تکذیب ادعای آمریکا درمورد معافیت اقلام بهداشتی و دارویی از تحریم

کدخبر: 373964
اقتصاد نیوز : رییس سازمان بازرسی کل کشور در چهارمین اجلاس اتحادیه آمبودزمان‌های اوراسیا و کنفرانس بین‌المللی صیانت از حقوق بشر گفت: تحریم‌های یکجانبه آمریکا موجب نقض حقوق اساسی و بنیادین ملت ایران شده و ادعای معافیت اقلام بهداشتی و دارویی از تحریم‌ها کذب است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سازمان بازرسی کشور اعلام کرد، حجت الاسلام والمسلمین حسن درویشیان در این اجلاس که بصورت وبینار برگزار شد،  از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران انتقاد کرد و با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا در جهان افزود: یک وضعیت اضطراری و بی‌سابقه در یک قرن گذشته برای سلامت عمومی در جهان اتفاق افتاده که در این میان اولویت نجات جان زندگی انسان‌ها است.

آمبودزمان به فرد یا دفتری غیرجانبدار گفته می‌شود که وظیفه دارد به عنوان نماینده عموم مردم، موارد نقض حقوق افراد توسط دولت یا نهادها و شرکت‌های مختلف را بررسی و بازرسی کند. این وظیفه توسط دولت یا پارلمان به آمبودسمان محول و به وی استقلال عمل زیادی نیز اعطا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نقش و جایگاه رعایت حقوق بشر در شکل‌گیری واکنش به همه‌گیری کرونا کلیدی است، اظهارداشت: بحران کووید ۱۹ آسیب‌پذیری ضعیف ترین اقشار در جوامع را تشدید کرده است. از سوی دیگر حقوق بشر مردم را در کانون توجه قرار می‌دهد.

درویشیان به پیامدهای اقتصادی کرونا برای کشورهای دنیا خاطرنشان کرد: در این میان کشور جمهوری اسلامی ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای درگیر از پیامدهای اقتصادی ناشی از آن رنج می برد.

وی به تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ملت ایران در دوران مبارزه با کرونا اشاره کرد و گفت: غیرقانونی و غیرانسانی بودن تحریم های یکجانبه، بارها در قطعنامه‌های شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد مورد تایید قرار گرفته است. این اسناد تاکید کرده‌اند که نباید مردم از اولین نیازهای انسانی خود به ویژه از حیث غذا و دارو محروم گردند.

درویشیان تاکید کرد: اعمال تحریم‌های یکجانبه فراسرزمینی بر حقوق بشر تاثیرات و پیامدهای غیرقابل پذیرش و ناگواری داشته که غیرقابل قبول است. حتی این تحریم‌ها مانع شده اند که سازمان‌های نیکوکاری جهانی بتوانند کمک‌های مالی و اقلام اهدایی دارویی و بهداشتی خود را به جمعیت و اقشار آسیب‌پذیر کشورهای تحت تحریم ارسال کنند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: بنا به تصریح گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر، تحریم‌های یکجانبه پیامدهای بسیار ناگوار داشته و آسیب پذیرترین اقشار جامعه و بنیادی‌ترین حقوق انسان‌ها یعنی حداقل حیات و سلامت کودکان، سالخوردگان و بیماران را نشانه گرفته است.

رییس آمبودزمان جمهوری اسلامی ایران در ادامه با انتقاد از سیاست‌های دولت آمریکا مبنی بر وضع تحریم های جدید علیه دیگر ملل در هنگامه مبارزه کشورها با کرونا گفت: دستگاه حاکمه دولت ایالات متحده آمریکا نه تنها این امر مذموم را در انظار جهانیان پنهان نکرده ، بلکه در زمانی که ویروس کرونا به یک بیماری همه‌گیر تبدیل شده، با افتخار سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار نموده که این تحریم‌ها در طول تاریخ روابط بین‌الملل بی‌سابقه بوده است.

وی با رد ادعای آمریکا مبنی بر معافیت اقلام بهداشتی و دارویی از تحریم‌ها افزود: تحریم‌هایی که حتی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز اعتراف کرده که در بسیاری از موارد نیز هزینه‌های بسیار سنگینی برای مردم عادی به بار آورده است، تحریم‌های کورکورانه‌ای که نه تنها اقتصاد، امنیت و ثبات، روابط بازرگانی، روابط صنعتی، اجتماعی، علمی و فرهنگی؛ بلکه زندگی، معیشت و بهداشت توده‌های مردم را هدف گرفته‌اند.

درویشیان با اشاره به هشدار سازمان‌های جهانی درباره تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه ایران گفت: سازمان پناهندگی جهانی هشدار داده است که این تحریم‌ها در فاصله ژانویه تا ماه می سال ۲۰۲۰ زندگی بیش از یک میلیون مهاجر افغانستانی در ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده و نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از افغانستانی‌هایی که به ایران مهاجرت کرده بودند را مجبور به بازگشت به کشورشان کرده است.

وی تاکید کرد: تحریم‌های اعمال شده با توجه به موازین حقوق بین‌الملل، گزارش‌های گزارشگر حقوق بشر، شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد مخالف قواعد حقوق بین‌الملل،حقوق بشر و حقوق بشردوستانه است.

رییس سازمان بازرسی تصریح کرد: چنین اقدامات غیرانسانی و بر خلاف حقوق بین‌الملل و حقوق بشر و حقوق بشردوستانه به موجب مواد ۱ و ۲ طرح مسئولیت بین‌المللی دولت‌ها تهیه شده توسط کمیسیون حقوق بین‌الملل و تایید شده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۱ یک اقدام اشتباه و ناقض موازین حقوق بین‌المللی است.

در پایان رییس آمبودزمان ایران پیشنهاد داد که در قطعنامه نهایی این اجلاس مهم بین‌المللی، به مسئولیت بین‌المللی دولت‌ها ناشی از تحریم‌های یک‌جانبه که برخی از کشورهای شرکت کننده به ویژه جمهوری اسلامی ایران از قربانیان آن به شمار می‌آیند، تصریح شود.

در مجمع علمی اتحادیه آمبودزمان‌های اوراسیا که با حضور نمایندگان آمبودزمان ۲۰ کشور صبح سه‌شنبه به صورت ویبنار آغاز به کار کرد، کشورهای عضو دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود را درباره مباحث آمبودزمانی، حقوق بشری، حقوق شهروندی، همه گیری کرونا و آمادگی کشورها برای مبارزه با کرونا به اشتراک گذاشته اند. در این مجمع، علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه مانند ایران، روسیه، آذربایجان، ارمنستان، قرقیزستان، صربستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و مغولستان و ...، نمایندگان آمبودزمان کشورهای دیگر مانند قطر، ترکیه و اکراین نیز حضور داشتند.

همچنین قرار است در مجمع عمومی اتحادیه آمبودزمان‌های اوراسیا که امروز برگزار می‌شود و ایران یکی از اعضای موسس این اتحادیه است برنامه‌های اتحادیه برای سال ۲۰۲۱ به بحث و بررسی گذاشته شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما