انتقاد مکرون از رسانه‌ها به خاطر نحوه پوشش افراط‌گرایی اسلامی

کدخبر: 373506
اقتصاد نیوز : رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورک‌تایمز از نحوه پوشش رسانه‌های انگلیسی‌زبان از موضع فرانسه نسبت به "افراط‌گرایی اسلامی" پس از حملات اخیر انتقاد کرده و گفت: این مساله به معنای "مشروعیت دادن" به خشونت‌هاست

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در این مصاحبه با "بن اسمیت"، ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز گفت: هنگامی که پنج سال پیش فرانسه مورد حمله قرار گرفت، همه کشورها از ما حمایت کردند.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس، وی افزود: وقتی گزارشات چندین روزنامه‌ای را که فکر می‌کردم متعلق به کشورهایی هستند که ارزش‌های مشترکی با ما دارند، دیدم، وقتی دیدم که به این خشونت‌ها مشروعیت می‌بخشند و می‌گویند که اصل مشکل این است که فرانسه نژادپرست و اسلام‌هراس است، آن موقع بود که گفتم اصول اساسی از دست رفته است.

اسمیت در این ستون درباره گفت‌وگوهایش با ماکرون نوشت: رئیس جمهور فرانسه تاکید دارد که رسانه‌های خارجی در درک "لائیسیته" یا سکولاریسم که یکی از ارکان مهم جامعه و سیاست فرانسوی است، ناکام بوده‌اند.

از زمان قتل "ساموئل پتی"، معلم تاریخ فرانسوی که کاریکاتورهایی در اهانت به پیامبر(ص) را به دانش‌آموزان خود نشان داده بود، حمایت داخلی از موضع محکم و جدی درخصوص لزوم پذیرش ارزش‌های فرانسه توسط مهاجران بیش از هر زمان دیگری مطرح شده است.

ماکرون ضمن ادای احترام به "ساموئل پتی" از سکولاریسم و سنت دیرینه هجونامه‌های فرانسه دفاع کرد.

وی متعهد شد: ما هرگز از این کاریکاتورها دست نخواهیم کشید.

ماکرون بار دیگر تاکید کرد: علی‌رغم احترامی که برای فرهنگ‌های مختلف قائل هستم اما قوانین‌مان را به خاطر آنکه در کشورهای دیگر تعجب‌آور هستند، تغییر نمی‌دهم. مبارزه نسل ما در اروپا در حقیقت مبارزه برای آزادی‌مان خواهد بود. من باور دارم که ما در این مبارزه پیروز خواهیم شد.

دیدگاه‌های ماکرون نه تنها در اعتراضات خشمگین در کشورهای اسلامی که بسیاری از آنها خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شده‌اند بلکه توسط روزنامه‌های انگلیسی‌زبان و حتی متحدان سیاسی بین‌المللی زیر سوال رفته است. به طور مثال روزنامه فایننشیال تایمز مقاله‌ای منتشر کرده تحت عنوان "جنگ ماکرون با جدایی‌طلبی اسلامی تنها فرانسه را بیش از پیش دچار تفرقه می‌کند".

ماکرون در واکنش به این تیتر روزنامه فایننشیال تایمز گفت: فرانسه همان طور که برای مسیحیان، یهودیان، بوداییان و تمامی ادیان سکولار است برای مسلمانان نیز سکولار است.

 

تیتر یک
  • بررسی رکوردهای هفتگی آمارهای کرونا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰

    موج چهارم بیماری کرونا در ایران اوجی دوباره گرفته و شمار مبتلایان در هفته چهارم را به بیشترین حد خود از ابتدای شیوع…

از دست ندهید
بلیط هواپیما