراق، گفت: نیروهای مسلح ما در حوزه امنیتی خودمان، موارد را با هشیاری رصد می‌کنند. آمریکا میراث شومی جز جنگ و خونریزی و آوارگی ملت ها برای منطقه ما نداشته است و درحالی که از منطقه خارج می‌شود که نه دستاوردی برای مردم این منطقه آورده و نه توانسته به برخی از اهدافی که قبلا اعلام می کرد رسیده باشد.

وی گفت: سرنوشت محتوم جنگ و خونریزی و تجاوزهای آمریکا اخراج است و این اخراج صورت خواهد گرفت. البته گروه‌هایی هستند که منافع خود را در جنگ‌طلبی می بینند اما اخراج سرنوشت محتوم حضور آمریکا در این منطقه خواهد بود. ایران و همسایگان در این منطقه باقی خواهند ماند ولی متجاوزان اخراج می‌شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران قرار نیست در حل بحران قره باغ نقش چشمگیرتری را ایفا کند؟، گفت: ایران نقش راهبردی خود در تمامی معادلات این منطقه داشته و خواهد داشت. ما فکر می‌کنیم تنها راه حل دائمی این بحران توجه به اصل انصاف، حق حاکمیتی کشورهاست و هرچه به این مسیر کمک کند مورد استقبال جمهوری اسلامی است.

خطیب زاده گفت: آتش بس ارمنستان و آذربایجان با اینکه ممکن است پاسخ نهایی حل این بحران نباشد اما قدم موثری است. هیچ کنشگر مخربی خارج از منطقه ما نمی‌تواند پایش به این منطقه باز شودو ما این را به صراحت گفتیم. کنشگران طبیعی منطقه را هم باید مسیر طبیعی را طی کنند و ما هم فکر می‌کنیم در این مسیر هستیم و خارج از این مسیر روندی شکل نخواهد گرفت.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه  در خصوص مواضع اخیر پادشاه عربستان درباره فعالیت های اتمی ایران، گفت: تکرار این جملات و اظهارات خسته کننده توسط حکام سعودی مساله غیرطبیعی نیست. پیام ایران کاملا روشن بوده است. رژی م آل سعود باید توجه کند، تا مادامی که این حرص و ولع خرید سلاح و توهم قیمومیت نسبت به کشورهای مستقل عربی منطقه، این عدم شناخت درست نسبت معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد، نمی‌توان با قواعد سرکوب منطقه را مدیریت کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نمی‌توان با کشتن مردم یمن و تروج تفکر وهابیت و سلفی گری اتحاد اسلامی ایجاد کرد. نمی‌توان پول خرج کرد و لابی خرید. نمی‌توان منابع جهان اسلام را معطوف به خیانت به آرمان فلسطین کرد. تا مادامی که این جریان برنگردد چشم اندازی برای بهبود وضعیت منزوی عربستان، بوجود نخواهد آمد. این دردناک است که جهان عرب در شرایطی قرار گرفته است که آنهایی که باید حامیان آرمان های عربی و اسلامی باشند، خائنین این آرمان ها شدند.

خطیب زاده گفت:  به حکام آل سعود توصیه می‌کنیم که تنها به ظرفیت های جهان عرب دل ببندند. دست دوستی ایران به تمام کشورهای اسلامی دراز است. ما تمام خطاها و نقشه های آل سعود را می‌دانیم اما در عین حال ما تلاش نکردیم که همسایه هم باشیم بلکه همسایه هم بوده ایم، بنابراین چاره ای نداریم که برای تعالی منطقه دست به دست دهیم. آل سعود باید از این نفرت پراکنی ها فاصله بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت مهاجرین ایرانی که اخیرا در آب‌های مصر دچار حادثه شدند و در اختیار دولت مصر قرار دارند، گفت: ما متاسفیم برخی از هموطنان ما در دام قاچاقچیان انسان می‌افتند و خودشان و خانواده‌هایشان را به خطر می‌اندازند. این دردناک است که ما شاهد این سوداگری ها هستیم. تمامی سفارتخانه های ایران در خارج از کشور موظف هستند که به تمامی ایرانیان  دسترسی‌های کنسولی بدهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وقتی دفتر حافظ منافع ما در قاهره متوجه این موضوع شد، با همکاری دولت مصر زمینه ای را فراهم کرد که این دسته از مهاجرین به سفارت ایران آمدند و تلاش شد که احراز هویت آنها انجام بگیرد و با خانواده هایشان در تهران تماس گرفته شود. اصل ما بازگشت داوطلبان این افراد به کشور است و هرکسی که بخواهد به ایران برگردد ما موظفیم که کمکشان کنیم و در همین مسیر هم در تلاش هستیم. دولت مصر نیز در این راستا کمک های خوبی را انجام داده است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص نقش ایران در سازمان هماکاری شانگهای گفت: مسیر همکاری ایران با این سازمان  روشن است. برخی تلاش می‌کنند موانعی که در این مسیر وجود دارد، حل نشده باقی بماند و سعی کردیم این مسیر را با آرامش برویم ولی تلاش می‌کنیم در چارچوب منافع خودمان جلو برویم و هرکجا منافعمان ایجاب کند به این سازمان خواهیم پیوست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر ترور یکی از مهره‌های ارشد القاعده در ایران، گفت: کسانی که با ایدئولوزِ القاعده و تکفیری داشته باشند می‌دانند که این ایدئولوژی بیشترین خصومتش را با ایران شیعی داشته است و تمامی تلاشش را کرده که از مردم ما قربانی بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما همواره یک جبهه در مقابل ایدئولوژی تکفیری بودیم. این سناریوسازی‌ها چیزی نیست که به جمهوری اسلامی ایران بچسبد و همه می‌دانند چه کسانی پول دادند و چه کسانی سازماندهی کردند و چه کسانی همین امروز در حال بازپروری مجدد و استخدام نیروهای جدا شده جبهه القاعده و داعش هستند.  

خطیب زاده گفت: این ادعاها وصله ای است که تنها به قبای آنهایی که خودشان القاعده را درست کردند می‌چسبد. اینکه رژیم صهیوینستی مزدور و تروریسم اجاره ای آمریکا شود تا کسانی را در دنیا ترور کند واقعا تراژدی بزرگ دنیاست. این آخرین حیات رژیمی است که پول می گیرد تا آدم بکشد. آنها خخودشان ادعا می‌کنند که برای ترور قرار داد بسته اند.

وی ادامه داد: دنیای غرب نسبت به این ترورها بخصوص در فلسطین ساکت است . منابعی که این سناریوها را به روزنامه مثل نیویورک تایمز داده اند باید فکر کنند که چه کسی را در کجا ترور کرده اند. یک ماه قبل رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که المصری را در استان غزنین کشته است. بهتر است این افراد بگویند فلان فرد را کجا کشته اند و بعدا بگویند در خیابان های تهران کشته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص نقشه های منتشر شده از مرزهای جغرافیایی ایران و ارمنستان، گفت: ما تنها نقشه ای که می‌شناسیم، نقشه ای است که هیچگاه تغییر نخواهد کرد. ارمنستان بنا دارد یک جاده ترانزیتی از خاک خودش به آذربایجان بدهد و اینکه این جاده کجا جانمایی و امنیتش چگونه برقرار شود، بدون حضور ایران ممکن نیست.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما